Ozemeljski spori

Japonska pravkar odkrila 7 tisoč otokov, za katere ni vedela, da jih ima

E. J.
2. 3. 2023, 18.27
Posodobljeno: 2. 3. 2023, 22.30
Deli članek:

Japonska je preštela svoje otoke – in odkrila, da jih ima 7000 več, kot je mislila prej. Kako je to mogoče?

Profimedia
Češnje so v polnem razcvetu na gori Shiude v Mitoyo v prefekturi Kagawa na zahodu Japonske.

Digitalno kartiranje, ki ga je opravila japonska agencija za geoprostorske informacije (GSI), je nedavno podala ugotovitve: da je na japonskem ozemlju 14.125 otokov, kar je precej več od številke 6.852, ki je bila v uradni uporabi od poročila japonske obalne straže leta 1987. Vendar je agencija ta teden poudarila, da nova številka odraža napredek v geodetski tehnologiji in podrobnosti zemljevidov, uporabljenih za štetje in da ni spremenila celotne površine zemlje v posesti Japonske. Čeprav ni mednarodnega sporazuma o tem, kako šteti otoke, je agencija uporabila enako merilo velikosti kot prejšnja raziskava pred 35 leti. To je vključevalo štetje vseh naravnih kopenskih območij z obsegom najmanj 100 metrov.

Ozemeljski spori z Rusijo, Kitajsko Južno Korejo

Otoki, ki obkrožajo Japonsko, so bili v središču več ozemeljskih sporov. Japonska zahteva južne Kurilske otoke, ki so v rokah Rusije in jih Tokio imenuje Severna ozemlja, spor pa sega v konec druge svetovne vojne, ko so jih sovjetske čete prevzele od Japonske. Japonska prav tako pravi, da ima zgodovinske pravice do nenaseljenih otokov Senkaku v Vzhodnokitajskem morju, ki jih trenutno upravlja, vendar je Kitajska to trditev večkrat izpodbijala.

Medtem pa Japonska in Južna Koreja ostajata v več kot 70-letnem sporu glede suverenosti skupine otočkov, znanih kot Dokdo pri Seulu in Takešima pri Tokiu v Japonskem morju, ki ga Koreja imenuje Vzhodno morje.