Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Poleg izkušenih oračev so se pomerili tudi dijaki in študenti biotehniških šol. Ministrica Irena Šinko je prepričana, da bo oranje v Sloveniji kljub novim tehnologijam ostalo del tradicije. Ob tem je posebej omenila mlade.

"Pomembno je, da so vse brazde enako široke, ista globina mora biti. Na začetku je bilo malo težko držati linijo, zdaj pa že gre. Z leti pridejo tudi izkušnje," je povedal eden izmed tekmovalcev, Tilen Vogrinčič. Slovenijo bi na svetovnem prvenstvu ponovno rad zastopal štirikratni državni prvak Matej Sinic, ki med najboljše orače šteje Angleže in Škote, predvsem zaradi bogate tradicije tekmovalnega oranja.

Tekmovanja v svetovnem merilu so namreč pomembna tudi pri prenašanju znanja drugih oračev nazaj na domača polja, so prepričani organizatorji državnega tekmovanja. Tudi tekmovalka iz Srbije si je prišla v Slovenijo ogledat konkurenco. Radi bi videli, kako tekmovanje poteka v Sloveniji, prišli smo po nove izkušnje. To bo dobra priprava za svetovno prvenstvo, ki se ga Srbija ni udeležila že deset let," je povedala Marija Seočanac.

Kdo najbolje zorje njivo?

Ministrica je obiskala sodelujoče v uvodnem delu tekmovanja – to bo potekalo še v soboto – ter na slovesnosti ob odprtju poudarila pomen znanja v kmetijstvu in njegovega prenosa na mlajše.

"Tekmovalci imate znanje, ki ga na tekmovanjih predajate drugim, na ta način pa to kmetijsko opravilo tudi promovirate. Predvsem je pomemben prenos znanja na mlajše, saj brez mladih kmetijstva ne bo," je poudarila. Po njenih besedah so na takšnih prireditvah vidni napredek, inovacije in nove tehnologije. "Nove tehnologije moramo povezati z znanjem, ki se kaže tudi v doseganju izjemnih rezultatov naših vrhunskih tekmovalcev," je dejala.

Kot so poudarili na ministrstvu, se zavedajo pomena tekmovanja v oranju, ki poudarja pomen tradicije in inovacij v kmetijstvu. Poleg napredne tehnologije, ki lajša delo na poljih, pa so po njihovih navedbah osnovna znanja in veščine oračev tista, ki omogočajo uspešno delo in pridelavo kakovostnih pridelkov. "Slovenija ima na tekmovanjih v oranju veliko izkušenj – tako doma kot v tujini. Naši orači se tudi redno udeležujejo svetovnih prvenstev v oranju, kjer dosegajo odlične rezultate. Večkratni državni prvak v oranju z obračalnim plugom Igor Pate je na lanskem svetovnem prvenstvu v oranju na Irskem Sloveniji priboril bronasto odličje," so dodali.