Žaljiva obdolžitev

Poslanec SDS Mahnič s tvitom "razčlovečil" aktivistko, grozi mu do pol leta zapora

J.V.
2. 10. 2023, 17.15
Posodobljeno: 2. 10. 2023, 17.27
Deli članek:

Aktivistka Falila Pašić v zasebni kazenski tožbi Žanu Mahniču očita žaljivo obdožitev, ker jo je označil za "radikalno islamistko". Poslanec SDS bo svojo nedolžnost dokazoval med sojenjem.

Sašo Radej/M24
Žan Mahnič z odvetnikom Francijem Matozom pred ljubljanskim okrožnim sodiščem.

Poslanec SDS Žan Mahnič se na ljubljanskem okrožnem sodišču brani pred očitki žaljive obdolžitve; na nekdanjem Twitterju je aktivistko Falilo Pašić označil za radikalno islamistko. Mahnič na današnjem predobravnavnem naroku krive ni priznal, poroča Večer.

"Elektro tajkun, gospod 15 odstotkov Robert Golob, na volitve vabi v družbi radikalne islamistke Faile Pašić. Gibanje Svoboda nam prinaša islamizacijo in šeriatizacijo Slovenije ter masovni uvoz Arabcev," je nekdanji državni sekretar, danes pa poslanec SDS aprila lani zapisal na Twitterju.

Pašić mu v zasebni kazenski tožbi očita kaznivo dejanje razžalitve, za kar mu grozi denarna kazen ali do šest mesecev zapora.Kot je povedala že lani aprila, jo je Mahničeva označba za radikalno islamistko "ponižala, razvrednotila in razčlovečila", saj se s svojim aktivizmom zavzema za dialog v družbi, del katere so tudi muslimani.

Njena pooblaščenka Manca Trček iz odvetniške pisarne Pirc Musar & partnerji je med dokaznimi predlogi poleg zaslišanja oškodovanke predlagala številne obsodbe Mahničevih besed s spleta in kritičen članek iz Mladine z naslovom Rasist.

Sašo Radej/M24
Odvetnika Manca Trček in Falila Pašić.

Mahnič kot rečeno krivde ni priznal, njegov odvetnik Franci Matoz pa je v spis vložil več dokaznih predlogov. Po njegovem namreč razžalitev ni kazniva, kadar gre za žaljive besede v znanstvenem, književnem ali umetniškem delu, v resni kritiki, pri izpolnjevanju uradne dolžnosti, časnikarskega poklica, politične ali druge družbene dejavnosti, obrambi kakšne pravice ali varstvu upravičenih koristi - pod pogojem, da je iz načina izražanja ali drugih okoliščin jasno, da ni šlo za zaničevalni namen.

Matoz je sodišču kot dokaz najprej predlagal poročilo evropskih volitev iz leta 2014, na katerih je kandidirala tudi Pašićeva, njena tedanja kandidatura pa naj bi dokazovala, da je absolutno javna oseba, do katerih sodna praksa dopušča bolj ostro kritiko.

Matoz je v sodni spis vložil tudi več člankov iz spletnih portalov Nova24TV in Siol, revije Reporter, enega izmed iranskih medijev in nekaj zapisov Pašić na Facebooku. Vsebina člankov se je nanašala na informacije, da naj bi Failo Pašić spremljala Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova), na njeno odstranjevanje plakatov "nasprotnikov islamizacije Evrope", na domnevno izjavo Pašićeve, da podpira islamsko revolucijo …

Matoz in Mahnič sta sodišču predlagala tudi neposredno zaslišanje v Londonu živečega iranskega filozofa Seyyeda Hosseina Nasra, evroposlanca SDS Milana Zvera, pa nekdanjega direktorja Sove Janeza Stuška, ki bo za pričanje pred sodiščem potreboval odvezo molčečnosti, saj so praktično vsi podatki, s katerimi razpolaga Sova, tajni.

Sojenje se bo nadaljevalo z glavno obravnavo, Mahnič pa je izrazil željo, da mu sodi senat sodnikov in ne zgolj sodnik posameznik, še piše Večer.