Prvi mož policije prvič prihaja iz Primorske

Po vsega dveh dneh ministrovanja je Boštjan Poklukar predstavil svojo najožjo ekipo in marsikoga, tudi v strokovnih krogih, presenetil z imenom prvega moža policije. Od danes jo kot v. d. generalnega direktorja vodi Senad Jušić (1972) iz Izole, ki je zadnja leta služboval na generalni policijski upravi.

Senad  Jušić   je  od  danes  prvi  mož  slovenske  policije.   Foto: Policija
Senad Jušić je od danes prvi mož slovenske policije.  Foto: Policija

LJUBLJANA > Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je po včerajšnji seji vlade, ki je potrdila njegov izbor, predstavil svojo ekipo. Vodenje policije danes od Boštjana Lindava prevzema Senad Jušić, ki je v policijskih vrstah od leta 1991. Pred leti je bil med drugim pomočnik komandirja koprske policijske postaje, nato pa je delal na koprski upravi, kjer je bil nazadnje v sektorju kriminalistične policije pomočnik takratnega vodje. Približno sedem let se iz Izole v službo vozi v Ljubljano. Na generalni policijski upravi je bil višji policijski svetnik v službi generalnega direktorja policije, kjer je od minulega meseca vodil sektor za razvoj in sistemske naloge. V policiji je tudi njegov brat dvojček Sejad Jušić, ki je načelnik novogoriške policijske postaje.

“Vsem je bilo dovoljeno, da so si oblikovali svojo ekipo”

“Vsem ministrom do sedaj je bilo dovoljeno, da so si oblikovali svojo ekipo, tokrat sem si jo tudi jaz, to je nenazadnje tudi moja zakonska pristojnost,” je po seji vlade poudaril Poklukar. V javnosti pa so se že pojavili očitki o rošadah in čistkah v policiji. “Svojo ekipo sem si postavil tako, da bo uresničila cilje, za katere sem dobil večino v državnem zboru,” je dodal notranji minister.

Boštjan Lindav: “Očitno sem pričakoval preveč”

Dosedanji v. d. direktorja policije Boštjan Lindav, ki ostaja v policiji, je po besedah ministra Poklukarja svoje delo opravljal korektno. “Ko sem prevzel vodenje policije, sem trdno verjel, da je naša družba po preizkušnjah zadnjih let dosegla stopnjo zrelosti in razumevanja, da je treba policiji zagotoviti samostojnost in neodvisnost dela. Ugotavljam, da sem v tem pogledu očitno pričakoval preveč," je Lindav zapisal v izjavi ob svoji razrešitvi. Pojasnil je, da je funkcijo sprejel z največjo mero odgovornosti in jasno vizijo, v kateri je bilo na prvem mestu ponovno udejanjenje policije kot strokovne in politično neodvisne organizacije. “To niso bile le naše besede, temveč smo temu tudi dejansko sledili. Kajti depolitizacija niso samo besede, štejejo zgolj dejanja,” je še izpostavil. Poleg Lindava so po poročanju medijev na seji vlade zamenjali še Slavka Koroša, Natašo Potočnik, Aleša Jermana in Gregorja Novaka.

Jušić je po njegovih besedah karierni policist, ki “prihaja s terena” in je prehodil celotno pot od policijske postaje do generalne uprave. Prepričan je, da bo Jušić “odličen v. d. generalnega direktorja policije”. Na pomisleke, da Jušić nima vodstvenih izkušenj, je Poklukar odgovoril, da to prvič sliši in dodal, da je bil novi v. d. generalnega direktorja policije med drugim policijski svetnik na generalni policijski upravi.

Potrdil je, da Jušića v svojem prvem mandatu v času Šarčeve vlade ni imenoval za policijskega atašeja v Rimu, a je takratno odločitev utemeljil z obrazložitvijo, da gre za strokovnjaka in “da bi bila velika škoda, če bi takrat odšel na atašejsko mesto v Rim”. Ocenil je še, da ima Jušić, ki je magister znanosti, primerno izobrazbo in ustrezne izkušnje. Na vprašanja o zamenjavah v policiji pa Poklukar odgovarja, da vsaka sprememba na vrhu prinese tudi nove menjave. Tako verjame, da si bo tudi Jušić izbral ekipo, s katero bo lahko delal.

Kdo je še v ekipi novega notranjega ministra?

Notranje ministrstvo bo imelo poleg Tina Heferle, ki je bila sekretarka še v mandatu Tatjane Bobnar, še eno državno sekretarko Helgo Dobrin, sicer višjo državno tožilko in namestnico vodje okrožnega državnega tožilstva v Kranju. V. d. generalnega sekretarja ministrstva za notranje zadeve je postal Erik Pagon, vlada je imenovala še več vršilcev dolžnosti generalnih direktorjev direktoratov na ministrstvu.

Policijo bo vodil kot vršilec dolžnosti generalnega direktorja, njegovo mandat bo trajal šest mesecev. V tem času bodo po Poklukarjevih besedah spremenili zakon o organiziranosti in delu v policiji in med drugim razširili nabor strokovnjakov, ki se bodo lahko prijavili na mesto generalnega direktorja policije. Tako bodo to lahko storili strokovnjaki iz sodstva, tožilstva in drugih varnostnih organov.

Generalni direktor je prvi branik samostojnosti policije

Dekan Fakultete za varnostne vede Andrej Sotlar je za STA izpostavil, da daje zakon vladi pravico imenovanja generalnega direktorja policije. “Minister predlaga osebo, ki je prestala izbirni postopek, seveda pa je to oseba, ki jo minister izbere zaradi njene kompatibilnosti. Ali gre za politično ali kakšno drugo kompatibilnost, niti ni ključno,” meni Sotlar.

Čeprav policisti ne smejo biti člani političnih strank, so na koncu še vedno le ljudje in tudi generalnim direktorjem policije so neke stranke lahko bližje kot druge, je še poudaril. "Pomembno je, da jih njihov politični nazor ne ovira pri odločitvah, ki morajo biti striktno strokovne in zakonite. Če je treba, morajo biti sposobni tudi ministru povedati, da/če je prestopil meje normalnega usmerjanja policije in posegel v policijsko avtonomijo,” je še izpostavil Sotlar.

Podobno je že ob odstopu Tatjane Bobnar z mesta ministrice opozoril strokovnjak za vprašanja varnosti na Fakulteti za varnostne vede Miroslav Žaberl. “Generalni direktor policije ne sme biti v enakem položaju kot ostali uradniki, ker je policija nekaj posebnega in ker potrebuje operativno samostojnost. Prvi branik operativne samostojnosti pa je generalni direktor,” je tedaj izpostavil.


Najbolj brano