Karl Nehammer je dejal, da srečanje s Putinom ni bilo prijateljsko. Foto: Reuters
Karl Nehammer je dejal, da srečanje s Putinom ni bilo prijateljsko. Foto: Reuters

Nehammer je prvi voditelj katere od članic Evropske unije, ki se je od začetka ruske vojaške agresije v Ukrajini srečal s Putinom. Srečanje je potekalo v rezidenci ruskega predsednika v kraju Novo Ogarjovo na obrobju Moskve.

"Moje najpomembnejše sporočilo ruskemu predsedniku je bilo, da se mora vojna nemudoma končati, saj so na obeh straneh samo poraženci," je dejal Nehammer in hkrati dodal, da sta s Putinom spregovorila tudi o hudih vojnih zločinih v Buči in drugih krajih v Ukrajini. Pri tem je avstrijski kancler poudaril, da morajo vsi, ki so za zločine odgovorni, tudi odgovarjati. Po besedah avstrijskega kanclerja to ni bilo prijateljsko srečanje.

"Putinu sem nedvoumno povedal tudi, da bodo sankcije proti Rusiji ostale v veljavi in se še zaostrovale, vse dokler bodo v Ukrajini umirali civilisti," je opozoril.

Reportaža Karmen W. Švegl iz Kijeva

Prav tako kancler ni optimističen glede končanja ruske ofenzive na vzhodu Ukrajine in opozarja, da se ruske sile pripravljajo na "brutalen in obsežen napad". O tem namerava obvestiti tudi predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.

Optimizem vidi le v tem, da se je Putin še vedno pripravljen pogajati, a le v okviru diplomatskih prizadevanj v Turčiji. "Carigrajski proces je trenutno edina možna oblika soočenja med Rusi in Ukrajinci," je poudaril.

"Putinu sem nedvoumno povedal tudi, da bodo sankcije proti Rusiji ostale v veljavi in se še zaostrovale, dokler bodo v Ukrajini umirali civilisti," je opozoril Nehammer.

Kancler je obisk označil kot svojo dolžnost pri iskanju miru. "Iz moje odgovornosti izhaja dolžnost, da ne pustimo nikogar na cedilu, da bi dosegli prekinitev sovražnosti ali vsaj humanitarni napredek za trpeče civilno prebivalstvo v Ukrajini," je dejal.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da ni predvidena objava posnetkov s srečanja, prav tako pa ruska stran ne bo posredovala informacij o pogovoru.

Nehammer je takole zapuščal srečanje s Putinom v Moskvi. Foto: EPA
Nehammer je takole zapuščal srečanje s Putinom v Moskvi. Foto: EPA
Rusija kopiči vojake za ofenzivo na vzhodu Ukrajine

Zelenski: V Mariupolju je bilo najverjetneje ubitih več deset tisoč ljudi

Ukrajinske oborožene sile se medtem pripravljajo na novo okrepljeno ofenzivo na jugovzhodu države, kjer iz tamkajšnjih mest poročajo o močnih eksplozijah. "Rusija se ne bo ustavila, če k temu ne bo prisiljena," je dejal ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski.

"Mariupolj je uničen, tam je najverjetneje več deset tisoč mrtvih, a kljub temu Rusi ne ustavljajo svoje ofenzive," je dejal Zelenski v nagovoru južnokorejskim poslancem. Ponovil je, da Rusija ne ogroža le Ukrajine, temveč tudi Evropo. Po njegovih besedah so ruske enote uničile na stotine infrastrukturnih točk, med njimi najmanj 300 bolnišnic. Kot je dejal, ruske enote zbirajo več deset tisoč vojakov za naslednjo ofenzivo. "Če želimo preživeti to vojno, potrebujemo več pomoči," je še poudaril.

Mariupolj naj bi bil tik pred padcem

V pričakovanju nadaljevanja napadov na infrastrukturo

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nadaljuje svojo kampanjo pozivanja k mednarodni pomoči in svari, da bodo prihajajoči tedni zelo pomembni in napeti. "Rusija se bo še bolj bala. Bala poraza. Bala se bo, da bo prišla na dan resnica," je dejal v nočnem nagovoru državljanom. "Ruske enote se bodo premaknile v še večje operacije na vzhodu države. Mogoče bodo proti nam uporabile še več raket, še več bo bombnih napadov. Toda pripravljeni smo na njihova dejanja. Zanje bodo odgovarjali."

Z ukrajinskega poveljstva so sporočili, da je mogoče, da bodo ruske sile še naprej napadale infrastrukturne točke po državi, da bi onemogočile dobavo dobrin. Kot so še dejali, ruske sile nadaljujejo ofenzivo, da bi prevzele nadzor nad Mariupoljem, njihov cilj naj bi bila tovarna železa in jekla ter pristanišče.

