Pred vrati so redukcije, kmetje pa so že brez vode

“Bližamo se točki, ko pitne vode ne bo več dovolj za vse. Varčujmo z vodo, da jo bomo imeli na pipi za pitje. To je zadnji poziv. Ko se enačba ne bo več izšla, ne bo več povratka,” je direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj danes opozoril, da se nezadržno bližamo redukcijam, ko nekaj ur na dan voda ne bo pritekla iz pip. Ko bo znova pritekla, pa ne bo pitna in jo bo treba prekuhavati.

Resnost trenutnih razmer glede zalog pitne vode sta predstavila 
direktor Rižanskega vodovoda koper Martin Pregelj (v sredini) in  
vodja službe za zdravstveni  nadzor v RVK Sara Milenkovski.  Foto: Nataša Hlaj
Resnost trenutnih razmer glede zalog pitne vode sta predstavila direktor Rižanskega vodovoda koper Martin Pregelj (v sredini) in vodja službe za zdravstveni nadzor v RVK Sara Milenkovski.  Foto: Nataša Hlaj

ISTRA > Danes so v Rižanskem vodovodu Koper zaradi zaostrovanja sušnih razmer in nadaljnjega upadanja razpoložljivih vodnih virov sprejeli še dva ukrepa. Kmetje ne smejo več uporabljati pitno vodo v kmetijske namene, gospodarske družbe pa morajo porabo pitne vode zmanjšati za 30 odstotkov. Pooblastila za dodatne ukrepe je vodstvu Rižanskega vodovoda dala skupščina tega javnega podjetja.

1000 kmetijskih priključkov za posebno rabo vode

Na območju slovenske Istre je približno 1000 kmetijskih priključkov z dovoljenjem za posebno rabo vode. Zdaj jih bodo morali kmetovalci zapreti in kmetijske površine zalivati iz zajetij in drugih vodnih virov, ki jih imajo na voljo. V Rižanskem vodovodu jim med drugim svetujejo, naj pridobijo dovoljenje za črpanje vode iz Vanganelskega jezera.

Kmetje bodo nemočni

“Ne razumem te prepovedi, še nikoli se kaj podobnega ni zgodilo in zdi se mi zelo ozkogleda do kmetov. Kmetom, ki nimajo njiv ob kateri od rek, s takšno prepovedjo grozi, da bodo izgubili ves pridelek, skupaj z njimi pa tudi mi našo vsakdanjo hrano. Najhujše izgube bodo imeli zelenjadarji, pridelovalci lubenic in melon, saj jim država tega nikoli ne bo v celoti poplačala. Naša družina je minula leta ob suši že namakala breskve, tudi oljke, ki jim zelo manjka pošten dež, trt pa nikoli. Kmetje smo znova nemočni in lahko zgolj tolčemo na šamanske bobne in kličemo dež,” pravi Ingrid Mahnič, kmetovalka, podpredsednica KS Sečovlje in piranska občinska svetnica.

Obenem še naprej do preklica veljajo do zdaj sprejeti ukrepi: izklopljeni so zalivalni sistemi na javnih zelenicah, zaprti tuši na vseh plažah, izklopljene fontane in vodni motivi na javnih površinah. Prepovedano je zalivanje zelenic in pranje avtomobilov, izjema so avtopralnice, ki za pranje uporabljajo reciklirano vodo. Komunalna podjetja bodo še naprej drevesa in cvetlične grede zalivala samo iz možnih vodnih zajetij in drugih vodnih virov.

Kakovost podtalnice kmalu ne bo več primerna

Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj pravi, da so včeraj začeli del načrpane vode iz podtalnice vračati v strugo Rižane za vzdrževanje biološkega minimuma pretoka 110 litrov na sekundo, da ohranijo rečni živelj.

Omejitve tudi na Hrvaškem

V hrvaški Istri bodo s ponedeljkom omejili porabo vode, saj bo pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema bodo le tržnice in ribarnice.

