Popotnik
1200 ogledov

Prekrasen rojstni kraj boginje Afrodite, kjer se lahko kopate tudi pozimi

Ciper
1/6
Profimedia
Predstavljamo idejo za potovanje v zimskih mesecih, ko je pri nas običajno hladno vreme in hrepenimo po obisku toplejših krajev.

Ni veliko krajev v Evropi, kjer se lahko v morju kopamo tudi pozimi. Odločitev je zato hitro padla; kupili smo ugodno letalsko vozovnico z zagrebškega letališča do mesta Pafos na grškem delu Cipra (povratna karta brez dodatne prtljage je stala 60 evrov) in se decembra odšli nastavljat sončnim žarkom.

Verona pomladni izlet Popotnik To je vikend pobeg, ki si ga boste zlahka zapomnili

Vsaj tako smo optimistično mislili pred odhodom. Napoved je kazala prijetnih 20 °C in po nekajmesečnem jesensko-zimskem turobnem vremenu v slovenski prestolnici se je to zdelo kot pravi balzam za dušo. Ciper ima tudi sicer eno najtoplejših podnebnih razmer v sredozemskem delu Evropske unije, saj tam povprečna letna temperatura na obali znaša okoli 24 °C čez dan in 14 °C ponoči. 

Paphos, Ciper | Avtor: Profimedias Profimedias
Realnost je bila v času našega obiska nekoliko drugačna. Po jutranjem triurnem letu smo nekoliko zaspani prileteli na tretji največji otok v Sredozemlju. Po pristanku je v nas butnil topel zrak in nas pobožal po telesu, jakno smo v trenutku z veseljem pospravili v torbo, kjer je ostala tudi večino časa v naslednjih štirih dneh.

Krf reportaža Popotnik "Grška Dalmacija" – vse, kar si popotnik lahko želi

"Vremenska pravljica" tisti dan ni trajala dolgo. Za dobrodošlico nas je v centru mesta pričakal močan naliv. Ta čas smo se zato odločili prevedriti v eni izmed kavaren v starem delu mesta s pogledom na morje. Tam smo lahko s kavo v roki prvič v življenju sredi morja opazovali vrtinčast oblak, ki je na srečo ostal na varnostni razdalji.

Pod kavarno smo opazili tudi dobro ohranjeno javno kopališče oziroma hamam še iz časa otomanskega obdobja, ki je danes del UNESCO-ve svetovne dediščine. V uporabi je bilo vse do leta 1950, leta 2015 pa popolnoma restavrirano.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Elena Kontou (@kontou_elena)

To pa še zdaleč ni bila edina arheološka znamenitost v mestu na jugovzhodu otoka. Ravno nasprotno: mesto je polno raznovrstnih zgodovinskih najdb iz različnih obdobij. Te nakazujejo, da so otok prvič naselili že v kameni dobi pred približno 11.000 leti. Svoj grški značaj pa je prejel po naselitvi Mikencev v času med 13. in 11. stoletjem pr. n. št. 

Ciper je postal Ustavna republika Ciper, ki obsega skoraj celotno ozemlje otoka, vendar pa pod njen nadzor spadata samo njegovi južni tretjini. Severni del otoka je leta 1974 namreč zasedla Turčija in tam ustanovila Turško republiko Severni Ciper, ki pa je, razen Turčije, ne priznava nobena druga država. Prizadevanja za ponovno združitev otoka so bila do sedaj neuspešna.

Kasneje se je izmenjalo več vladarjev in ljudstev. Kljub tuji vladavini je Ciper vseskozi uspel ohranjati grški jezik, kulturno dediščino in identiteto. Ključen trenutek v njegovi zgodovini se je zgodil med letoma 1955 in 1959, ko so Ciprčani bojevali osvobodilni boj proti Združenem kraljestvu in leta 1960 dosegli tudi svojo neodvisnost, na kar so izjemno ponosni.

Prav tako so kot narod zelo odprti in prijazni ter venomer pripravljeni priskočiti na pomoč, kar smo ugotovili tudi sami. Bržkone k temu pripomore (stalno) lepo in toplo vreme, ki vpliva na dobro počutje prebivalcev. Morda pa lahko to povežemo s tem, da se v bližini nahaja mitično rojstno mesto boginje Afrodite, Stari Pafos pa je v starodavnem svetu postal najbolj znano in pomembno mesto za čaščenje te grške boginje. Ljubezen je tako na otoku čutiti že v zraku.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Ker se nismo opogumili za vožnjo po levi strani (Ciper je namreč bivša angleška kolonija, ki se je osamosvojila leta 1960), avtomobila nismo najemali. Pri raziskovanju okolice smo bili tako vezani na javni potniški promet. Zanj ne moremo reči, da je zelo udoben, saj je vozni park precej majhen in star. Ker smo bili tam izven glavne turistične sezone, je bil urnik avtobusnih voženj precej osiromašen. A nič zato. 

