Manager
Oglasno sporočilo

(Intervju) »Kriptovalute poskušamo vpeljati v vsakodnevno uporabo«

»Plačevanje prek blockchaina je zelo varno. Omogoča hitro in skoraj brezplačno pošiljanje denarja po svetu,« pravi Dejan Roljić, direktor podjetja Eligma, ki je z inovativnim plačilnim omrežjem GoCrypto prodrlo po vsem svetu
Avtor
19.10.2022 11:15
Čas branja: 5 min
(Intervju) »Kriptovalute poskušamo vpeljati v vsakodnevno uporabo«
Dejan Roljić, direktor podjetja Eligma: »Ljudem želimo ponuditi varen in delujoč sistem, kjer bodo lahko shranili svoj denar, z njim plačevali ter ga upravljali, kakor bodo sami želeli.«

Kaj je kriptoplačilno omrežje GoCrypto?

GoCrypto je inovativen sistem plačevanja, ki uporabnikom omogoča plačevanje z več kot 50 različnimi kriptovalutami, trgovcem pa, da izplačila na svoj račun prejmejo v lokalni valuti. V trenutku, ko trgovec sprejme plačilo v kriptovaluti, jo naš sistem pretvori v evre. S tem popolnoma izloči tveganja, povezana z nihanjem cene kriptovalut. Uporabniki lahko kriptovalute, ki jih imajo shranjene v denarnici v telefonu, uporabljajo kjerkoli na svetu brez menjalnic in pošiljanja denarja v lokalni valuti. Pri trgovcih, ki se odločijo za sprejemanje kriptoplačil, pa poskrbimo za celoten servis – sprejemanje plačil v kriptovalutah, računovodstvo in analitiko. Trgovcu omogočimo dostop do sistema, v katerem lahko spremlja vse transakcije, opravljene v svojih spletnih ali fizičnih trgovinah.

Kdo vse in kje že uporablja vaše omrežje in kako se bo širilo v prihodnje?

Omrežje GoCrypto je na voljo v 70 državah. Uporabljajo ga ljudje, ki kriptovalute že razumejo ali pa šele spoznavajo njihov koncept. V državah z visoko inflacijo pa naše plačilno omrežje ponuja dragoceno rešitev za številna podjetja in posameznike, ki želijo zaščititi svoje prihranke pred inflacijo. Kriptoprojekti so namreč alternativni sistem, ki ljudem odpira pot iz nacionalne valute. Alternativo ponujamo tudi v državah, kjer prebivalci nimajo dostopa do bančnih storitev. Z našim omrežjem posameznik ne potrebuje bančnega računa, saj lahko v celoti posluje prek odprtega kriptoračuna. Države v razvoju ta alternativni sistem pozdravljajo, saj trenutno druge delujoče in cenovno ugodne poti ni.

Kako je omrežju, ki je najprej zaživelo v Sloveniji, uspelo postati globalna uspešnica?

V Sloveniji je GoCrypto postal zgodba o uspehu predvsem zaradi partnerstva z našim investitorjem BTC Cityjem, s katerim smo zgradili prvo Bitcoin mesto. BTC City se je izkazal kot popoln testni ekosistem. Naše omrežje nam je uspelo vpeljati v ogromno trgovin in dokazati, da kriptovalute niso nič strašnega. Globalna uspešnica pa je GoCrypto postal, ko smo prejeli investicijo podjetja Bitcoin.com, ene najpomembnejših kriptodenarnic na svetu. To nam je odprlo pot do drugih zanimivih trgov. Velikanska zahvala gre tudi naši skupnosti, ki nas podpira in spodbuja našo neustavljivo rast.

Vaš cilj je preoblikovati tradicionalno plačilno industrijo. Kaj to pomeni?

Ko bodo zaživele digitalne valute, kot so digitalni evro, digitalni frank ali digitalni dolar, bo naša zgodba dobila povsem nov pomen. Vzpostavljamo smernice nove ideologije, ki bo v prihodnosti zamenjala tradicionalno plačevanje. Pričakujemo, da bo posameznik sam hranil svoj denar in ga tudi sam upravljal. V prihodnosti bodo ljudje morda poslovali prek bančnega in kriptoračuna hkrati ali imeli celo kriptoračun odprt pri določeni banki.

Kakšni so glede tega načrti za naprej?

Načrtujemo nadgradnjo plačevanja s kriptovalutami. Javnosti želimo predstaviti, kakšne možnosti odpirajo kriptoplačila, kako zelo so preprosta, ugodna in napredna. V dveh do treh letih bomo imeli priložnost to dokazati z več uspešnimi projekti v večjih mestih in državah po svetu. To bo odlično izhodišče, da širši javnosti predstavimo svoje produkte, ki smo jih razvijali zadnjih pet let.

Ste lahko malo bolj konkretni glede projektov, ki jih že izvajate?

