Petkova alternativna proslava ob dnevu državnosti. Foto: BoBo/Borut Živulović
Petkova alternativna proslava ob dnevu državnosti. Foto: BoBo/Borut Živulović

Potem ko smo pretekli konec tedna poročali o kritikah notranjega ministra Aleša Hojsa, generalnega direktorja policije Antona Olaja in predsednika vlade Janeza Janše, ki so jih prek družbenih omrežij uperili zoper policijo zaradi ukrepanja na petkovi alternativni proslavi na Prešernovem trgu v Ljubljani, kjer so policisti posredovali proti pripadnikom tako imenovanih rumenih jopičev, se je danes v povezavi z omenjenim dogajanjem znova odzval prvi med policisti.

Anton Olaj je v nedeljo odredil nadzor nad delom Policijske uprave Ljubljana. Ugotovitve bodo znane v tednu dni, je napovedal. Foto: BoBo/Borut Živulović
Anton Olaj je v nedeljo odredil nadzor nad delom Policijske uprave Ljubljana. Ugotovitve bodo znane v tednu dni, je napovedal. Foto: BoBo/Borut Živulović

Kot je Olaj zapisal v posebni izjavi za javnost, ki jo je objavil na Twitterju, so v javnosti izraženi dvomi in vprašanja, ali je policija pretekli petek v času varovanja neprijavljenega javnega shoda v središču Ljubljane res delovala "nepristransko in ali je omogočala udejanjanje človekove pravice in temeljne svoboščine vsem udeležencem shoda enako".

V nedeljo odrejen nadzor nad delom PU-ja Ljubljana

Pojasnil je, da je na podlagi sobotnega poročila PU-ja Ljubljana in poznejše dopolnitve tega poročila ter ogledom video dostopnega materiala z družbenega omrežja "ugotoviti neskladje in različnost interpretacij istega dogodka glede ukrepanja policije". Da bi dobil odgovor na vprašanje, ali je bilo delo opravljeno strokovno in zakonito, je po Olajevih besedah treba ugotoviti dejansko stanje, zato je v nedeljo odredil nadzor nad delom PU-ja Ljubljana. Ugotovitve bodo znane v tednu dni, je v izjavi za javnost še dodal generalni direktor policije.

Janša: Incident je treba preiskati

Da je "incident na Prešernovem trgu" treba preiskati, je že v soboto na Twitterju zapisal predsednik vlade Janez Janša. "Kam pridemo, če bo že kar sin (Jaša Jenull, op. p.) državnega tožilca ukazoval policiji?" je dodal premier. Hojs pa je prav tako prek Twitterja sporočil, da policija v povezavi z ukrepanjem zoper skupino rumenih jopičev pripravlja poročilo. Dodal je, da so po njegovem mnenju ti brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko "kulturno proslavljali na Trgu republike". Še posebej pa je razburil z izjavo: "Ne meči biserov med svinje, pravi Sveto pismo in lahko bi sledili tej modrosti."

Olaj: Ničesar ne bomo pometli pod preprogo

Ob robu slovesnosti ob 30-letnici slovenske policije pa je Olaj znova izpostavil, da želi policija postopati "do vseh enako". Ker so bili izraženi dvomi o tem, lahko te po njegovih besedah odvrnejo le z objektivno analizo oziroma nadzorom. "Danes so že štirje inšpektorji, vsak s svojega ozkega strokovnega delovnega področja, obiskali Policijsko upravo Ljubljana," je dejal. Poudaril je, da želijo ljudem predstaviti objektivne ugotovitve. "Ničesar ne bomo pometli pod preprogo," je dejal in omenil možnost, da bi ugotovitve lahko predstavili že v ponedeljek.

