Kotiček ponovne uporabe v Stari Gori

Še delujoči stari aparati, ki jih ljudje ne potrebujejo več, prepogosto romajo na odpad. Kar je potratno in ekološko sporno. Zdaj imajo tudi na Goriškem na voljo alternativo: v Stari Gori jih lahko odložijo v novem kotičku za ponovno uporabo. Pregledani in servisirani nato romajo v prodajo za simbolično ceno.

Po novem v Stari Gori zbirajo delujoče aparate, ki bi sicer končali 
med odpadki. Popravljene jih Zeos prodaja za simbolično ceno.  Foto: Mitja Marussig
Po novem v Stari Gori zbirajo delujoče aparate, ki bi sicer končali med odpadki. Popravljene jih Zeos prodaja za simbolično ceno.  Foto: Mitja Marussig

STARA GORA Približno 40 kotičkom za ponovno uporabo, ki jih je po Sloveniji v zadnjih dveh letih vzpostavila družba Zeos, se je pred dnevi pridružil še eden na regijskem odlagališču CERO v Stari Gori.

Preveč in prehitro jih kar zavržemo

Po besedah direktorja Komunale Nova Gorica Darka Lična se količina odpadne električne in elektronske opreme hitro povečuje, na leto je v Stari Gori zberejo okrog 300 ton, tudi sami opažajo, da je veliko še uporabne. Raziskave kažejo, da od dva do tri odstotke. Od bele tehnike in malih gospodinjskih aparatov do zabavne elektronike in računalniške opreme. “Ti kotički so namenjeni prav temu, da te aparate zajamemo, naši pogodbeni izvajalci jih pregledajo, servisirajo, nato pa gredo v prodajo za simbolično ceno. S tem jim podaljšamo življenjsko dobo,” pravi direktor Zeos Emil Šehić, ki poudarja, da gre v prvi vrsti zato, da gospodinjstva informirajo, da je treba te aparate uporabljati dlje. “Kot potrošniška družba proizvajamo vse več e-odpadkov, vse več je drobne elektronike, ki jo ljudje instinktivno kupujejo in zelo hitro zavržejo. V zadnjih petih letih smo praktično podvojili količino prodanih aparatov,” poudarja, a dodaja, da se ljudje po drugi strani bolj zavedajo, da je to težava za okolje: “Treba je spremeniti navade. Naš cilj je, da v državi dosežemo ponovno uporabo vsaj enega aparata na dan, torej 18.000 aparatov letno. To bi bilo dobro izhodišče za višje cilje.”

Smiselno bi jih bilo ponujati v mestu

“To je koristno tudi s socialnega in ekonomskega vidika, saj marsikomu star, a uporaben in servisiran aparat pride prav. Zato pozivamo ljudi, naj takšne prinesejo v Staro Goro. S tem se bo znižala tudi količina zbranih odpadkov,” opozarja Ličen.

In kako lahko ljudje za malo denarja pridejo do še delujočih, tehnično usposobljenih aparatov, ki jih po novem zbirajo v Stari Gori in jih prevzema družba Zeos? “Zaenkrat je vzpostavljen pregled teh aparatov na spletni strani Zeos.si, kupiti jih je mogoče v spletni prodaji. V nadaljevanju si želimo, da bi se ti aparati lahko prodajali v lokalnem okolju,” pove Šehić. Tudi Ličen meni, da bi bilo smiselno najti prostor, kjer bi si ljudje lahko aparate tudi v živo pogledali. “Tak prostor je najbolj smiselno urediti v urbanem okolju, kjer je dosegljiv več uporabnikom.”


Najbolj brano