Foto: Radio Koper/Mateja Brežan
Foto: Radio Koper/Mateja Brežan

Čeprav je vpisnih mest več, kot je kandidatov, pa je odločitev o izbiri izobraževalne poti težka. Na informativnih dnevih, ki potekaju tudi na spletu, se bodoči študenti in dijaki podrobneje seznanijo z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici oziroma delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja ter z drugimi koristnimi informacijami, pomembnimi za odločanje o šolanju.

Na šolah, ki so objavile vabila na informativne dneve, dijakom obljubljajo podrobno predstavitev programov, ogled šole in predstavitev možnosti nadaljevanja šolanja.

20 odstotkov generacije zamenja študij po prvem letniku

Božena Krivec z mariborske osnovne šole Prežihovega Voranca je za Radio Slovenija povedala, da šolske svetovalne službe devetošolce spodbujajo, naj čim bolj izkoristijo možnost obiska srednjih šol med informativnimi dnevi: "In da poskusijo začutiti utrip srednje šole in pa dobiti informacije bodisi od dijakov, učiteljev."

Tudi za bodoče študente so informativni dnevi dragocena priložnost, je prepričan predstojnik Visokošolskega prijavno-informacijskega centra mariborske Univerze Dejan Senekovič. "Naše izkušnje kažejo, da kar 20 odstotkov generacije zamenja študij po prvem letniku, kar ni malo," je poudaril za Radio Slovenija.

Na fakultetah potekajo informativni dnevi

V Gimnaziji Novo mesto več gimnazijskih programov

Na informativnem dnevu na Gimnaziji Novo mesto so bodoči dijaki dodobra napolnili tamkajšnjo šolsko telovadnico. Kot je za STA povedala pomočnica ravnateljice Vasja Jakše, so predvsem veseli, da so lahko učence po epidemiji koronavirusa v svojih prostorih znova sprejeli v živo. Učenci so si ogledali šolske prostore, se srečali z učitelji, ki poučujejo posamezne predmete, in dijaki, ki so po besedah Vasje Jakše najboljši promotorji šole.

V Gimnaziji Novo mesto, ki je ena najstarejših izobraževalnih ustanov na Slovenskem, poučujejo več gimnazijskih programov - program splošne gimnazije, kjer nudijo tudi športni oddelek, program klasične gimnazije in program mednarodne mature, ki ga izvajajo v 3. in 4. letniku. Izvajajo tudi maturitetni tečaj.

Za prihodnje šolsko leto so razpisali okoli 220 mest v petih splošnih oddelkih ter enem klasičnem in enem športnem oddelku. Načrtujejo tudi oddelek maturitetnega tečaja. Omejitve vpisa v zadnjih nekaj letih niso imeli in ga ne pričakujejo niti letos.

Začenja se že vpis

Odprt je tudi prvi prijavni rok za vpis na želene študijske programe, maturanti imajo čas za oddajo vlog do 20. marca. Rok za oddajo prijav za vpis na srednjo šolo je 3. april.

"Pri izbiri poklica je ključno, da vsak izhaja iz sebe in svojega življenja; kaj zna in kaj lahko uporabi na karierni poti," svetuje karierni svetovalec Univerze na Primorskem Boštjan Lešnik v pogovoru za Radio Slovenija. Podobno razmišlja karierna svetovalka Univerze v Mariboru Martina Horvat, ki pravi, da naj se mladi pred izbiro šolanja vprašajo, kaj jih zanima, kakšna je njihova osebnost. "Od tu naprej naj se ukvarjajo, kaj bi si oni želeli početi – ni dovolj, da jih študij samo zanima, ampak da razmišljajo, kaj bi oni potem tudi počeli, da raziskujejo poklice, ki izhajajo iz teh področij," dodaja.

V svetovalni službi Gimnazije Bežigrad po besedah Marije Dominko Gabor učencem pri vpisu vedno svetujejo, naj dajo prijavo za vpis na tisto šolo, kamor si najbolj želijo, saj lahko svojo prijavo še vedno prenesejo na drugo šolo, če v času prenosa prijav ugotovijo, da v primeru omejitve ne bodo imeli dovolj točk.

Učenci se po njenih izkušnjah za izbrano šolo odločajo na podlagi različnih stvari, naj si bo to bližina šole ali zato, ker so hodili na to šolo že njihovi bratje, sestre, starši, sorodniki ali pa gredo tja njihovi prijatelji. A to po njenem mnenju ne bi smel biti odločilni dejavnik pri odločitvi. "V tem obdobju so prijateljstva pomemben dejavnik. Če so prijateljstva trdna, bodo ostali še naprej prijatelji in ni pomembno, ali bodo šli na isto ali drugo šolo. Na novi šoli, v novem razredu, se bodo stkala nova prijateljstva," je navedla za STA.

Pri izbiri srednje šole je treba po njenih navedbah tudi vedno upoštevati, kaj otrok zmore in kaj si želi. "Če se nekdo vpiše na neko šolo samo zato, ker je ta ugledna in daje dobre pogoje za vpis naprej, potem pa ne zmore uresničiti svojih pričakovanj in pričakovanj staršev, je vprašanje, kako dobro se bo na tej šoli počutil. V tem primeru je vredno razmisliti o šoli, ki jo bo zmogel brez težav," je poudarila.

V Kočevju interes za srednjo lesarsko šolo
Dan odprtih vrat tudi v študentskih in dijaških domovih

V okviru informativnih dnevov so na univerzah tudi dnevi odprtih vrat študentskih domov, kjer stanovalci bodočim študentom v živo predstavijo utrip študentskega življenja in jih povabijo na voden ogled študentskih naselij.

Prav tako bo dan odprtih vrat dijaških domov, ki so sicer namenjeni dijakom, a tudi študentom višjih šol, ki zaradi študija na oddaljeni šoli začasno bivajo zunaj domačega okolja.