NBA Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić

Torek, 6. 2. 2024, 5.48

Liga NBA, 5. februar

Velika vrnitev in veliko zadovoljstvo, Dončić najboljši strelec lige

Luka Dončić | Luka Dončić se je po dveh porazih spet veselil zmage. | Foto Reuters

Luka Dončić se je po dveh porazih spet veselil zmage.

Košarkarji Dallas Mavericks so po dveh porazih vendarle okusili slast zmage. In to na gostovanju pri sicer oslabljeni domači zasedbi Philadelphia 76ers, ki je med drugim igrala brez osrednjega zvezdnika Joela Embiida. Zato je imel Dallas v svojih vrstah po daljšem času spet oba. Luko Dončića je lahko tako nekoliko razbremenil Kyrie Irving, ki se je vrnil po šestih tekmah počitka in bil tudi najboljši strelec ob zmagi s 118:102. Luka Dončić, katerega nastop je bil zaradi težav z gležnjem vprašljiv, se je tokrat zaradi podvajanja tekmečeve obrambe zaustavil pri 19 točkah, 8 skokih in 3 asistencah. Navkljub nekoliko manj vroči noči je postal prvi strelec lige.

Zach LaVine Chicago Bulls
Sportal Nove težave za zvezdnika Chicaga

Philadelphia 76ers : Dallas Mavericks 102:118

Oubre Jr. 19, Harris 17, Maxey 15; Irving 23, 8 as., 5 sk., Green 20, Dončić 19 (met za 3 4/10, za 2 2/5, prosti meti 3/5), 8 sk., 3 as., 1 ukr. žoga, 3 izg. žoge v 36 min.

Končno so v vrstah Dallas Mavericks dočakali vrnitev Kyrieja Irvinga, ki je zaradi težav s palcem na levi roki izpustil zadnjih šest obračunov. Teksašanom v zadnjem obdobju ni dobro kazalo, potem ko so na prejšnjih desetih obračunih le trikrat zadovoljni zapuščali parket.

"Frustrirajoče je bilo, ker nisem igral. Najtežje je biti poškodovan v tej ligi. Tekme so skoraj vsak dan in vse težje je, ko se staraš," je pojasnil Irving.

Njegova vrnitev je tako prinesla dvojno zadovoljstvo. Hitro je pokazal razkošno znanje ter bil s 23 točami in 8 asistencami tudi prvi mož Dallasa, kar se sicer redko zgodi, saj je mesto nekako "rezervirano" za Luko Dončića, ki se je tokrat zaustavil pri 19 točkah, potem ko so se pri 76ers odločili, da ga bodo v obrambi podvajali.

"Menim, da je Kai pustil igri, da pride do njega. Ničesar ni silil, nato je začel dobivati ritem. Nato ste lahko videli, da je začel biti agresiven," je o Irvingu povedal glavni trener Jason Kidd.

Vrhunci tekme med Philadelphio in Dallasom

A ni kazalo, da bodo Mavsi na gostovanju pri Philadelphia 76ers, ki so med drugim igrali brez poškodovanega zvezdnika Joela Embiida (poškodba meniskusa v kolenu), gladko zmagali. V drugi četrtini so namreč domači vodili z 11 točkami prednosti, ko je na semaforju pisalo 45:34, a so gostje v zaključku prvega polčasa ujeli priključek pri 53:57 in pokazali, da so prišli po zmago.

Dončić prvi strelec lige NBA

Povprečje Luke Dončića navkljub 19 točkam še vedno ostaja izvrstno, potem ko na tekmo dosega 34,5 točke. Po torku je postal tudi prvi strelec lige NBA, navkljub dejstvu, da se lahko Joel Embiid pohvali s številko 35,3 točke na tekmo, a centru 76ersov primanjkuje število tekem (izpustil je že 14 tekem v sezoni), da bi se po pravilih lige NBA uvrstil na lestvico najboljših.

Najboljši strelci po pravilih lige NBA:

1. Luka Dončić 34.5
2. Giannis Antetokounmpo 31.3
3. Shai Gilgeous-Alexander 31.1
4. Kevin Durant 28.3
5. Donovan Mitchell 28.2

V tretji četrtini smo še vedno spremljali izenačen obračun, vodstvo pa je Dallasu s trojko pri 72:70 priboril Dončić. In takrat se je začel niz Mavsev, ki se je končal z delnim rezultatom 22:7. Dobrih osem minut pred zadnjim zvokom sirene je bilo tako 92:77, trojke pa se je v tistem trenutku veselil Jarden Hardy.

Dobrodošla vrnitev Kyrieja Irvinga | Foto: Reuters Dobrodošla vrnitev Kyrieja Irvinga Foto: Reuters

Gostje niso bili vroči le v napadu, ampak so dobro zaigrali tudi v obrambi. Domače so namreč v drugem delu igre zaustavili pri le 45 točkah, od tega so jim v tretji četrtini dopustili zgolj 17 točk. Prednost Dallasa je narasla celo na +22 tik ob koncu tekme, ko je bilo 118:96.

Zmaga in vrnitev Irvinga sta bili za moštvo iz Teksasa potrebni kot voda v puščavi. Irving je bil odsoten od 22. januarja, ko si je na tekmi z Boston Celtics poškodoval palec na levi roki. Mavsi so med njegovo odsotnostjo dosegli dve zmagi in štiri poraze. Nasprotniki so v tem času pogosto podvajali slovenskega košarkarskega virtuoza Dončića, zdaj pa se je Luka spet lahko nekoliko razbremenil, saj ima Irving ogromno napadalnega znanja in izvirnosti.

Vrhunci igre Luke Dončića

In naslednji izziv bo zanj prav poseben. Dallas bo namreč že v noči na sredo gostoval pri Brooklyn Nets, od koder je tudi prišel v vrste teksaškega moštva.

Z zmago so košarkarji Dallasa zdaj na osmem mestu zahodne konference in za rešilnim šestim mestom, ki vodi neposredno v končnico, zaostajajo za dve zmagi. V tem trenutku bi jih, če bi se redni del končal, čakale dodatne kvalifikacije za vstop v končnico.

"Smo ena tistih ekip, na katero je treba računati, ko smo povsem zdravi. Pokazali smo sposobnost igranja z najboljšimi in jih tudi premagovali. Zdaj moramo samo ostati zdravi in najti doslednost v tem procesu," je Irving optimističen pred nadaljevanjem.