Velike energetske težave za podjetja šele prihajajo

Prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka ter invalidi z nizkimi prihodki bodo zaradi draginje dobili po 200 evrov pomoči. Takšen je vladni ukrep pomoči prebivalstvu zaradi vsesplošne draginje. Država bo pomagala tudi podjetjem. Sofinancirala jim bo 30 odstotkov stroškov elektrike in zemeljskega plina, če so se jim izdatki za ta dva energenta povečali za več kot dvakrat.

Gospodarstveniki poudarjajo, da mora vlada čim prej pripraviti 
ukrepe za prihodnje leto. Foto: STA
Gospodarstveniki poudarjajo, da mora vlada čim prej pripraviti ukrepe za prihodnje leto. Foto: STA

LJUBLJANA > Do enkratnega solidarnostnega dodatka bo od novembra upravičenih 54.000 prejemnikov denarne socialne pomoči in 9000 prejemnikov varstvenega dodatka.

Privabili bi radi tiste, ki ne prosijo z pomoč

Upravičenec, ki je socialno ogrožen in živi sam, bo dobil 200 evrov, v veččlanskih gospodinjstvih pa se bo znesek znižal. Če sta oba člana socilano ogrožena in brezposelna, bosta skupaj dobila 314 evrov, če imata še otroka, bosta zanj dobila še 118 evro pomoči oziroma polovico tega zneska, če je otrok v vrtcu. 200 evrov dodatka bo dobilo tudi 7400 prejemnikov invalidskih nadomestil.

S takšnim pristopom želi vlada pomagati tistim, ki jih bo draginja najbolj prizadela, ne pa - tako kot prejšnja - solidarnostne dodatke deliti kar povprek, je dejal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Enkratni dodatek bo izplačan v obdobju od novembra letos do konca marca prihodnje leto. V tem obdobju želi ministrstvo za delo v sistem socialne pomoči povabiti tudi ljudi, ki pomoči ne prejemajo, čeprav bi jo lahko. “Analize kažejo, da so to v prvi vrsti ljudje, ki živijo sami in so starejši od 65 let. V dobršnem delu primerov so to ženske, številne niti ne vedo, da jim pripada denarna socialna pomoč ali varstveni dodatek,” je povedal Mesec.

Subvencija za podjetja

Država bo za draginjski dodatek, ki ga je danes potrdila vlada, zeleno luč zanj pa mora prižgati še državni zbor, porabila 41 milijonov evrov. Podoben, 40 milijonov visok znesek, bo šel tudi za pomoč podjetjem, ki se že soočajo z visokimi podražitvami elektrike in plina. Kot dovoljuje Evropska komisija, bo država iz proračuna sofinancirala 30 odstotkov energetskih stroškov, če so pri podjetju cene energije zrasle vsaj za dvakratnik povprečja v preteklem letu.

Minister za gospodarstvo Matjaž Han pričakuje, da bo v letošnjem letu 30-odstotna subvencija zadostovala, saj imajo podjetja že zakupljeno energijo. Večje težave podjetij vidi v prihodnjem letu, ko bodo cene energije verjetno še veliko višje. “Ključno je, da bo imelo gospodarstvo predvidljivo okolje. Če bo ta ukrep 'zagrabil', bomo naslednje leto - če bo Evropska komisija dovolila - ta ukrep ponovili in ga bomo po mojem morali takrat povečati, ker bodo cene energentov še bistveno višje,” je dejal. Poudaril je še, da je to šele prvi ukrep pomoči gospodarstvu.

Gospodarstvo se boji prihodnjega leta

Na Gospodarski zbornici Slovenije so zadovoljni, da je vlada potrdila predlog zakona o pomoči gospodarstvu. Pričakujejo, da bo do te državne pomoči upravičenih 5000 podjetij. A ukrep se nanaša le na podražitve, ki jih podjetja beležijo letos, opozarjajo. “Ne naslavlja pa velikih neznank v zvezi z gotovostjo dobav zemeljskega plina, pa tudi ne zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Težave za podjetja se bodo prihodnje leto poglobile, saj narašča delež podjetij, ki se sooča z visokimi veleprodajnimi cenami,” opozarja vodstvo GZS.

Pričakujejo, da bo vlada še jeseni pripravila dodatne ukrepe za to negotovo obdobje. Med temi bi bila po njihovem nujna uvedba omejitve cene (kapice) tudi za gospodarstvo najkasneje v začetku prihodnjega leta.

V Obrtno-podjetniški zbornici s strahom gledajo naprej in od vlade pričakujejo, da čim prej pove, kako bo podjetjem pomagala prihodnje leto. “Podjetja namreč že sedaj prejemajo pogodbe za leto 2023 in planirajo svoje poslovanje,” pojasnjuje Blaž Cvar, predsednik OZS. Tudi kriterije za dodelitev subvencij podjetjem bi bilo treba po njihovem popraviti, tako da bi pomoč dobilo čim več podjetij.


Najbolj brano