REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šef britanske tajne policije: Sovražne države kradejo naše visokotehnološke skrivnosti

Šef britanske tajne policije: Sovražne države kradejo naše visokotehnološke skrivnostiKen McCallum pravi, da so »vložki zdaj neverjetno visoki«, saj »sovražniki« tekmujejo, da bi razvili čim prej napredno umetno inteligenco in drugo intelektualno lastnino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Britanija doživlja »naval agresivnih poskusov« sovražnih držav, da »ukradejo« visokotehnološke skrivnosti države, je opozoril šef MI5 Ken McCallum.

»Vložki so zdaj neverjetno visoki«, saj države tekmujejo v razvoju umetne inteligence in drugih visokotehnoloških industrij, je dejal McCallum na obveščevalno-tehnološkem vrhu, ki je prvič združil člane obveščevalne zveze »Petih oči«, ki jo sestavljajo obveščevalne agencije iz Velike Britanije, ZDA, Kanade, Avstralije in Nove Zelandije.

Po poročanju britanskega Telegrapha je bilo zadevno zavezništvo ustanovljeno po drugi svetovni vojni, da bi se zoperstavilo grožnji, ki jo je domnevno predstavljala Sovjetska zveza.

To zavezništvo sega v sporazum UKUSA iz leta 1946, ki sta ga podpisali Združene države in Združeno kraljestvo med hladno vojno. Sporazum je med državama vzpostavil partnerstvo za signalno obveščanje, ki se je kasneje razširilo na druge države, v okviru sporazuma BRUSA.

Atlantska listina, ki sta jo leta 1941 podpisali ZDA in Združeno kraljestvo, je postavila temelje zavezništvu in vključevala zavezo k sodelovanju na področjih izmenjave obveščevalnih podatkov in varnosti.

Toda od konca hladne vojne se je »grožnja« spremenila in zavezništvo se je osredotočilo na džihadistični terorizem, Rusijo in Kitajsko.

Skupina je bila večinoma v senci, njeni voditelji pa se do zdaj niso nikoli skupaj prikazali v javnosti, piše časnik.

Voditelji »Petih oči« (Five Eyes) so se na povabilo direktorja FBI Christopherja Wrayja srečali v osrčju Silicijeve doline, da bi razpravljali o tem, kako se soočiti z grožnjo, ki jo predstavljajo sovražne države, predvsem Kitajska, zaradi, kot pravijo, kraje intelektualne lastnine na ključnih področjih, vključno z umetno inteligenco (AI). Nenavadno je, da so se prvi med vohuni tokrat odločili priti iz sence, saj so objavili tudi skupno fotografijo:

»Združeno kraljestvo doživlja porast agresivnih poskusov drugih držav, da bi ukradle konkurenčno prednost. Enako je v vseh naših petih državah. Vložki so zdaj neverjetno visoki v novih tehnologijah; države, ki vodijo na področjih, kot so umetna inteligenca, kvantno računalništvo in sintetična biologija bodo imele moč oblikovati vso našo prihodnost. Vsi se moramo tega zavedati in se odzvati, preden bo prepozno,« je opozoril direktor MI5.

Afero, ki je pretresla svet, saj je odkrila ne le nezaupanje Američanov do svojih zaveznikov na Zahodu, ampak tudi zavržne vohunske prakse za navadnimi državljani v ciljanih državah sveta, je sprožil prav Edward Snowden.

Spomnimo, svet je prvič podrobneje izvedel za temačne skrivnosti zveze »Petih oči« zahvaljujoč ameriškemu žvižgaču Edwardu Snowdnu, ki je razkril nezaslišane zlorabe, ki so se jih posluževale zahodne vohunske službe.

Snowden, ki je delal kot analitik pri ameriški obveščevalni agenciji NSA (Agencije za nacionalno varnost), je namreč v času administracije Nobelovega nagrajenca za mir Baracka Obame razkril zaupne informacije o nezakonitem nadzoru obveščevalcev ZDA nad spletno in mobilno komunikacijo, ter vdorih v naprave ne le zasebnikov, ampak tudi vidnih politikov, med katereimi je iztopala ameriška zaveznica Nemčija in tedanja kanclerka Angela Merkel.

Afero, ki je pretresla svet, saj je odkrila ne le nezaupanje Američanov do svojih zaveznikov na Zahodu, ampak tudi zavržne vohunske prakse za navadnimi državljani v ciljanih državah sveta, je sprožil prav Edward Snowden.

Snowden je bil vir največje javno dostopne zbirke tajnih podatkov v zgodovini, saj je nekdanji sodelavec NSA pred desetletjem s strežnika agencije pobral 1,5 milijona zaupnih dokumentov in z njimi s Havajev pobegnil v Hongkong.

NSA in britanska obveščevalna služba Government Communications Headquarters (GCHQ) sta na srečanju najmočnejših 20 gospodarstev na svetu (G20) v Londonu leta 2009 prestrezali telefonske pogovore več kot 35 svetovnih voditeljev. Še posebej na udaru je bil takratni ruski predsednik Dimitrij Medvedjev in tedanja nemška kanclerka.

