Zdesetkani reprezentanti so presenetili celo sebe

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 3. krogu drugega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 v skupini J v gosteh premagala Izrael s 75:62 (15:18, 38:34, 56:51). Sloveniji, tokrat le z dvema igralcema s septembrskega EP (Edo Murić in Žiga Samar), se s presenetljivo zmago na široko odpirajo vrata na SP, ki ga bodo gostile Indonezija, Japonska in Filipini.

Jordan Morgan se  je v slovenskem  moštvu  odlično odrezal.  Foto: FPA
Jordan Morgan se je v slovenskem moštvu odlično odrezal.  Foto: FPA

TEL AVIV > Selektor Aleksander Sekulić je v prvo peterko uvrstil Žigo Samarja, Eda Murića, Miho Lapornika, Jordana Morgana in Blaža Mahkovica. Večji del prve četrtine pa so njegovi varovanci vodili. Izraelci so po zaslugi boljšega skoka v napadu prišli do drugih priložnosti, posledično ob koncu četrtine povedli in na prvi odmor odšli s prednostjo treh točk (18:15). Lapornik je v drugi četrtini zadel tri trojke, Slovenija pa je na daljši odmor odšla s prednostjo štirih točk (38:34). V drugem polčasu je za tri dvakrat zapovrstjo zadel tudi Murić in prednost Slovenije povišal na sedem, po treh zaporednih zadetih prostih metih pa na deset točk (49:39). Izraelcem se je v tretji četrtini met iz igre sprva povsem ustavil, in čeprav Slovenija ni blestela, je po petih zaporednih točkah Samarja prednost narasla na +15 (54:39). Domači so zaostanek zmanjšali šele, ko je nekaj minut počitka dobil Samar, , pred zadnjimi desetimi minutami je Slovenija vodila za pet točk (56:51). Na začetku zadnje četrtine je odgovornost prevzel 18-letni Urban Klavžar in prednost s trojko sedem minut pred koncem povišal na 63:56, nato pa z dobrim prodorom omogočil še trojko Murića za 66:59. Slovenci niso več dopustili domače vrnitve, z bolj čvrsto igro v obrambi so izsilili nekaj izgubljenih žog domačih, dobro zadevali proste mete, prednost pa tri minute pred koncem povišali na varnih 12 točk za pomembno zmago.

“To je bila za nas zelo pomembna tekma proti ekipi, ki je zelo neugodna ter igra čvrsto in trdo obrambo. Za nas je bil to v napadu velik izziv, še posebej, ker smo imeli zelo malo časa, da se pripravimo in uigramo. V prvi vrsti bi rad čestital igralcem za borbenost in požrtvovalnost. Vsak, ki je prišel na igrišče, je na njem pustil srce in pokazal, na kak način se bori za reprezentanco,” je po tekmi povedal Aleksander Sekulić.

Izrael : Slovenija 62:75

Shlomo Group Arena sodniki: Lanzarini in Attard (oba Italija), Liszka (Poljska); po četrtinah - 18:15, 16:23, 17:18, 11:19.

Izrael: Timor 9 (3:4), Menco 5 (3:3), Dovrat 8, Zalmanson 2, Artzi 7 (2:2), Levi 8 (1:2), Chachashvili 5 (3:4), Ginat 12 (1:2), Misgav 6 (4:4).

Slovenija: Klavžar 9, Samar 13 (2:2), Murić 16 (5:5), Lapornik 16 (5:7), Morgan 12 (2:2), Mahkovic 6 (6:6), Prepelič 2, Macura 1 (1:2).

Osebne napake: Izrael 21, Slovenija 24; prosti meti: Izrael 17:21, Slovenija 21:24. Met za dve točki: Izrael 12:29, Slovenija 15:33. Met za tri točke: Izrael 7:23 (Ginat 3, Dovrat 2, Levi, Artzi), Slovenija 8:26 (Lapornik 3, Murić 3, Samar, Klavžar). Skoki: Izrael 35, Slovenija 34. O

Slovenija bo naslednjo kvalifikacijsko tekmo odigrala v ponedeljek (18.00) v Kopru proti Nemčiji.