Gdansk ga poznate? Popotnik Evropsko mesto, ki spominja na Amsterdam, a je za polovico cenejše

Že v mestu Pafos lahko najdemo več različnih arheoloških najdb, vrednih našega obiska, s katerim si lahko popestrimo čas. Med raziskovanjem mesta si lahko privoščimo tudi kakšno sadje, ki raste na tamkajšnjih drevesih in grmih. Subtropsko podnebje omogoča, da tam med drugim uspevajo tudi lubenice, granatna jabolka, avokado in pitaje. 

Ena izmed znamenitosti, ki jih obiskovalci v Pafosu zagotovo morajo obiskati, je arheološki park Kato Pafos. Ta zajema večji del pomembnega starogrškega in rimskega mesta in je še vedno v fazi izkopavanj.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Najdišča in spomeniki izvirajo iz prazgodovine do srednjega veka. Med najpomembnejše do zdaj odkrite ostanke veljajo štiri velike in dovršene rimske vile: Dionizova hiša, Aionova hiša, Tezejeva hiša in Orfejeva hiša. Vse imajo odlično ohranjena mozaična tla.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Poleg tega so z izkopavanji odkrili še agoro, asklipieion, baziliko, odeion in helenistično-rimsko gledališče ter nekropolo, znano kot "Grobnice kraljev". Nea Paphos je ena od treh delov, ki tvorijo arheološki kompleks Pafosa, in je bil zaradi izjemnih mozaikov in starodavnih ostankov ter zgodovinskega verskega pomena leta 1980 vpisan tudi na Unescov seznam svetovne dediščine.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Če vam zgodovina ni blizu, je prijeten že sam sprehod ob areholoških najdiščih, saj ob obali urejena sprehajalna pot. Tu lahko občudujete prekrasne sonče zahode, ali pa se skopate v morju. V začetku decembra ima okoli 19 °C, zato je še vedno primerno za kopanje. Manj prijeten je bil močan veter.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Pot vodi do pristanišča Pafos, kjer naletimo na istoimenski grad. Prvotno je veljal za bizantinsko utrdbo, zgrajeno za zaščito pristanišča. V 13. stoletju so ga ponovno zgradili Lusignanci, preden so ga leta 1570 razstavili Benečani. Niso ga uspeli braniti pred Osmani, ki so ga po zavzetju otoka obnovili in okrepili. Vstopnina za grad, od koder se odpre lep pogled na morje, stane dva evra in pol.

V mestu je prav tako veliko katakomb, ki izvirajo še iz zgodnjega krščanskega obdobja. Najbolj znana je cerkev sv. Salomona, ki je bila prvotno krščanska katakomba.

Aspen analiza Popotnik Najdražje destinacije na svetu so ...

Krajšega izleta na Ciper ne bi morali skleniti bolje kot z obiskom Afroditine skale (grško Petra tou Rominou). Do tam smo se iz mesta odpeljali z avtobusom (cena ene vožnje stane 1,5 evra). Legenda pravi, da je Kronos svojemu očetu Uranu odrezal testise, ki so padli v vodo ob obali Cipra. Iz valov in morske pene se je rodila Afrodita, boginja lepote, strasti, plodnosti in zaščitnica zaljubljencev. Vsem, ki okoli skale preplavajo tri kroge, legenda obljublja večno mladost, lepoto in plodnost. Posebej čudovit je bil krajši vzpon na bližnji hrib, s katerega lahko turistično točko občudujete s ptičje perspektive. 

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
Blizu Pafosa boste naleteli na prav poseben prizor. Cesta, ki pelje mimo številnih nasadov banan, vas bo pripeljala do ogromne razbitine nasedle ladje EDRO III. Ta je nasedla v neurju decembra 2011 na poti na Rodos. Vseh deset članov posadke so rešili s helikopterjem, a ladji ni bilo pomoči. Zaradi številnih komplikacij so idejo o odstranitvi opustili, zato jo boste na tem mestu lahko opazovali še lep čas.

Ciper | Avtor: Profimedia Profimedia
dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice