Značilna formacija

FOTO: Oči na peclje: stik povzroča hude reakcije

J.P.
19. 3. 2022, 17.39
Posodobljeno: 19. 3. 2022, 17.41
Deli članek:

V gibanje jih spravi spomladansko vreme. Takrat jih je le težko zgrešiti.

Profimedia
Gnezdo pinijevega sprevodnega prelca.

Te dni svojimi formacijami pritegujejo tako imenovani sprevodi pinijevega sprevodnega prelca. Čeprav odrasli predstavniki merijo le štiri centimetre v dolžine, pa so, ko se postavijo v vrsto, zlahka opazni. Še posebej za pse, a pozor: dlačice pinijevega sprevodnega prelca so, čeprav kratke, strupene. Ko se zlomijo, se izloči strup, ki ob stiku s človeško kožo povzroči rdečico, srbečico in oteklino, ki spominja na pik ose. Posledice, če jih pustimo pri miru, izzvenijo po nekaj dneh, velja pa omeniti, da dlačice prenaša tudi veter.

Celo odmiranje tkiva

Živali jo v primeru stika odnesejo slabše. Če se pes s smrčkom dotakne pinijevega sprevodne prelca, nastop srbeč in otekajoč dermatitis. Poškodbe pa so lahko hujše v primeru stika s sluznico – mogoče je celo odmiranje tkiva.

Profimedia
Pot z drevesa na tla.

Da je prišlo do stika z gosenicami z rdečimi glavami in hrbti, je mogoče soditi po intenzivnem slinjenju, zavračanju hrane in povišani telesni temperaturi. Mogoča sta tudi bruhanje in otekanje jezika. Če je sila, veterinarji svetujejo izpiranje ustne votline z vodo, nato pa čimprejšnjo strokovno pomoč.

Z dreves v zemljo

Gosenice so se donedavna pojavljale marca ali aprila, zdaj jih je mogoče opaziti že februarja; ko se spustijo na tla, se zabubijo v zemlji. Iz njih se razvije metulj oziroma debela vešča, ki si nato poleti ustvari gnezdo na drevesnih vejah in izleže jajčeca.

Pinijev sprevodni prelec velja za enega največjih škodljivcev borov in ceder.