Nov osnutek končne izjave COP26 poziva k omejitvi premoga

Za pogajalci na podnebnem vrhu COP26 v Glasgowu je naporna noč. Pripravili so nov osnutek besedila končne izjave, v katerem ostaja zaveza o stopnjevanju prizadevanj za postopno odpravo energije iz premoga in opuščanju neučinkovitih subvencij za fosilna goriva, a brez izrecnega opuščanja njihove uporabe.

Na podnebnem vrhu COP26 v Glasgowu so pripravili nov osnutek 
besedila končne izjave, v katerem ostaja zaveza o stopnjevanju 
prizadevanj za postopno odpravo energije iz premoga in 
opuščanju neučinkovitih subvencij za fosilna goriva. Foto: pixabay.com
Na podnebnem vrhu COP26 v Glasgowu so pripravili nov osnutek besedila končne izjave, v katerem ostaja zaveza o stopnjevanju prizadevanj za postopno odpravo energije iz premoga in opuščanju neučinkovitih subvencij za fosilna goriva. Foto: pixabay.com

GLASGOW > Najnovejše besedilo izjave, ki so jo pripravili po dveh tednih pogajanj, vsebuje tudi poziv državam, da prihodnje leto okrepijo zdajšnje podnebne zaveze, najbogatejšim pa tudi, da do leta 2025 podvojijo sredstva za financiranje podnebnih ukrepov v primerjavi z letom 2019.

V današnjem osnutku je bila omemba fosilnih goriv šibkejša od prejšnjega osnutka, ki je države prav tako pozival, naj pospešijo postopno opuščanje premoga in subvencij za fosilna goriva.

Nov osnutek vsebuje tudi poziv k "prepoznavanju potrebe po podpori za pravičen prehod", ki bo omogočila razogljičenje državam v razvoju, odvisnim od fosilnih goriv.

V besedilu ni omenjeno nobeno posebno financiranje za izgubo in škodo, ki bi jo revnejše države utrpele ob opuščanju fosilnih goriv, kar je bila tudi ključna zahteva revnejših držav. V osnutku je zgolj ponovno poudarjena nujnost povečanja ukrepov in podpore za ranljive države.

Osnutek predvideva tudi poziv državam, da pospešijo svoje načrte za zmanjšanje emisij in do konca leta 2022 predložijo nove načrte. To je kar tri leta prej, kot je določeno v pariškem podnebnem sporazumu.

Zadnji osnutek dogovora bodo zdaj pregledale delegacije držav in pogajalske skupine.

Podnebna konferenca v Glasgowu bi se morala končati že v petek, a so se pogajanja zavlekla. Konferenca naj bi se po pričakovanjih končala danes s sprejetjem izjave.

V skladu s pariškim sporazumom naj bi pogodbenice globalno segrevanje omejile na precej pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo in si prizadevale za njegovo omejitev na 1,5 stopinje.


Najbolj brano