Junija 2013 je informacije o sistematičnem nadzoru ameriških in britanskih obveščevalcev izročil novinarjema Glennu Greenwaldu in Lauri Poitras. Svetu je želel razkriti resnico, saj je menil, da je tako obsežno nadziranje navadnih državljanov nesprejemljivo in da mora javnost za to vedeti.

Guardian, Washington Post, L'Espresso, Der Spiegel in Süddeutsche Zeitung so na podlagi materialov, ki so jih dobili od Snowdna, potem svetu razkrili, kako ameriški obveščevalci pod krinko vojne proti terorizmu izvajajo skoraj popoln nadzor internetnega in telefonskega prometa, torej vseh elektronskih komunikacij navadnih civilistov. Šlo je sicer predvsem za beleženje podatkov o klicih, kot so telefonske številke in trajanje klica, so se pozneje zmrdovali ameriški in britanski uradniki, ki so poskušali prepričati žrtve njihovih nezakonitih posegov, da niso nadzirali tudi vsebine le-teh.

Snowdnovi dokumenti so razkrili, da so veliki telefonski operaterji, kot so Verizon, AT&T in Sprint Nextel, izročili posnetke telefonskih pogovorov svojih strank NSA-ju in FBI-ju, ki je imel tudi neposreden dostop do strežnikov Microsofta, Yahooja, Googla, Facebooka, Skypa, YouTuba, Paltalka, AOL-a in Appla.

NSA in britanska obveščevalna služba Government Communications Headquarters (GCHQ) sta na srečanju najmočnejših 20 gospodarstev na svetu (G20) v Londonu leta 2009 prestrezali telefonske pogovore več kot 35 svetovnih voditeljev. Še posebej na udaru je bil takratni ruski predsednik Dimitrij Medvedjev in že omenjena nemška kanclerka.

NSA je prav tako zbirala podatke iz pisarn misije Evropske unije v New Yorku in Washingtonu, pridobila je dostop do internih videokonferenc Združenih narodov. Eden glavnih ciljev njenih vohunskih dejavnosti je bil tudi sedež Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA) na Dunaju.

Snowdnova razkritja so močno razburkala svetovno javnost. Zagovorniki človekovih pravic so ga predlagali tudi za Nobelovo nagrado. Zaman.

ZDA so zaradi vseh teh razkritij proti Snowdnu sestavile obtožnico zaradi vohunjenja, kraje državne lastnine, nepooblaščenega sporočanja nacionalnih obrambnih informacij in namerne predaje tajnih podatkov nepooblaščeni osebi. Za vsako od obtožb mu je grozilo po deset let zapora.

Kot je nedavno razkril WikiLeaks je bil prav Julian Assange tisti, ki je na podlagi lastnih klavrnih izkušenj Snowdnu svetoval naj ne išče azila v Latinski Ameriki, kamor se je nameraval zateči, da bi se izognil ameriškemu pregonu. Assange je svaril Snowdna, da bi ga tam lahko ugrabili ali celo ubili.

Snowden je ubogal Assangeov nasvet in se iz Hongkonga odpravil v Moskvo, a tam je obtičal v tranzitni coni letališča Šeremetjevo, ker so mu ZDA preklicale potni list.

Edwarda Snowdena je naposled rešila Rusija, ki mu je podelila »dovoljenje za bivanje«. Po dolgoletnem egzilu je naposled leta 2022 dobil rusko državljanstvo.

Snowdnova razkritja so močno razburkala svetovno javnost. Zagovorniki človekovih pravic so ga predlagali tudi za Nobelovo nagrado. Zaman.

Ameriški režiser Oliver Stone je o Snowdnu posnel tudi film (Snowden), dokumentarec o njegovem pogumu Citizenfour pa je bil leta 2014 nagrajen tudi z oskarjem.

Toda Snowdenovo razkritje spornega početja ameriških obveščevalnih služb v resnici ni spremenilo ničesar. NSA še naprej vohuni tako za Američani kot po vsem svetu.

Ameriški Kongres je sicer po Snowdnovih razkritjih leta 2015 potrdil zakon, ki naj bi omejil množično zajemanje telefonskih klicev v ZDA.

Pred tem zakonom je NSA v ZDA vsako leto zbrala podatke o več milijardah telefonskih klicev.

Razkritje, ki mu je botroval pogumni žvižgač je pokazalo, da so obveščevalci iz držav zveze »Petih oči« v tistem času največkrat vohunili za podatki iz Iraka, Afganistana, Kitajske, Nemčije in Pakistana. Tako je bilo pred desetletjem.

Ni dvoma, da so njihove prioritete zdaj drugačne (vsekakor Rusija in Moskvi naklonjeni svetovni voditelji, ob drugih tarčah, ki jih noč in dan spremlja ter njihovo komunikacijo beleži super računalnik NSA).

A kljub vsemu temu visoko tehnološkemu vohunjenju ne ameriški in ne britanski obveščevalci, ne razvpiti izraelski Mossad niso zaznali, da se pripravlja napad Hamasa na cilje v Izraelu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek