Foto: MMC RTV SLO/Miha Zavrtanik
Foto: MMC RTV SLO/Miha Zavrtanik

"Povod za odstop Jadranka Grlića sta bili dve aferi – Marinblu in Selea ter Avtostop – , kjer se je izkazalo, da je delo inšpektorata na način, kot ga poznamo zdaj, neučinkovito," je na tiskovni konferenci povedal minister za delo Luka Mesec. Funkcijo vršilca dolžnosti glavnega delovnega inšpektorja bo, če ga v četrtek potrdi tudi vlada, prevzel Luka Lukič, nekdanji novinar MMC RTV Slovenija, ki je bil tudi predsednik Novinarskega sindikata, v zadnjem času pa sodelavec Delavske svetovalnice.

"Poleg tega, da je Luka Lukič opravljal delo novinarja, kjer se je ukvarjal s kršitvami delovnopravne zakonodaje, kar pomeni, da področje inšpektorata pozna, smo se zanj odločili zaradi vrline, ki javno mogoče ni vidna, in to je, da Luka Lukič nikoli ni bil človek, ki bi ga bilo strah dati glavo na tnalo," je ob predstavitvi poudaril Mesec. Minister je sicer napovedal tudi reorganizacijo inšpektorata, vodstvo bo namreč odslej troglavo, saj bo glavni inšpektor dobil še dva namestnika, ki bosta po napovedih Mesca prišla iz vrst inšpektorata.

Lukič je dejal, da so njegove želje in ambicije zelo velike. "Inšpektorat ima lahko zelo močno vlogo in je tudi imel močno vlogo," je poudaril Lukič, ki ocenjuje, da je lahko ravno mnenje inšpektorja včasih tisti delček mozaika, ki spremeni potek dogodkov v posameznem primeru kršitev. Ob tem je pojasnil, da je ponujeno delovno mesto sprejel kot član "generacije prekarnega dela", ki je mnoge kršitve delovne zakonodaje izkusila na lastni koži. Obenem je poudaril frustracije, ki jih je doživljal kot novinar, saj so se zgodbe kršitev v različnih primerih praktično ponavljale. Mnoge problematične primere je spoznaval tudi v Delavski svetovalnici.

Na vprašanje, kako bo zagotovil, da bo inšpektorat, ki so mu v zadnjih letih pogosto očitali, da je "brezzobi tiger" začel uveljavljati svoja pooblastila, je Lukič za MMC dejal, da morajo za ustrezno delovanje inšpektorji imeti občutek, da jim nadrejeni krijejo hrbet in da bo pod njegovim vodstvom naredil vse, da bo to tudi udejanjal. Dodal je, da bodo reorganizacijo in spremembe metode dela uvajali v sodelovanju z zaposlenimi.

Po napovedih ministra z inšpektoratom "od zdaj naprej ni več šale"

Mesec je ob tem poudaril, da za številne težave pri delu inšpektorata na noben način ne krivijo inšpektorjev. "Problem, ki smo ga zasledili, je metoda dela in način pristopa k stvari," je dejal Mesec, ki odslej napoveduje jasno prioretiziranje. "Izbirali bomo najbolj problematična podjetja na trgu, tam opravljali nenapovedane in globinske preglede," je dejal.

Ob preprečevanju najhujših kršitev na trgu dela bo prioriteta inšpektorjev za delo po napovedih Mesca predvsem "jasno sankcioniranje, da bodo vsi potencialni kršitelji delovnopravno zakonodaje dobili vtis, da z inšpektoratom od zdaj naprej ni več šale". Kot je opozoril minister, je metoda dela zadnjih let namreč privedla do stanja, kjer so bili inšpektorji v očeh delodajalcev predvsem nekakšni svetovalci, o tem, kako naj se podjetja včasih celo izogibajo določilom pravnega reda. "To se od zdaj naprej več ne bo dogajalo," je napovedal Mesec.

Luka Lukič na čelu inšpektorata za delo

Ministrstvo v naslednjem letu načrtuje 40 dodatnih zaposlitev na inšpektoratu

Inšpektorjev je v Sloveniji dobrih 50, pravnih subjektov, ki naj bi jih nadzorovali, pa več kot 200 tisoč. Zaradi tega je ključna vloga vodstva inšpektorata, da loči zrno od plevela. Delo inšpektorata mora biti jasno usmerjeno, targetirano in naslavljati najbolj problematična podjetja, je poudaril minister, ki je napovedal tudi kadrovske krepitve inšpektorata – pogajalsko izhodišče za kadrovski načrt za leto 2023 je 40 novih zaposlitev. Ali so potrebne tudi spremembe pooblastil, bodo ugotavljali v prihodnjih mesecih, je napovedal.

Obenem želi Mesec inšpektorjem vrniti značke, da bodo tudi formalno na terenu uživali več avtoritete. O tem sicer pogovori še tečejo. Bodo pa, kjer bo to smiselno, vzpostavili tudi sistem mešanih inšpekcij z inšpektorji finančne uprave in policijo.