Šport > Košarka
14628 ogledov

Dončićeva mala šola košarke za finale Zahoda

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so na odločilni tekmi razbili najboljše moštvo rednega dela sezone. Na sedmi tekmi je Phoenix klonil s kar 90:123.

Najboljša ekipa rednega dela sezone Phoenix Suns se je v drugem krogu končnice še sedmič pomerila z Dallas Mavericks slovenskega zvezdnika Luke Dončića. Ta je s kolegi dobil vse tri domače tekme, a ob tem vselej zanesljivo klonil na gostovanjih v Arizoni, kjer Mavericks niso slavili že od novembra 2019. Še en podatek ni govoril v prid franšize iz Teksasa, zgodovinsko gledano so domače ekipe na odločilnih sedmih tekmah do zmag namreč prišle v 76,8 odstotka primerih.

A tekma se je začela z eksplozijo slovenskega zvezdnika. Ta je dosegel prvih osem točk gostov, ob zadetem metu za tri točke je imel čas spregovoriti tudi nekaj besed z domačim navijačem, in jih ob štirih ulovljenih skokih popeljal do prednosti 8:3. Po štirih minutah igre je naskok z dvema prostima metoma še povečal Dorian Finney-Smith.

Na polovici četrtine je Luka zbral še prvo asistenco za trojko Maxija Kleberja, v naslednjem napadu pa je prodrl pod koš in poskrbel za +10. Domači so tekmo odprli zelo nervozno, z metom 1/11 iz igre.

Prednost je po dveh trojkah Spencerja Dinwiddieja še narastla, najvišja v prvi četrtini pa je bila pri +13 minuto pred njenim iztekom, ko je svoj peti met iz sedmih poizkusov zadel Dončić. Prvih 12 minut se je končalo z izidom 27:17.

Luka je zbral 12 točk, kar 8 skokov in 3 asistence. Prva zvezdnika domače zasedbe Devin Booker in Chris Paul sta bila skupno pri metu 0/7, prvi je svoji edini točki dosegel s prostih metov.

Drugo četrino je Slovenec začel na klopi, vendar se to ob tokrat izjemno razpoloženem Dinwiddieju ni poznalo. Ta je s svojo tretjo trojko po točkah celo prehitel Dončića, skupno jih je v zgolj sedmih minutah igre zbral že 13. Klop domačih je vzela minuto odmora pri zaostanku 22:34.

Luka se je na parket vrnil pri +15, saj je Dinwiddie pred tem zadel še en met izza črte. Dončić je bil nato uspešen že v prvem napadu, po njegovem košu iz obrata se je izpisalo 39:22.

Dallas se ni ustavljal. Tri minute in pol pred koncem prvega polčasa je razlika prvič prišla preko 20 točk. Ljubljančan je prodrl pod koš, poslal žogo skozi mrežico, hkrati je bil nad njim storjen še prekršek. Zadel je še dodaten prosti met za 46:25.

Katastrofa domačih se je nadaljevala, pred odhodom na glavni odmor pa je Luka z dvema trojkama že zbral 27 točk, enako število jih je dosegla celotna domača ekipa. Povsem enostranski polčas se je na koncu končal z neverjetnim rezultatom 57:27.

Dončić je iz igre metal 9/12 (5/5 za dve točki, 4/7 za tri, 5/5 prosti meti). K temu je dodal še 9 ulovljenih žog, 3 podaje in ukradeno žogo. Dinwiddie je prispeval 21 točk, vsi preostali košarkarji gostujočega moštva pa so jih skupaj zbrali le devet.

Velika 'trojica' Phoenixa je prišla še do mizernejšega učinka, Booker (2), Deandre Ayton (3) in Paul (1) so skupaj zmogli šest točk. Prvi je iz igre metal 0/7, drugi 1/4, tretji 0/4. Dallas je prvič v seriji dobil tudi skok - 31:23.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Če je Jalen Brunson v prvem polčasu zbral le dve točki, je tretjo odprl s petimi zaporednimi, Dončić pa je prišel do druge ukradene žoge, nato pa je zadel še trojko za 65:27. Razlika se je tako povzpela do +38, dvorana v Phoenixu je bila povsem utišana. Kasneje so se začeli razlegati tudi žvižgi.

Paul je po štirih minutah in pol drugega polčasa zadel svoj prvi met iz igre, Bookerju to do takrat ni uspelo. Potreboval je še dve minuti več časa.

Vmes je na polovici četrtine že bilo +41 za Dallas. Phoenix za toliko ni zaostajal v celotni sezoni. Dvoboj je bil pravzaprav že odločen. V zadnjo četrtino se je vstopilo z izidom 92:50. Luka je v treh četrtinah vknjižil 35 točk ob metu 12/19 (6/11 za tri točke, 5/5 prosti meti), 10 skokov, 4 asistence in dve ukradeni žogi. Ob omenjeni razliki je bilo vprašanje, če bo še stopil na parket.

Njegovo in Dinwiddiejevo vlogo iz prvega polčasa je prevzel Brunson, ki ga domači košarkarji niso znali zaustaviti. V tretji in četrti četrtini je dosegel kar 22 točk, skupno pa 24. Na drugi strani sta nekaj košev prispevala tudi Booker in Paul, a je bilo vse skupaj že zdavnaj prepozno. Razlika se dolgo ni spuščala pod 40 točk.

Končalo se je z rezultatom 123:90, Dallas se bo v finalu zahoda pomeril z Golden State Warriors. Slednje je v sezoni premagal trikrat (99:82, 107:101 in 122:113), moštvo iz San Francisca je dobilo le drugi medsebojni obračun v sezoni (130:92).

Dinwiddie je dosegel 30 točk, skupaj z Dončićem in Brunsonom pa so končali pri 89 točkah. Prvi strelec Phoenixa je bil Johnson, zbral je 12 točk. Booker (met 3/14) je v svojo statistiko vpisal 11 točk, Paul (met 4/8, 4/4 v drugem polčasu) 10, Ayton (met 2/5) pa 5.