dvojno jezero Svet24.si

Iz Dvojnega jezera so do sedaj potegnili 400 ...

1_ana tavčar Svet24.si

Prav nič mi ni bilo na pladnju prineseno in nič ...

1673451137-s2f18055-22-1673451096934 Necenzurirano

Zakaj Celjske mesnine v hrvaške roke? Ker je ...

janez jansa sr (2) Reporter.si

Janez Janša je glas za tranzicijsko levico: iz ...

pogacar 22 Ekipa24.si

Zmanjkuje mu prostora! Pogačar je enostavno ...

andrej-štelcer Njena.si

Poroka na prvi pogled: Po žaljivkah se je oglasil...

luka doncic Ekipa24.si

Zdaj je jasno: Luka Dončić lahko podpiše ...

Slovenija

To je plača, ki čaka devet srečnih kandidatov za evropske poslance: 7853 evrov neto, pa še dnevnice, potni stroški, penzija ...

Deli na:
To je plača, ki čaka devet srečnih kandidatov za evropske poslance: 7853 evrov neto, pa še dnevnice, potni stroški, penzija ...

Fotografija je simbolična. - Foto: Pixabay

Mesečna plača poslanca Evropskega parlamenta znaša 10.075 evrov bruto oziroma 7853 evrov neto, potem ko se odštejejo davki EU in prispevki za zavarovanje. Nato plačajo še med 1300 in 1400 evrov davka Republiki Sloveniji, tako jim ostane okoli 6500 evrov.

Ker so upravičeni do povračila dveh tretjin stroškov zdravstvene oskrbe, so običajno dodatno zdravstveno zavarovani v svoji državi. Po koncu mandata so upravičeni do prehodnega nadomestila, ki je enako mesečni plači, za vsako leto, ko so opravljali funkcijo, a največ dve leti. Prav tako so po dopolnjenem 63. letu upravičeni do pokojnine, ki znaša 3,5 odstotka njihove plače za vsako dopolnjeno leto mandata in eno dvanajstino plače za vsak nadaljnji polni mesec, vendar skupaj ne več kot 70 odstotkov.

Poleg redne plače evropski poslanec prejme tudi nadomestilo splošnih stroškov 4950 evrov mesečno, to je pavšalni znesek, ki poslancem omogoča krijte stroškov, na primer za najem pisarn v državi članici, v kateri so bili izvoljeni, pa tudi za strojno in programsko opremo IT, pisarniški material, mobilne telefone, naročnine in internetne naročnine, prav tako tudi za reprezentanco in organizacije dogodkov, ki so povezani s poslančevo dejavnostjo. Poslancem, ki brez obrazložitve manjkajo polovico parlamentarnih zasedanj v enem letu, se nadomestilo prepolovi.

Poslanci morajo ta sredstva prejemati na ločenem računu, shranjevati morajo račune, saj so lahko podvrženi nadzoru EP ali računskega sodišča EU, neporabljena sredstva pa morajo vrniti. V praksi pa se zelo redko preverja poraba teh sredstev, tako da lahko večina poslancev neporabljena sredstva pospravi v svoj žep. Poslanci lahko stroške objavijo na spletu na pregleden in dostopen način, vendar večina tega ne počne. Med izjemami je Irena Joveva, ki na svoji spletni strani objavlja stroške za vsak posamezni mesec.

Za vsak delovni dan v Evropskem parlamentu pa poslanci prejmejo dnevnico 350 evrov na dan, z njo pa si krijejo stroške nastanitve in hrane. Poslanci se morajo podpisati v register prisotnosti, vendar če tisti dan zamudijo več kot polovico glasovanj, se jim dnevno nadomestilo prepolovi. Dnevnico prejmejo neposredno na osebni račun.

V povprečju je poslanec upravičen do dveh ali treh dnevnic tedensko, odvisno od zasedanj Evropskega parlamenta, toda večinoma pridejo že ob ponedeljkih zvečer, se podpišejo v register prisotnosti, podobno pa ravnajo tudi zadnji dan, preden dopoldne zapustijo Bruselj oziroma Strasbourg.

Prav tako so upravičeni do povrnitve potnih stroškov ob predložitvi potrdil o plačilu vozovnic, vendar je določena zgornja meja, in sicer za letalski prevoz največ poslovni razred, za vlak vozovnica v prvem razredu, za potovanje z avtomobilom pa 0,58 evra za kilometer, največ za 1000 kilometrov. Poleg tega se jim krijejo tudi cestnine, stroški za prtljago, pristojbine za rezervacijo ipd. Do dnevnic in povrnitve stroškov pa so upravičeni tudi za uradna potovanja in obveznosti, ki niso del uradnih sej Evropskega parlamenta.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24