Jeseni smo začeli projekt Plan ₿, kjer bomo švicarsko mesto Lugano preobrazili v Bitcoin mesto. V Luganu so se namreč odločili, da bodo začeli sprejemati bitcoin kot plačilno sredstvo na širši ravni – sprva pri številnih trgovcih, potem pa tudi za plačilo davkov. Projekt je zelo zanimiv, saj trgovcem predstavljamo holističen sistem plačevanja, kjer lahko na enem terminalu sprejemajo plačila v kriptovalutah, digitalna plačila in kartice. Po Sloveniji je Luganov Plan ₿ prvi večji primer, da se je evropska država odločila narediti korak naprej.

Z menjalnico Binance smo poleti začeli na večjih evropskih dogodkih podpirati plačevanje s kriptovalutami. Na enem največjih glasbenih festivalov Primavera Sound smo na naših terminalih obiskovalcem omogočili plačevanje z več kot 50 kriptovalutami. Z menjalnico Bitcoin.com pa na karibskem otočju povezujemo male otoke v celovit sinhroni sistem. Karibsko otočje je namreč bančno zelo slabo pokrito, zato tam postavljamo svoj plačilni sistem, pri čemer smo se povezali tudi z njihovo centralno banko.

Kako sodelujete z regulatornimi organi po svetu? Imajo razumevanje za vaše projekte?

Zelo dobro sodelujemo z regulatorji po vsem svetu. Pred vstopom na nov trg se vedno posvetujemo z njihovimi regulatorji. Če se ti ne odzovejo, se obrnemo na lokalne odvetniške pisarne, kjer nam pomagajo oblikovati mnenje, kako naj opravljamo storitve na njihovem trgu. V Sloveniji nam regulator na vsakem koraku ponudi pomoč in nas usmerja. Uči nas, kaj je prav in kaj narobe ter kako vzpostaviti delujoč sistem, ki bo skladen z vsemi predpisi. Morajo pa tudi regulatorji pridobiti več znanja o kriptovalutah in blockchainu. Naša naloga je, da kot slovensko podjetje prenesemo svoje znanje in izkušnje na slovenske regulatorje. Z uspešnimi implementacijami po svetu bomo nabrali še več praktičnega znanja ter to delili z regulatorji. Tako bomo soustvarili sistem plačevanja, ki bo učinkovit tako v teoriji kot v praksi.

S katerimi uveljavljenimi igralci sodelujete pri širitvi omrežja in kaj lahko ponudite drug drugemu?

Sodelujemo s številnimi pomembnimi predstavniki tako tradicionalnega finančnega sektorja kot kriptosveta. Kriptoskupnost je majhna, zato smo vsi, ki nam je uspelo preživeti številne »kriptokrize«, tesno povezani. Ves čas poskušamo držati skupaj ter si pomagamo pri regulaciji, odpiranju novih trgov, predstavitvi produktov v javnosti ter uvedbi različnih kovancev v sisteme blockchaina. Veseli me, da kriptoskupnost po vseh pretresih v svetu kripta znova postaja čistejša in bolj povezana.

Razvili ste tudi svoj POS-terminal. V čem je drugačen od preostalih?

Naš POS-terminal se od drugih razlikuje v tem, da podpira različne plačilne metode – plačilne kartice, kriptovalute, digitalna plačila, kot so mBills, Valu, obročna plačila BNPL, zabeleži pa lahko celo plačila v gotovini. Trgovec lahko sprejme vse plačilne metode na enem terminalu, vsi ti plačilni sistemi pa so povezani z eno samo analitično bazo. Trgovec ima v njej popoln pregled nad vsemi transakcijami in celovito računovodsko analizo. Prav ta analitični pregled je izredno pomemben, saj je pri sprejemanju več plačilnih metod vodenje večnivojskega računovodstva izredno zahtevna naloga.

Kako uspešni ste bili doslej?

Uspeh našega POS-terminala je v Sloveniji velikanski. Podjetje, ki je uresničilo to idejo in terminal distribuira, je Lab4Pay. Združili smo moči in povezali svetove različnih plačilnih metod. Trenutno je v Sloveniji aktivnih že več kot 1.300 POS-terminalov, distributer pa širi poslovanje tudi na balkanski trg. Naše podjetje pa POS-terminale trenutno distribuira v Švici, na Karibih, v Južni Ameriki in povsod, kjer naši partnerji želijo odpirati nove trge.

Kaj bi lahko recesija, ki se napoveduje, pomenila za razvoj kriptoprojektov?

Kripto bo postal alternativni sistem, ki bo deloval in bo ljudem dostopen v vsakem trenutku. Kot podjetje, ki se ukvarja s kriptovalutami, bomo poskušali reševati probleme ljudi, ki so se znašli v težkem položaju. Ljudem želimo ponuditi varen in delujoč sistem, kjer bodo lahko shranili svoj denar, z njim plačevali ter ga upravljali, kakor bodo sami želeli. V tem sistemu bodo povsem neodvisni od drugih ustanov, hkrati pa popolnoma varni v regulatornih okvirih posamezne države.


Vsebino omogoča Eligma, d. o. o.