Kakšno energijo prinesejo TULIPANI v prostor?

18. 3. 2024
Deli
Kakšno energijo prinesejo TULIPANI v prostor? (foto: shutterstock)
shutterstock

Tulipani so ena najbolj priljubljenih rož na planetu. Imajo celo svoje festivale v mnogih regijah po svetu. Morda jih imate v vazi v svojemu domu prav ta trenutek. 

Kakšno energijo prinašajo tulipani in kaj simbolizirajo? 

Najbolj znan pomen tulipanov je popolna in globoka ljubezen. Ker so tulipani klasična roža, ki jo mnogi obožujejo že stoletja, jim pripisujejo pomen ljubezni. Idealni so, da jih podarite nekomu, ki ga imate globoko, brezpogojno radi, pa naj bo to vaš partner, otroci, starši ali bratje in sestre. V znak ljubezni do sebe, pa jih lahko podarite tudi sami sebi. V prostor prinašajo poleg energije globoke ljubezni, tudi čistost, čast in svetost. 

Tulipani, ki cvetijo spomladi, so pogosto povezani s ponovnim rojstvom narave, zaradi česar so v nekaterih kulturah simbol vstajenja in novih začetkov. Vraževerje tudi pravi, da bodo tisti, ki sanjajo o belih tulipanih, kmalu doživeli nov začetek v življenju. Glede na razmeroma kratek čas cvetenja tulipani v določenih kontekstih simbolizirajo tudi minljivo naravo življenja in nas opominjajo, da cenimo sedanjost in lepoto, ki obstaja tukaj in zdaj.

Tulipani simbolizirajo ljubezen “POPOLNEGA LJUBIMCA"

V perzijski legendi so tulipani simbol nepopustljive ljubezni, čustva, ki je globoko zakoreninjeno v tragični zgodbi o Farhadu in Shirin, ki odseva pretresljivo zgodbo o Romeu in Juliji.

Farhad, skromni kamnosek, ki ga je očarala osupljiva princesa Shirin, si je prizadeval pridobiti njeno roko. Vendar kralj ni odobraval te zveze in je Farhada izzval z nevarnim podvigom v upanju, da bo omahnil. Kljub temu, da je zmagal, mu je prepovedal poroko s princeso. V dejanju čiste odločnosti je Farhad izdolbel tunel skozi goro, da bi prišel do nje. Vendar je prevara odigrala svojo vlogo, saj je kralj zavedel Shirin, da je mislila, da je Farhad že mrtev. Prevzeta od žalosti je strmoglavila s prepada. Ko je izvedel za njeno usodo, ji je zlomljeni Farhad sledil in zajahal svojega konja s pečine. Iz zemlje, obarvane z njihovo krvjo, so pognali tulipani, ki simbolizirajo trajno ljubezen zaljubljencev.

Danes tulipani ostajajo pretresljivi simboli naklonjenosti po vsem svetu. V Turčiji je za valentinovo tradicija podariti šopek tulipanov. Poleg tega so tudi cenjene poročne rože, za katere verjamejo, da mladoporočence obsipajo s srečo.

Tulipan je postal tudi simbol ozaveščanja o Parkinsonovi bolezni in so ga sprejele različne dobrodelne organizacije za Parkinsonovo bolezen po vsem svetu. Leta 1980 je nizozemski hortikulturist J.W.S. Van der Wereld razvil sorto rdečih in belih tulipanov, ki jo je poimenoval tulipan dr. Jamesa Parkinsona v čast človeku, ki je leta 1817 prvi opisal to zdravstveno stanje.

V 17. stoletju so na Nizozemskem tulipani postali neverjetno priljubljeni in pripeljali do obdobja, znanega kot "manija tulipanov". V tem času se je s čebulicami trgovalo po neverjetno visokih cenah. Zaradi tega pojava so tulipani postali simbol razkošja in bogastva.

Na milijone tulipanov najdemo po vsem svetu, v vseh barvah, ki si jih lahko zamislimo, nekateri dvobarvni ali tribarvni, črtasti, kodrasti, z dvema ali enim cvetnim listom, oznanjajo pomlad s svojimi živahnimi odtenki. Trenutno poznamo okoli 150 vrst tulipanov.

Tulipani so najbolj prodajana roža v ZDA. Čeprav se druge cvetlične vrste prodajajo v ogromnih količinah (gerbere in lilije), se nobena ne približa tulipanu, katerega ime izvira iz turške beseda za turban.

Nizozemska pa je  postala prestolnica tulipanov. Čeprav bi lahko izraz "manija tulipanov" zlahka uporabili za trenutno svetovno norijo za tulipani, se v resnici nanaša na obdobje nizozemske zgodovine okoli leta 1634, ko je vrednost čebulic zaradi naraščajoče priljubljenosti začela naraščati - kar je povzročilo špekulacije, kaj je sprožilo zlom trga. Kot pojasnjuje Brussels Times, so tulipani postali izjemno modni v Evropi in leta 1634 je njihova cena dosegla raven vseh časov, dokler ni leta 1637 počil gospodarski balon. Trgovina s temi rastlinami je bila delno odgovorna za to, da je Nizozemska postala najbogatejša država v takratnem svetu.

Danes so tulipani ponovno pridobili svojo priljubljenost in Nizozemska je ohranila svoje mesto glavne svetovne proizvajalke komercialnih rastlin tulipanov, s kar 3 milijardami čebulic letno, večinoma za izvoz. Nizozemska je tudi glavni izvoznik rezanega cvetja v preostali svet, vsako leto izvozi za 250 milijonov evrov rož in skoraj 35.000 hektarjev zemlje je namenjenih njihovemu gojenju.

Vir: forbes, orchidrepublic.com

Preberite si še: 

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja