Haaško sodišče

Haaško kazensko sodišče izdalo nalog za aretacijo dveh visokih ruskih poveljnikov

M.G.
5. 3. 2024, 17.08
Posodobljeno: 5. 3. 2024, 17.23
Deli članek:

Iz Haaga so danes sporočili, da obstajajo utemeljeni sumi, da sta poveljnika Sergej Kobilaš in Viktor Sokolov odgovorna za napade na ukrajinsko električno infrastrukturo.

Profimedia
Sergej Kobilaš

Mednarodno kazensko sodišče (ICC) v nizozemskem Haagu je nastalo na podlagi Rimskega statuta, ki je v veljavo stopil 1. julija 2002. Obravnava najtežja hudodelstva, ki zadevajo mednarodno skupnost kot celoto: genocid, zločine proti človeštvu, vojne zločine in agresijo. V torek so izdali nalog za aretacijo Sergeja Kobilaša, ruskega poveljnika letalstva dolgega dosega in pa Viktorja Sokolova, poveljnika črnomorske flote, ki je bil lani že zmotno proglašen za preminulega. Iz sodišča so sporočili, da sta oba poveljnika osumljena za odgovornost raketnih napadov, ki so jih (ruske) sile pod njunim poveljstvom izvedle na ukrajinsko električno infrastrukturo med 10. oktobrom 2022 in 9. marcem 2023.

Profimedia
Viktor Sokolov

V Haagu so ocenili, da so bili napadi na ukrajinsko električno omrežje takšne vrste, da so povzročili namerno škodo civilistom, niso pa dali Rusom kakšne bistvene vojaške prednosti. Tudi ukrajinsko tožilstvo je po zimskih zračnih napadih na njihovo energetsko in komunalno infrastrukturo že preiskovalo ali gre dejansko za vojne zločine proti civilistom. Ženevska konvencija in dodatni protokoli, ki so jih oblikovala mednarodna sodišča, pravijo, da morajo države v vojaških spopadih ostro razlikovati med civilnimi objekti ter vojaškimi cilji ter da so napadi na civilne objekte striktno prepovedani.

Včasih gre za zelo tanko mejo, med tem, kaj je infrastruktura v lasti in uporabi civilistov in kaj ne, ter ali je to lahko tudi vojaški cilj oziroma ali lahko napad na v osnovi civilni objekt prispeva k bistveni vojaški prednosti. Nekateri strokovnjaki se nagibajo k mnenju, da bi civilne elektrarne in železnice lahko sodile v to kategorijo, očitno pa v Haagu niso tega mnenja. Vsekakor pa do sojenj na Mednarodnem sodišču ne bo prišlo pred koncem vojne.