Anamarija Lampič je bila blizu deseterici. Foto: EPA
Anamarija Lampič je bila blizu deseterici. Foto: EPA

Čeprav ni imela visokih ciljev, izjema sta le oba sprinta, pa je turnejo zelo zadovoljna končala tudi Anamarija Lampič, ki je bila 12.

Tudi po 16 letih je zanimivo, da novoletna turneja med tekači ne najde in ne najde prave podobe. Stalnica so le tri postaje iz leta v leto ter zaključek v dolini Fiemme, kjer so nam v ponedeljek zvečer že predstavili skoraj vse načrte za olimpijske igre, ki bodo na severu Italije čez dobra štiri leta.

Sorodna novica Neprjajeva prva ruska zmagovalka Toura; Lampič skupno 12.

O tej temi bi že zdaj lahko odprl kar nekaj razmišljanj, sploh z vidika, da so to kraji, ki so v Italiji daleč najbolj naklonjeni nordijskemu smučanju. Da so tu izvedli tri brezhibna svetovna prvenstva, kamor vedno vsi radi pridejo, vedo prav vsi, ki spremljajo klasične smučarske discipline. Da bosta Tesero s teki in Predazzo s skoki nekoč olimpijski prizorišči, pa najbrž ob prvem svetovnem prvenstvu, ko je naslov med skakalci osvojil tudi Franci Petek, ni razmišljal nihče.

Sam bom za zdaj le ostal pri novoletni turneji. Še vedno je v karavani in ob njej obilo vprašanj, ali je ta zaključni vzpon res potreben za smučarski tek. Ti z izjemo dveh največjih skandinavskih držav močno izgubljajo veljavo in tudi popularnost. Seveda so bili letos na vrhu Alpe Cermisa res glasni Rusi, saj je Natalija Neprjajeva prva Rusinja, ki ji je uspelo zmagati na tej turneji, ki prinaša daleč najboljši zaslužek v celotni sezoni. Obenem pa tudi daleč največ točk v seštevek svetovnega pokala, ki se bo čez deset dni nadaljeval v Franciji, nato pa bo pred Pekingom na vrsti le še Planica.

Rusinja, vrstnica naše Anamarije Lampič, je sezono začela precej skromno in prav nihče je ni uvrstil v ožji krog kandidatk za končno zmago. Še vedno je odprto vprašanje upravičenosti diskvalifikacije Švedinje Fride Karlsson na sprintu v Oberstdorfu. Predvsem je sporna kazen treh minut. Švedinja je naslednji dan zapustila turnejo. Ne smemo pa tudi mimo tega, da je Neprjajeva večji del nastopov opravila tako kot smo bili od nje vajeni pred leti. Potem je v svoji uspešnosti precej padla.

Vzpon na Alpe Cermis Weng, Tour pa Neprjajevi

Moški junak je nedvomno Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo, ki je pri zgolj 25 še drugič na vrhu razpredelnice. Na svoji športni poti pa je zmagal skoraj na polovici tekem, kjer je nastopil. Po zmagah je že prehitel legendarnega rojaka Bjoerna Daehlija, ki mu je takšen podvig uspel šele pri 31 letih.

Sicer pa, koliko se bo Tour de Ski sploh spreminjal. Sam menim, da ne veliko. Je pa zanimivo rekla tudi Anamarija Lampič, da bi moral biti Tour bolj dinamičen, tudi s kakšno novo disciplino. Nekaj jih ima Mednarodna smučarska zveza pripravljenih, ampak glavno besedo pri vsem imajo Norvežani. Ti pa so najmanj pri smučarskem teku zelo zvesti tradiciji.