Notranji minister Aleš Hojs je na Holmcu prav tako izrazil pričakovanje, "da se bodo pokazala objektivna dejstva", in sicer ali se je policija odzvala, preden jo je usmeril protestnik Jaša Jenull, ali šele po tem, kar bi bilo "za policijo nesprejemljivo", je dejal Hojs. Poleg tega naj bi preiskava pokazala tudi, ali je policija v postopkih z rumenimi jopiči ravnala skladno s svojimi pooblastili.

Olaj odredil nadzor nad delom policije

V bran policistom tudi v Policijskem sindikatu Slovenije

Na petkovo dogajanje so se odzvali tudi v Policijskem sindikatu Slovenije. Kot so poudarili, so zaradi prejema več novinarskih vprašanj, povezanih z odzivi predsednika vlade, ministra za notranje zadeve in generalnega direktorja policije, sporočili, da v povezavi z dogajanjem trenutno ne razpolagajo z informacijami, da bi policisti pri varovanju javnega shoda delovali nezakonito ali nestrokovno.

Ob tem so poudarili, da policijsko delo ni preprosto in enoznačno, saj poteka v spreminjajočih se okoliščinah in razmerah, in to sleherni dan. "Verjamemo, da je bilo tako tudi v petek. Pri tem morajo policisti ravnati v skladu z organizacijo dela, usmeritvami in navodili stroke, taktiko in metodiko, okoliščinami ter oceno dejanskega stanja itd., seveda vse to pa v obsegu s pooblastili, ki jih imajo," so navedli.

Policija s Prešernovega trga odstranila skupino rumenih jopičev

Na alternativni proslavi ob dnevu državnosti je prišlo do prerivanja med skupino rumenih jopičev in protivladnimi protestniki. Policisti so skupino provokatorjev odstranili. Po podatkih policije se je na petkovem neprijavljenem shodu na Prešernovem trgu zbralo okoli 9000 ljudi, policisti pa so ugotovili 14 kršitev zakona o javnem redu in miru, 13 ljudi so pridržali. Zaradi kršitve zakona o javnih zbiranjih pa vodijo postopek zoper organizatorja, so v soboto sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Glede nadzora nad delom policije pa pričakujejo, da bodo seznanjeni s poročilom, če bodo ugotovitve posegle v pravice policistov. "Policijski sindikat Slovenije bo svojim članom v morebitnih postopkih zoper njih nudil vse pravno in sindikalno varstvo, verjamemo pa, da bo vodstvo policije ali ministrstvo po nadzoru ugotovilo, da policisti niso kršili predpisov in da so storili vse potrebno za zagotovitev visoke stopnje varnosti naših državljanov," so sporočili iz Policijskega sindikata Slovenije.

Mlekuš: "Policija je ravnala zakonito"

V bran policistom so stopili v Sindikatu policistov Slovenije. Kot je za Televizijo Slovenija v nedeljo povedal predsednik omenjenega sindikata Kristjan Mlekuš, je iz javno dostopnih posnetkov in podatkov jasno, da je policija ravnala popolnoma strokovno in zakonito ter preprečila večje kršitve javnega reda in miru. Zelo nenavadna pa se mu zdi zahteva, ki se je pojavila nekaj minut po dogodku glede preiskave. "Ne morem se znebiti tega občutka, da gre za politično motivirano napoved," je poudaril. Če se bodo pritiski na posamezne policiste nadaljevali, jih bodo, tako Mlekuš, v sindikatu z vsemi pravnimi in drugimi sredstvi zaščitili.

"Zdi se mi nenavadno, če ne celo smešno, da se zaradi neke skupine razgretežev daje Twitter ocene delovanja policije, to je neresno za državo," pa se je Mlekuš danes odzval za Radio Slovenija.

