V Pjongjangu so s slavnostno parado zaznamovali konec korejske vojne pred 70 leti. Foto: Reuters
V Pjongjangu so s slavnostno parado zaznamovali konec korejske vojne pred 70 leti. Foto: Reuters

Med Severno in Južno Korejo je bilo 27. julija leta 1953 sklenjeno premirje, ki je zgolj zamrznilo, ne pa tudi končalo korejske vojne. Kljub temu v Pjongjangu na ta dan slavijo "dan zmage".

Severnokorejska državna tiskovna agencija KCNA je danes poročala, da so bili na vojaški paradi na ogled napredni izvidniški brezpilotni letalniki in rakete dolgega dosega, vključno z raketami ICBM tipa hwasong-17 in hwasong-18, ki naj bi bile zmožne zadeti tudi tarče v ZDA.

Vojaške parade v Pjongjangu ob 70. obletnici konca vojne med Severno in Južno Korejo sta se udeležili delegaciji iz Kitajske in Rusije, ki sta se še lani distancirali od severnokorejskega jedrskega programa in zavrnili udeležbo na paradi. Člani obeh delegacij so bili sicer sploh prvi tuji predstavniki, ki so obiskali Severno Korejo od začetka pandemije covida-19.

Šojgu in Kim sta izrazila naklonjenost med državama. Foto: Reuters
Šojgu in Kim sta izrazila naklonjenost med državama. Foto: Reuters

Šojgu: Severnokorejska vojska najmočnejša na svetu

Del ruske delegacije je bil tudi obrambni minister Sergej Šojgu, ki se je s Kimom ločeno sestal v sredo, razpravljala pa sta o strateškem varnostnem in obrambnem sodelovanju. Gre za prvi obisk ruskega obrambnega ministra v Severni Koreji po razpadu Sovjetske zveze leta 1991.

Severnokorejski voditelj je ruskemu ljudstvu in vojski obljubil solidarnost. Šojgu je na drugi strani pohvalil severnokorejsko vojsko, ki jo je označil za "najmočnejšo na svetu". Prebral je tudi pismo predsednika Vladimirja Putina, ki se je Severni Koreji zahvalil za podporo med "posebno vojaško operacijo" v Ukrajini.

ZDA "neverjetno zaskrbljene"

ZDA so v preteklosti že obtožile Severno Korejo, da Rusiji dobavlja orožje za vojno v Ukrajini. Ameriško zunanje ministrstvo je v četrtek sporočilo, da so "neverjetno zaskrbljeni" zaradi vezi med Moskvo in Pjongjangom. Obe državi sicer zanikata transakcije z orožjem.

Severna Koreja je zaradi svojega jedrskega programa v veliki meri mednarodno izolirana, vendar ohranja ohlapne stike z dvema stalnima članicama Varnostnega sveta Združenih narodov: Kitajsko in Rusijo. Pjongjang je pod sankcijami ZN-a od leta 2006, ki državi med drugim prepovedujejo razvoj balističnih raket. Rusija in Kitajska sta v zadnjih letih, uradno zaradi humanitarnih razlogov, nasprotovali dodatnim sankcijam.