“Izdatnost virov, iz katerih polnimo naš vodovodni sistem, nenehno pada. Odvisni smo od podtalnice Rižane, Dragonje in podtalnice, ki napaja izvir Gradole. Zavedati se je treba, da manj ko je vode v podtalnici, slabša je njena kakovost. Trenutno je še sprejemljiva, a v nekem trenutku ne bo več. Bližamo se točki, ko vode ne bo več dovolj. Razmere so res kritične,” svari Pregelj.

Takrat bo Rižanski vodovod primoran v uvedbo redukcij, ki smo jim bili v slovenski Istri nazadnje priča pred 35 leti, leta 1987. To bi se skoraj zgodilo tudi leta 2003 in 2012.

Če pozivi k varčevanju z vodo ne bodo zalegli, se črn scenarij lahko uresniči še pred iztekom meseca. Točnega datuma ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od razmer v podtalnici. V RVK kljub temu odsvetujejo kopičenje zalog. Voda bo, ne bo pa tekla vseh 24 ur.

“Ko se bo to zgodilo, bomo dobavo vode prekinjali nadzorovano in izmenično, po programu, ki smo ga pripravili,” napoveduje vodja službe za zdravstveni nadzor v RVK Sara Milenkovski. Za začetek bo voda umanjkala iz pip za nekaj ur dnevno. Ko bo voda po prekinitvi spet pritekla iz pip, pa ne bo varna za uživanje in jo bo treba prekuhavati.

Kako ravnati v času izrednih razmer, ki se očitno nezadržno približuje, bodo uporabnike poučili prek napotkov na spletni strani, prek medijev in zloženke, ki jo pripravljajo. “Ko bo voda spet pritekla, sistema ne bo pametno izpirati, saj bo to potrata. Vodo bo treba prekuhati in si ustvariti rezervo za 24 ur. Prekuhavanje bo nujno do preklica, to je do trenutka, ko bo padavin toliko, da viri ne bodo več vprašljivi. To utegne trajati precej časa,” meni Sara Milenkovski. Ne svetuje pa uporabe tablet ali drugih kemikalij za razkuževanje vode, dovolj je prekuhavanje.

Hidravlični udar bo poškodoval cevi

Ob prekinjanju dobave vode na zastarelem vodovodnem sistemu pričakujejo velike obremenitve in posledično poškodbe cevi, ker bo prihajalo do hidravličnih udarov. Popravila bodo torej še dodatno podaljševala prekinitvene intervale, zato v Rižanskem vodovodu že zdaj prosijo za strpnost in razumevanje, saj na to ne morejo vplivati.

Aktualne novice o oskrbi z vodo bodo ves čas na voljo na spletni strani Rižanskega vodovoda, kjer bodo objavljali tudi zemljevide z natančnimi lokacijami in predvidenimi dnevi prekinitev oskrbe z vodo.

Omejena možnost uporabe požarne vode

“Ko ne bo vode v sistemu, se bo dodatno povečala tudi požarna ogroženost,” opozarja Pregelj. Pravi, da bodo gasilcem ves čas sporočali lokacije trenutno razpoložljivih hidrantov.

Denis Glavina, direktor koprske gasilske brigade, pravi, da bo ob morebitni redukciji omejena tudi možnost uporabe požarne vode, kar predstavlja slabšo požarno varnost za vse občane in podjetja ter druge gospodarske obrate. V Gasilski brigadi Koper in Obalni Gasilski zvezi zato prosijo občane in gospodarske subjekte v istrskih občinah k varčni uporabi vode.

“Dajmo varčevati z vodo, da jo bomo imeli na pipi za pitje. Vprašajmo se, ali je res nujno oprati avto. Mislim, da v teh razmerah umazan avto lahko počaka,” se pozivu pridružuje Pregelj. “Vsakič, ko primemo za pipo, dajmo razmisliti, ali je to, za kar jo nameravamo uporabiti, res nujno,” dodaja Sara Milenkovski


Najbolj brano