Kot smo poročali v nedeljo, satelitski posnetki, ki jih je v petek zbralo in analiziralo ameriško podjetje Maxar Technologies, prikazujejo približno 12 kilometrov dolg konvoj, ki se premika proti jugu skozi mesto Veliki Burluk vzhodno od Harkova. Po navedbah ameriške televizije CNN naj bi bil to konvoj ruskih vojaških vozil.

Številni skušajo še vedno zbežati pred pričakovanimi spopadi na vzhodu. Po navedbah guvernerja Luganska Sergija Gaidaja na dan območje zapusti od 2500 do 2700 ljudi, od 20 do 25 odstotkov prebivalstva pa ostaja tam.

Z območja so med drugim rešili okoli 50 ranjenih in starejših bolnikov, ki so jih na varno ob podpori Zdravnikov brez meja odpeljali s posebnim bolniškim vlakom ta konec tedna. Načrtujejo tudi nove evakuacije.

Nagovor Zelenskega v južnokorejskem parlamentu. Foto: Reuters
Nagovor Zelenskega v južnokorejskem parlamentu. Foto: Reuters

Razmere na fronti

Britanske obveščevalne službe so sporočile, da so ukrajinske enote odbile več ruskih napadov na vzhodu države. Ukrajinski generalštab je v dnevnem poročilu zapisal, da jim je med drugim uspelo uničiti pet tankov in več oklepnikov. Ukrajinska vojska ob tem dodaja, da so ruske sile od začetka spopadov izgubile okoli 19.500 pripadnikov.

Na drugi strani je rusko obrambno ministrstvo sporočilo, da so v nedeljo v hangarju na obrobju Dnipra z manevrirnimi raketami Kalibr uničili štiri sisteme zračne obrambe dolgega dosega S-300, ki jih je Ukrajini dostavila ena izmed evropskih držav. Ob tem je bilo po navedbah ruske strani ranjenih 25 ukrajinskih vojakov.

Moskva ni navedla, iz katere države so uničeni S-300. Znano je, da je Ukrajini prejšnji teden omenjene sisteme S-300 podarila Slovaška. "Naši sistemi S-300 niso bili uničeni," je danes sporočila tiskovna predstavnica slovaške vlade Lubica Janikova.

Po navedbah ruske vojske so ruske enote sestrelile tudi dve letali Su-25 blizu Izjuma, uničile so dve skladišči orožja, eno blizu Mikolajiva. Ukrajinska stran se na navedbe še ni odzvala.

Foto: EPA
Foto: EPA

Na širšem območju Kijeva našli že več kot 1200 trupel

Odkritja množičnih grobišč in številnih žrtev med civilisti so izzvala ostre obsodbe in privedla do novih sankcij proti Rusiji. Na širšem območju Kijeva so doslej po navedbah ukrajinskih oblasti odkrili že več kot 1200 trupel.

Na širšem območju Kijeva so od umika ruskih sil našli 1222 trupel, je za britanski Sky News v nedeljo povedala ukrajinska generalna tožilka Irina Venediktova. Oblasti trenutno proučujejo 5600 primerov domnevnih vojnih zločinov, ki naj bi jih zakrivile ruske sile od začetka invazije, identificirali pa so več kot 500 domnevnih vojnih zločincev, med njimi so tudi višji predstavniki ruske vojske.

"Kar vidimo v vseh regijah Ukrajine, so vojni zločini, zločini proti človečnosti, in delamo vse, da bi to popravili," je poudarila.

Avstrijski kancler Nehammer je v soboto obiskal Bučo. Foto: EPA
Avstrijski kancler Nehammer je v soboto obiskal Bučo. Foto: EPA

Z doma več kot četrtina Ukrajincev

Zaradi ruske ofenzive je domove zapustila več kot četrtina Ukrajincev, do zdaj jih je več kot štiri milijone zapustilo državo. Ruska vojska ni prevzela nadzora nad nobenim velikim mestom, toda Kijev trdi, da Moskva zbira svoje sile na vzhodu Ukrajine, da bi tam izvedla obsežno ofenzivo. Zato ukrajinske oblasti pozivajo prebivalce na teh območjih, naj zapustijo domove in se umaknejo na varno.

V nedeljo je po navedbah ukrajinskih oblasti odjeknilo več nizov močnih eksplozij v Harkovu in Mikolajivu. Predtem so rakete uničile letališče v Dnipru, je sporočil guverner regije Dnipropetrovsk Valentin Reničenko. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so visokonatančne rakete uničile sedež dniprovskega bataljona v mestu Zvonecki. Reuters teh navedb ni mogel neodvisno preveriti.

