Thermometer Orange 7,01

Dragan Adžić Pariz 2024 kvalifikacije za olimpijske igre slovenska ženska rokometna reprezentanca

Nedelja, 14. 4. 2024, 17.32

Rokometne olimpijske kvalifikacije za ženske, tretji krog

Slovenske rokometašice se veselijo premierne uvrstitve na olimpijske igre! #video

slovenska ženska rokometna reprezentanca : Črna gora, olimpijske kvalifikacije | Slovenske rokometašice so na odločilni tekmi kvalifikacijskega turnirja premagale Črnogorke in se prvič v zgodovini uvrstile na olimpijske igre. | Foto RZS

Slovenske rokometašice so na odločilni tekmi kvalifikacijskega turnirja premagale Črnogorke in se prvič v zgodovini uvrstile na olimpijske igre.

Slovenska ženska rokometna reprezentanca se veseli zgodovinskega uspeha, prve uvrstitve na olimpijske igre, ki bodo poleti v Parizu. Slovenke so na odločilni tekmi kvalifikacijskega turnirja v Neu-Ulmu s 30:26 premagale bronasto z zadnjega evropskega prvenstva Črno goro in končale na drugem mestu. Za igralko tekme je bila izbrana vratarka Amra Pandžić. Ob Slovenkah, ki bi jim zadostoval remi, so si olimpijsko vozovnico na tem turnirju zagotovile še gostiteljice Nemke, ki so prvo mesto zasedle brez poraza. Iz turnirja v Španiji so si OI priigrale Španke in Nizozemke, v Debrecenu pa se veselijo Madžarke in Švedinje. V Parizu bodo ob rokometašicah, ki so sploh prva slovenska ženska ekipa, ki bo nastopila na OI, bodo v Parizu tudi slovenski rokometaši.

Kaj je po preboju na olimpijske igre povedala kapetanka Ana Gros (video: RZS)?

Slovenija : Črna gora 30:26 (14:11)

Ratiopharm arena, gledalcev 2.900, sodnika: K. Gasmi in R. Gasmi (oba Francija)
Slovenija: Vojnovič, Pandžić, Klemenčič 1, Gros 7 (1), Omoregie 4, Marković, Spreitzer, Stanko 7, A. Abina, Mavsar 4 (1), Ljepoja 4, Varagić 3, Lazović, Svetik, Hrvatin, E. Abina
Črna gora: Rajčić, Attingre, Marsenić, Pletikosić 6 (4), Mugoša 7 (4), Ćorović, Popović, Ivanović 1, Brnović 4, Bulatović 1, Klikovac, Despotović 2, Pavićević, Kepić, Grbić 5, Vukčević
Sedemmetrovke: Slovenija 4 (2), Črna gora 10 (8)
Izključitve: Slovenija 12, Črna gora 10 minut
Rdeči karton: /

Slovenske rokometašice so lov na olimpijske igre začele s porazom proti gostiteljici Nemčiji s 25:31, v soboto so na drugem preizkusu proti Paragvajkam pokazale povsem drugačen obraz in visoko nadigrale južnoameriške tekmice, tako da je bilo pred odločilno nedeljsko tekmo s Črno goro jasno, da Slovenkam za velik uspeh zadostuje remi. Še več, na koncu so Črnogorke, ki niso niti enkrat vodile, premagale s 30:26.

"Kaj naj rečem, preprosto presrečna sem, preponosna na to ekipo. Na vse nas, ki se borimo že vsa ta leta, ko včasih ne upaš niti sanjati, kaj šele, da bi sanje postale resničnost. Najprej smo sanjale, potem smo upale, na koncu pa tudi verjele. In to nam je uspelo. Čestitke celotni ekipi, štabu, celotni Sloveniji, ki je bila z nami, tistim, ki so verjeli, in tistim, ki so danes prišli sem. Hvala jim stokrat. Tudi zanje je to," je po veliki zmagi v mikrofon Rokometne zveze Slovenije dejala kapetanka Ana Gros.

Vodile praktično od začetka do konca

Slovenke so odlično začele srečanje, hitro povedle in nadzirale potek. Pri 6:3 so prvič povedle za tri gole, v 17. minuti pa izkoristile črnogorsko kazen, Tamara Mavsar je žogo poslala v prazen gol za 8:4, kaj kmalu zatem je bilo že +5. A nato nekaj slabih minut varovank Dragana Adžića, tekmice so se kljub igralki manj približale na dva gola (7:9). Pri vodstvu 11:9 se je z nekaj obrambami izkazala vratarka Črnogork Armelle Attingre, tekmice so se približale na gol, Grosova pa je z bombo z devemetrske črte rojakinje znova popeljala na +2 (12:10). Nataša Ljepoja je ob koncu prvega polčasa dosegla svoj tretji gol in postavila izid prvih 30 minut 14:11 za Slovenke.

