Šport
1797 ogledov

Slovenkam uspel zgodovinski uspeh

ženska rokometna reprezentanca Profimedia
Slovenske rokometašice so se z zmago proti Črnogorkam s 30:26 (14:11) uvrstile na olimpijske igre.

Slovensko žensko rokometno reprezentanco je pred nedeljskim obračunom le še en korak ločil od prve uvrstitve na olimpijske igre. Vstopnico za Pariz so lovile proti Črnogorkam, na zadnji tekmi kvalifikacijskega turnirja v Nemčiji pa jim je zaradi boljše gol razlike za zgodovinski uspeh zadoščal že neodločen izid.

Izbranke sicer Črnogorca Dragana Adžića so dobro odprle tekmo in povedle s 3:1, prednost pa so do polovice prvega polčasa povišale že na štiri zadetke prednosti. Slovenke so pri tem izkoristile igralko več, dvakrat so žogo poslale v prazno mrežo.

A nadaljevanje je bilo manj uspešno, v 23. minuti so tekmice imele priložnost, da se približajo le na gol zaostanka, vendar je vratarka Maja Vojnović zaustavila strel s sedmih metrov. Na drugi strani je nato za +3 zadela Tjaša Stanko.

Po novi sedemmetrovki Črnogork se je na začetku 27. minute na semaforju  izpisal rezultat 11:10. Z bombo je odgovorila Ana Gros, tekmice Slovenk pa so v naslednjem napadu storile prekršek. Po minuti odmora in dogovoru na klopi je bila natančna še Elizabeth Omoregie.

Slovenija je ob glavnem odmoru vodila s 14:11, 17 sekund pred koncem polčasa je v polno namerila Nataša Ljepoja.

Nataša Ljepoja | Avtor: Profimedia Profimedia

Črnogorke so na začetku drugega polčasa na voljo dobile že šesti strel s sedmih metrov, Slovenke so dotlej izvajale le enega. A po zadetkih Ljepoje in Omoregie, ki je ob praznih vratih tekmic zadela z metom s svojih devetih metrov, je bilo po dolgem času znova +4.

V 39. minuti je sledil še osma sedemmetrovka Črnogork, te so se približale na 15:17. Sledil je zadetek Slovenk, nato pa je vratarka Amra Pandžić zaustavila naslednji poizkus nasprotnic s sedmih metrov.

Po dveh uspešnih samostojnih akcijah Tjaše Stanko je bilo ob koncu 43. minute že dokaj varnih 20:15. Črna gora je ob zaostanku petih zadetkov vzela minuto odmora.

Po vrnitvi obeh ekip na parket je slovenska obramba klonila dvakrat zapored, a ob razpoloženi Pandžićevi, ki je ustavila strel s šestih metrov, se je naskok Slovenk nato znova vrnil na +5. Začela se je zadnja četrtina dvoboja.

Stanko je kasneje s svojim petim in šestim golom, vse razen enega je dosegla v drugih 30 minutah, razliko dvignila na 25:18. Ostalo je le še dobrih 10 minut igre.

A vsega še ni bilo konec, po dveh golih Črnogork se je za posvet na klopi odločil tudi slovenski selektor Adžić. Tekmice so se kasneje vseeno približale na štiri gole zaostanka, po sedemmetrovki Tamare Mavsar pa je Slovenija najprej povedla s 26:21, po novem zadetku Stanko pa pet minut in pol pred kocem tudi s 27:22.

Tjaša Stanko | Avtor: Profimedia Profimedia

Črni gori je zmanjkovalo časa za preobrat.

Slovenija je ob izključeni igralki zaigrala brez vratarke, to so tekmice izkoristile za 24:27. A prave priložnosti za preobrat ni bilo, Alja Varagić je poskrbela za +4.

Dvoboj se je končal z rezultatom 30:26.

Slovenske rokometašice so se s tem pridružile moški reprezentanci, ki si je OI zagotovila marca, tako da bo Slovenija v Parizu zastopana z obema ekipama.

V slovenski izbrani vrsti sta bili s sedmimi goli najučinkovitejši kapetanka Ana Gros in Tjaša Stanko.