Proruska separatista pregledujeta ulico v Mariupolju. Po navedbah separatističnih oblasti samooklicane republike Doneck so ruske sile zavzele že 80 odstotkov tamkajšnjega pristanišča, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Foto: Reuters
Proruska separatista pregledujeta ulico v Mariupolju. Po navedbah separatističnih oblasti samooklicane republike Doneck so ruske sile zavzele že 80 odstotkov tamkajšnjega pristanišča, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Foto: Reuters

Na Poljskem več kot 2,657 milijona ukrajinskih beguncev

Od začetka vojne v Ukrajini je na Poljsko odšlo 2,657 milijona Ukrajincev, je sporočila poljska mejna straža. V zadnjih tednih se je močno zmanjšalo število novih prihodov. Največ Ukrajincev je prišlo v državo 6. marca, kar 142.300. V nedeljo je mejo prečkalo 28.500 Ukrajincev, kar je dva odstotka manj kot dan prej, poroča BBC.

Povprečno je v 47 dneh vojne vsak dan na Poljsko prišlo 16.800 Ukrajincev. Profesor za migracije Maciej Duszczyk s poljske univerze ocenjuje, da bo v državi ostalo med 1,2 in 1,4 milijona beguncev. Prošnjo za poljsko osebno izkaznico je vložilo že več kot 800.000 ukrajinskih beguncev.

Sullivan: Imenovanje generala ne bo spremenilo tega, da je Rusija doživela strateški poraz

Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je v nedeljo ocenil, da se uspešnost ruske vojske v Ukrajini ne bo izboljšala, potem ko je Putin centralizirano poveljstvo zaupal 60-letnemu generalu Aleksandru Dvornikovu, ki je znan po neusmiljenosti do civilistov v Siriji in drugje.

"Noben general in nobeno imenovanje ne more izbrisati tega, da je Rusija v Ukrajini že doživela strateški poraz. Ta general bo le še eden od avtorjev zločinov in surovosti nad ukrajinskimi civilisti. ZDA pa ostajajo odločene, da storijo vse, kar je mogoče, za podporo Ukrajincem za odpor proti njemu in proti silam, ki jim poveljuje," je na televiziji CNN dejal Sullivan.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je za televizijo Fox News povedala, da postavitev na vodstvo generala, ki je odgovoren za grozodejstva v Siriji, kaže, da se bo to, kar so že do zdaj videli v Ukrajini, nadaljevalo. Američani menijo, da se napoveduje okrepljen in bolj osredotočen pritisk na jug in vzhod Ukrajine, potem ko Rusom ni uspelo osvojiti prestolnice Kijev in severa države.

Nehammer se bo srečal s Putinom

Svetovna banka: Ukrajinski BDP bi se letos lahko zmanjšal za skoraj polovico

Svetovna banka je v nedeljo sporočila, da se bo zaradi vojne ukrajinski BDP letos skrčil za 45 odstotkov, vzrok za to pa je zaprtje številnih podjetij, izvoz žit je zaradi ruske pomorske blokade skorajda ustavljen in zaradi splošnega uničenja po državi se je po številnih krajih gospodarstvo ustavilo.

V Rusiji bo BDP po napovedih Svetovne banke upadel za 11,2 odstotka, vojna, ki se je začela konec februarja in zaradi katere je več kot štiri milijone Ukrajincev pobegnilo na Poljsko, v Romunijo in Moldavijo, pa bo imela gospodarske posledice za celotno regijo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

"Naše napovedi kažejo, da je ruska invazija v Ukrajini zavrla okrevanje regije po pandemiji covida-19," je dejala podpredsednica Svetovne banke za območje Evrope in Srednje Azije Anna Bjerde.

"To je drugi večji šok, ki je prizadel regionalno gospodarstvo v dveh letih, in prihaja v zelo negotovem času za to območje, saj si številna gospodarstva še vedno prizadevajo okrevati po pandemiji," je dejala novinarjem.

Pri Svetovni banki zdaj pričakujejo, da se bodo gospodarstva držav v vzponu in razvoju v Evropi in Srednji Aziji letos skrčila za 4,1 odstotka, kar je velik preobrat v primerjavi s triodstotno rastjo, napovedano pred začetkom vojne, in dvakrat slabše od recesije, ki jo je leta 2020 povzročila pandemija, je poročala AFP.

Namestnik ukrajinskega ministra za gospodarstvo je ocenil, da nastala škoda doslej znaša 1000 milijard dolarjev. Ukrajinska vlada je v nedeljo prvič od začetka vojne dala na voljo sredstva v višini okoli 31,2 milijona evrov za nujno odpravo škode in popravila, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Foto: Reuters
Foto: Reuters