Foto: AP
Foto: AP

Petro je za izginotja okrivil interno korupcijo, češ da je vojaško osebje orožje prodalo trgovcem z orožjem, poroča BBC. Preiskava že poteka.

"Edino pojasnilo za tovrstno pomanjkanje inventarja je, da že dolgo obstaja mreža ljudi znotraj oboroženih sil in med civilisti, ki se ukvarjajo z množično komercializacijo orožja, pri čemer uporabljajo orožje kolumbijske države," je dejal Petro na tiskovni konferenci.

Kot je pojasnil, so izginotja ugotovili med nenapovedanimi inšpekcijami dveh vojaških oporišč – Tolemaide in La Guajire – 12. februarja in 1. aprila.

Sorodna novica V nekoč najnevarnejšem naselju v Kolumbiji: "Smrti se ne bojim, ker sem zrastel z njo"

V Tolemaidi je manjkalo več kot 808.000 krogel in skoraj 10.000 granat, v La Guajiri pa so našteli kar 4,2 milijona krogel in 9300 granat manj, kot bi jih moralo biti sodeč po uradnem inventarju. Oporišče je ob tem izgubilo tudi dve raketi Spike, 37 raket Nimrod in 550 granat na raketni pogon.

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro. Foto: Reuters
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro. Foto: Reuters

Kolumbijska vojska med najbolje opremljenimi

Petro je novinarjem povedal, da so vojaške zaloge najverjetneje predali oboroženim skupinam znotraj Kolumbije, da pa bi jih lahko tudi pretihotapili na Haiti ali mednarodni črni trg.

"Najbolj žalostno pri vsem skupaj je, da je to isto strelivo na koncu uporabljeno proti istim pripadnikom oboroženih sil," je poudaril.

Kolumbija se je desetletja spopadala z oboroženim konfliktom med vladnimi silami, levičarskimi gverilskimi skupinami in desničarskimi paravojaškimi silami, v katerem je bilo ubitih več kot 450.000 ljudi.

Obrambni minister Ivan Velasquez je povedal, da preiskava izginule opreme že poteka, da so nekatere uradnike premestili in da načrtujejo preiskave tudi po ostalih vojaških oporiščih v državi. Kolumbijska vojska je ena najbolje opremljenih v regiji in je prejela na milijarde dolarjev od ZDA za boj proti narkokartelom.