Slovenke so vodile praktično celotno srečanje. | Foto: Guliverimage Slovenke so vodile praktično celotno srečanje. Foto: Guliverimage Te so z dvema goloma Elizabeth Omoregie v začetku drugega polčasa ušle na +4, nato napadale z igralko več, a je bila med vratnicama tekmic razpoložena Attingrejeva, ki je uspešno preprečevala zvišanje slovenskega vodstva. V 40. minuti so imele Črnogorke sedemmetrovko, s katero bi se približale na dva gola, a je Amra Pandžić uspešno posredovala, se izkazala še v naslednjem napadu nasprotnic in poskrbela, da je ostalo pri 18:15. Slovenke so znova vzele vajeti igre v svoje roke, narekovale ritem, pri tem so jim šle na roko še kazni tekmic. Adžićeve izbranke so ušle na +5 (20:15), v 49. minuti povedle za +6, z novim golom Tjaše Stanke pa v 50. minuti ušle na novo največjo prednost na tekmi, +7 (25:18).

Črnogorke so se v zaključku uspele približati na tri gole, a ko je Alja Varagić v 58. minuti zadela za vodstvo z 28:24, je bilo jasno, da se bodo Slovenke v Nemčiji veselile zgodovinske uvrstitve na olimpijske igre. Za preboj na tem bi zadostoval tudi remi. Na koncu so slavile s 30:26, s sedmimi goli sta bili najučinkovitejši kapetanka Grosova in Stankova, za igralko dvoboja pa je bila izbrana vratarka Pandžićeva, ki je zaustavila 12 poskusov tekmic. Pri Črni gori je sedem golov dosegla Dijana Mugoša, Attingrejeva pa je zaustavila 16 strelov.

Slovenke bodo prvič igrale na tekmovanju petih krogov. | Foto: Guliverimage Slovenke bodo prvič igrale na tekmovanju petih krogov. Foto: Guliverimage

V Parizu bo Slovenija rokometno "dvojno" zastopana, saj bodo pod petimi krogi tekmovali tudi slovenski rokometaši, ki jih vodi Uroš Zorman.

Adžić: Neverjetna stabilnost ekipe na ključnih tekmah

"Hvala tem dekletom in sijajni podpori ljudem, ki so verjeli v to. Zelo sem ponosen, srečen in zadovoljen, kot selektor zdaj lahko začnem razmišljati o olimpijskem spektaklu. Ključ je bil v obrambi, našem fenomenalnem ekipnem duhu, vratarkah. Videti je bilo in bilo je tako, da smo imeli praktično vseh 60 minut proti Črni gori vse pod nadzorom, kar govori o neverjetni stabilnosti te ekipe. Vse najpomembnejše tekme, odkar sem selektor jaz, so ta dekleta odigrala neverjetno stabilno. Še enkrat, zelo sem ponosen na ta dekleta. Zdaj naj se spočijejo, potem pa gremo skupaj, tudi s fanti, na olimpijske igre in tam skupaj vknjižimo vrhunski rezultat," je po dosanjanih olimpijskih sanjah dejal selektor Adžić.

"Hvala dekletom in sijajni podpori ljudem, ki so verjeli v to. Zelo sem ponosen, srečen in zadovoljen," pravi selektor Dragan Adžić. | Foto: Guliverimage "Hvala dekletom in sijajni podpori ljudem, ki so verjeli v to. Zelo sem ponosen, srečen in zadovoljen," pravi selektor Dragan Adžić. Foto: Guliverimage

"Vesela, da smo zdržale pritisk in odigrale zrelo"

"Že pred tekmo se je zelo glasno slišala njihova himna, začutila se je energija, potem pa je sledila naša himna. Zdi se mi, da smo bili še glasnejši, atmosfera v dvorani je bila neverjetna. Vesela sem, da smo zdržale pritisk, da smo zrelo odigrale, naredile razliko in jo zadržale do konca," je po zmagi dejala Pandžićeva. Na vprašanje o tem, da gre za zgodovinski trenutek, saj so rokometašice prva slovenska ženska ekipa na olimpijskih igrah, pa je dodala: "Nimam besede. Super, nerealno. Zadnjih nekaj let smo delale na tem, si želele, a vedno je bil v ozadju nek dvom, nisi prepričan ... Uresničile smo sanje."

Amra Pandžić po uvrstitvi na OI (video: RZS):

Elizabeth Omoregie po osvojeni olimpijski vozovnici (video: RZS):

Napredoval še kvartet

Olimpijsko vozovnico sta si priigrali še najboljši ekipi s kvalifikacijskih turnirjev v Španiji in na Madžarskem. S turnirja v Torrevieji sta napredovali Španija in Nizozemska, v Debrecenu pa so prvo mesto osvojile domačinke, drugo pa Švedinje.

Na OI 12 reprezentanc

Na olimpijskih igrah bo sodelovalo 12 ženskih rokometnih reprezentanc, svoje mesto tam je imela že pred zaključnimi kvalifikacijami zagotovljeno šesterica: gostiteljica Francija, Danska, Norveška, Južna Koreja, Angola in Brazilija.

Zdaj so se jim pridružile še Slovenija, Nemčija, Madžarska, Švedska, Španija in Nizozemska.