Slovenski prostovoljci bodo črpali vodo v Faenzi

Vzporedno s poljsko, slovaško, avstrijsko, madžarsko in francosko reševalno ekipo je danes proti poplavljenim krajem italijanske dežele Emilija-Romanja odhitela tudi 32-članska slovenska ekipa. Sestavljajo jo celjski in novogoriški prostovoljci, ki bodo črpali vodo iz večjih poplavljenih objektov, kot so hale, podzemne garaže … Novogoriški del ekipe sestavlja devet članov.

Foto: Facebook/Uprava za zaščito in reševanje Foto: Facebook
Foto: Facebook/Uprava za zaščito in reševanje Foto: Facebook

AJDOVŠČINA > “V Italijo pošiljamo samo dve enoti s po eno črpalko, pet takih enot ostaja doma. V tujino nikoli ne pošiljamo vseh enot. Razen petih spremljajočih iz uprave za zaščito in reševanje so vsi pripadniki teh enot prostovoljci,” je slovensko 32-člansko odpravo danes na pot pospremil vršilec dolžnosti direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.

Konvoj 16 vozil

Proti Italiji se je v konvoju 16 vozil danes zjutraj odpeljalo 14 članov podporne in 18 članov operativne enote, med njimi po devet pripadnikov novogoriške in devet celjske enote. Vsaka enota je s seboj vzela po eno zmogljivo črpalko, ki jo poganja dizelski motor in s katero lahko črpajo 15.000 litrov vode na minuto ali 900 kubičnih metrov (900.000 litrov) na uro.

“Pričakujemo, da nas čakajo predvsem poplavljeni objekti večjih površin, kot so podzemne garaže, hale, podzemne etaže objektov, podvozi … Iz manjših objektov s temi črpalkami niti ne moremo črpati vode,” pravi vodja novogoriške enote Andrej Rogelja. Vodo lahko s cevmi odvajajo do 150 metrov daleč, lahko pa združijo dve ali več črpalk, tako da jo odvajajo bistveno dlje. “Kaj konkretno nas čaka tam doli, ne vemo, in bomo izvedeli šele takrat, ko pridemo,” je dodal.

“Delovali in pomagali bomo na podlagi njihovih navodil,” pravi vodja celotne odprave Borut Horvat. Na najbolj prizadetih območjih v okolici mest Faenza, Cesena in Ravenna pričakujejo, da bodo združili moči z italijanskimi in drugimi tujimi enotami in skušali v čim krajšem času rešiti izpod vode čim več objektov in infrastrukture.

Menjava na sedem dni

Behin je ob tem poudaril, da bodo od srede naprej začeli spremljati razmere in se odločati, ali bo treba prvo ekipo zamenjati z drugo. Taka enota lahko neprekinjeno deluje sedem dni, lahko pa jo zamenjata še dve enoti, kar pomeni, da bi slovenska enota v Italiji delovala največ tri tedne.

Majsko deževje je v deželi Emilija-Romanja povzročilo največ škode v Italiji in terjalo najmanj 14 smrtnih žrtev. Skozi mesto Faenza teče reka Lamone, ki se v Jadransko morje izliva severno, skozi mesto Cesena pa reka Savio, ki se v morje izliva južno od Ravenne.


Najbolj brano