Sorodna novica Sindikat policistov Slovenije: Policija je ukrepala zakonito, zahteva po preiskavi "zelo nenavadna"

Protestniško gibanje: Predstavnikom vlade je očitno v interesu, da bi prišlo do izgredov ali hujšega nasilja

V protestniškem gibanju, ki je pripravilo petkovo alternativno proslavo, pa so dejali, da je bil cilj skupine provokatorjev povsem očitno preprečevanje njihovega programa in sprožanje konflikta, zato so policijo pozvali, naj skupino umakne. "Iz vladne kritike policije, ki je petkov incident učinkovito umirila, pa lahko tudi sklepamo, da je očitno predstavnikom vlade predvsem v interesu, da bi prišlo do stopnjevanja konfliktov, izgredov ali hujšega nasilja na protestih," so zapisali.

Po njihovih informacijah so vsaj trije udeleženci dogodka policiji podali tudi uradno izjavo "zaradi fizičnega napada in groženj provokatorske skupine in njenih članov". Pričakujejo, da bo policija obravnavala prijave in izvedla polno preiskavo ter tudi v prihodnje spremljala njihove dejavnosti in preprečila nove poskuse tovrstnih nasilnih provokacij.

Lobnikar: Policija je delovala v skladu s pravili

Da so policisti preprečili nasilje in večje kršitve javnega reda in miru, pa je za Radio Slovenija povedal profesor na fakulteti za varnostne vede Branko Lobnikar. "Kar se mene tiče, je slovenska policija delovala v skladu s stroko in pravili."

Po njegovem mnenju v resnici ne gre za vprašanje policijskih pooblastil, ampak prej za aktualno politično vprašanje: "To, kar zahteva minister Hojs in kar potem odmeva po hierarhični lestvici navzdol, pa kaže na simptom časa, v katerem živimo, kjer se skupinam, ki imajo neonacistične znake in tudi neonacistične izjave, daje predznake domoljubja."

Žaberl: Policija je preprečila hujši eksces

Da so policisti v omenjenem primeru korektno opravili svoje delo in preprečili hujši eksces, pa je za Odmeve povedal tudi varnostni strokovnjak Miro Žaberl, odločitev za odreditev nadzora pa je zanj "začudujoča". Kot je razložil, je vloga policije na takšnih dogodkih jasna. "Če gre za neprijavljen shod, potem mora policija zagotoviti javni red in mir. V takšnih primerih je prva naloga, da če se na istem mestu najdeta dve skupini, ki nista isto misleči in lahko pride med njima do konflikta, odstrani eno od teh skupin. To se je zgodilo tudi v tem primeru, kar je preprosto korektno."

Na drugi strani pa tviti vidnih predstavnikov oblasti namigujejo, da naj bi policija sledila navodilom protestnika Jaše Jenulla. Žaberl odgovarja, da to, kdo je na to opozoril, "ne more biti glavni problem". "Bistveno je, da so bili na istem mestu ljudje z različnimi prepričanji in bi lahko med njimi prišlo do konflikta." Če se je ta manjša skupina upirala navodilom in ukazom policistom, je policija po njegovem mnenju tudi upravičeno uporabila silo.

Kot je izpostavil Žaberl, je vpletanje politike v konkretno operativno policijsko delo vedno slab znak, saj lahko "nehote pomeni politični pritisk na policijo oz. policiste, češ naj se pazijo, kako bodo ukrepali v naslednjih primerih". Pa vendarle v tem primeru o neposrednem vtikovanju politike na operativno delo ne moremo govoriti, ker je policija svoje delo že opravila, se je pa politika kljub temu "začela spraševati, zakaj so ukrepali zoper določeno skupino".

Nekateri predstavniki skupine rumenih jopičev, zoper katere je v petek ukrepala policija, nosijo tudi vidne nacistične simbole. "Če nosijo simbole, ki so prepovedani, mora policija izvesti ustrezen ukrep. Kolikor vem, je to prekršek, policija mora takšno osebo oglobiti. Če je mogoče, se takšna stvar tudi zaseže. Vemo, da je poveličevanje nacizma oz. nošenje nacističnih simbolov prepovedano povsod po Evropi," je bil jasen Žaberl.

O petkovem ukrepanju policije varnostni strokovnjak Miro Žaberl