Znanost se je poklonila velikanu Santoriu

V letu, ko mesto Koper praznuje 1500 let, Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper 30 let, Inštitut za kineziološke raziskave (IKARUS ZRS) pa obeležuje 20 let svojega delovanja, so se raziskovalke in raziskovalci ZRS Koper poklonili enemu svojih velikanov, koprskemu zdravniku Santoriu Santoriu, ki je pred 400 leti postavil temelje kvantitativne medicine in fiziologije.

Nove prostore Mediteranskega centra zdravja ZRS Koper in 
Laboratorija IKARUS ZRS Koper so slavnostno odprli (z leve proti 
desni) - prof. dr. Uroš Marušič, prof. dr. Boštjan Šimunič, prof. dr. 
Rado Pišot in podžupanja MO Koper Mateja Hrvatin Kozlovič. Foto: Tomaž Primožič/FPA
Nove prostore Mediteranskega centra zdravja ZRS Koper in Laboratorija IKARUS ZRS Koper so slavnostno odprli (z leve proti desni) - prof. dr. Uroš Marušič, prof. dr. Boštjan Šimunič, prof. dr. Rado Pišot in podžupanja MO Koper Mateja Hrvatin Kozlovič. Foto: Tomaž Primožič/FPA

Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper že 20 let proučuje odzive človeškega organizma na različne situacije in okoljske posebnosti. S študijami simulirane breztežnosti oz. trajne gibalne neaktivnosti so raziskovalke in raziskovalci razstrli številne slabosti in grožnje za zdravje, hkrati pa odprli pogled na prednosti, ki jih zagotavlja gibalno aktiven življenjski slog.

Pionirsko delo na področju preučevanja energijskega ravnovesja

Njihovo sodelovanje sega do številnih institucij po celem svetu, tudi z Univerzo v Padovi, s katero si delijo usodno povezanost z istrskim zdravnikom in izumiteljem Santoriem Santoriem (1561-1636), ki se je iz Kopra preselil najprej v Benetke, nato pa je študiral in več časa deloval v Padovi, umrl pa v Benetkah. Santorio je bil gotovo eden največjih raziskovalcev na področju, v tistem času poimenovanem statična medicina, rojen na današnjih slovenskih tleh. Njegove raziskave, ugotovitve in razmišljanja lahko z gotovostjo umeščamo kot osnove današnje fiziologije in nenazadnje tudi kineziologije. Na inštitutu se radi spominjajo njegove vloge pri vzpostavljanju osnov kvantitativne medicine, razkrivanju metabolnih procesov in vzpostavitvi prvih zdravstvenih norm, predvsem pa pri povezovanju obeh mest, Kopra in Padove.

Santorijevo pionirsko delo na področju preučevanja energijskega ravnovesja je pomembno izhodišče tudi za veliko mlajšo znanost o gibanju človeka, kineziologijo. Zato so na IKARUS ZRS Koper Santoria že pred leti “posvojili” in z njegovim imenom poimenovali priznanje za najboljše študente programa Aplikativne kineziologije. V okviru obeleževanja njegovega rojstnega dne so zaznamovali njegovo raziskovalno dediščino in mu tudi posvetili dvorano v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper, v prvem aprilskem tednu pa so otrokom osnovnih šol predstavili pomen njegovega dela za današnje razumevanje zdravja. Skupaj z raziskovalci iz Padove so predstavili tudi njegovo najpomembnejšo knjigo Medicina Statica (1624) in modele njegovih izumov.

Pišot: “Znanost nima meja”

“Kineziologija je mlada znanstvena veda pa vendar je bila zelo hitro postavljena na preizkušnjo in pred izzive, ki jih človeštvo v svoji evoluciji nikoli prej ni zaznalo. Zoperstavljanje gravitaciji je človeka oblikovalo in mu omogočilo razvoj edinstvenega organizma z neizmernimi zmožnostmi delovanja in ustvarjanja. In slednje - razvoj je botroval temu, da je danes krog sklenjen, človek pa usmerjen v življenjski slog, v katerem je gibalna neaktivnost danes glavna grožnja zdravju. Nekako smo bili vizionarji in prvi v tem prostoru zaznali potrebo po strokovnjakih Aplikativne kineziologije, ki lahko družbi pomagajo na številnih področjih. Nekaj časa smo bili celo krepko kritizirani, da smo to področje predali medicini in zdravstvu - danes vemo, da smo bili in smo na pravi poti. Ko smo pred 20 leti ustanovili inštitut, sem bil tako rekoč edini zaposlen in s kabinetom na par kvadratnih metrov začel s prijavo prvih projektov. Danes nas je 21 iz petih držav. V zadnjih 15 letih smo postavili študijske programe prve, druge in tretje stopnje, Santorijevo priznanje za najboljše študente, inavgurirali prvega doktorja znanosti Aplikativne kineziologije, postavili raziskovalni laboratorij, znanstveno revijo Aplikativne kineziologije, ustanovili Društvo kineziologov Slovenije, izvedli serijo mednarodnih konferenc, poletnih šol in ustanovili center prenosa znanja - Mediteranski center zdravja. Smo nosilci mednarodne in nacionalne akreditacije FIFA in ORŠMC (Olimpijski referenčni športnomedicinski center). Dve desetletji ni veliko časa za vse, kar smo dosegli. Zahvala gre vsem sodelavkam in sodelavcem, predvsem pa predstojniku inštituta in laboratorija IKARUS - kot na kratko imenujemo naš inštitut. Morda res kdaj letimo celo previsoko, vendar smo veliko bolj vzdržljivi, kot kdo misli in krila se nam niso in se ne bodo tako hitro stopila. Še nadalje bomo sledili najstrožjim kriterijem znanstvene odličnosti, hkrati pa prenašali nova znanja in prakse med neposredne uporabnike - najprej tu, kjer živimo, med občanke in občane Mestne občine Koper, prebivalke in prebivalce Slovenije in širše, v mednarodni prostor. Znanost nima meja, zato je v raziskovanju toliko izzivov. In sledili jim bomo naprej,” je ob praznovanju 20. obletnice IKARUS ZRS Koper dejal prof. dr. Rado Pišot, direktor ZRS Koper in prvi predstojnik IKARUS ZRS Koper.

V četrtek, 28. marca 2024, je tako potekala slavnostna otvoritev novih prostorov Mediteranskega centra zdravja ZRS Koper in Laboratorija IKARUS ZRS Koper. V Centru humanističnih znanosti ZRS Koper so bila predavanja v čast Santoriu, za koprske osnovnošolce so pripravili predstavitev njegovih eksperimentov v Laboratoriju IKARUS, med 28. marcem in 10. majem 2024 pa v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper poteka tudi razstava o dediščini Santoria Santoria (modeli njegovih instrumentov in knjige).


Najbolj brano