POGLEJTE V NEBO

Približuje se nam zeleni komet iz ledu in prahu

Nasini strokovnjaki predvidevajo, da bo šel C/2022 E3 ZTF mimo nas na razdalji 42 milijonov kilometrov, kar pomeni, da ga lahko vsakdo, ki želi, vidi na nebu s prostim očesom ali daljnogledom.
Fotografija: Mimo Zemlje je zadnjič šel v paleolitiku. FOTO: Nasa 
Odpri galerijo
Mimo Zemlje je zadnjič šel v paleolitiku. FOTO: Nasa 

Ena od številnih širokokotnih kamer, ki preučujejo nočno nebo, je marca lani opazila komet, ko je šel mimo Jupitra in se približal Zemlji. Čeprav se ta uvod morda zdi kot napovednik za apokaliptični film, je resnica to, da bo nekje okoli 1. februarja šel mimo našega planeta in nadaljeval svojo pot, piše nationalgeographic.rs.

»Ta komet, sestavljen iz ledu in prahu, oddaja zelenkasto svetlobo in ocenjujejo, da ima premer približno en kilometer,« je pojasnil astrofizik Nicolas Biver iz pariškega observatorija.

Toda tisto, kar bi lahko otežilo ogled, je dejstvo, da bo Luna takrat v bolj »polni fazi«. Zato Beaver in njegovi kolegi priporočajo, da vsak na severni polobli zadnji vikend v januarju poišče C/2022 E3 ZTF na nebu med Malim in Velikim medvedom.

Izviral naj bi iz Oortovega oblaka na zunanji meji osončja, ki naj bi bil vir dolgoperiodičnih kometov, pa tudi Halleyjevih in Jupitrovih, ter številnih kentavrov, znanih po svoji dinamiki in nestabilnem potovanju.

Najbolj zanimiv podatek v zvezi z njim je, da je mimo Zemlje zadnjič šel v paleolitiku, njegov naslednji obisk pa lahko pričakujemo čez približno 50 tisoč let. Vendar Bivera ne izključuje možnosti, da bo C/2022 E3 ZTF po njem trajno izvržen iz osončja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije