Organizatorji Gira 2022 razkrili traso slovenske etape

Namige, da se utegne dirka po Italiji kmalu vrniti v Slovenijo, je bilo moč slišati že pred letošnjim obiskom rožnate karavane Gira, ki je spomladi zaokrožila po Brdih ter povezala obe Gorici. Zdaj pa je postalo tudi uradno: del trase 19. etape je začrtan v Posočju oziroma na Kobariškem, kamor bodo kolesarji prišli 27. maja.

Majski  obisk karavane Gira je v Goriška brda privabil veliko ljudi, 
podobne prizore  gre pričakovati tudi naslednjo pomlad v Posočju. Foto: Leo Caharija
Majski obisk karavane Gira je v Goriška brda privabil veliko ljudi, podobne prizore gre pričakovati tudi naslednjo pomlad v Posočju. Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Predstavitev 105. dirke po Italiji je letos nekaj posebnega. Prireditelji so se odločili, da bodo 21 etap razdelili v pet sklopov, ki jih bodo razkrivali postopoma. Pretekli teden so potrdili, da bo start Gira 2022 na Madžarskem, kjer bodo uvodne tri etape. Pri naših vzhodnih sosedih bi se morala rožnata dirka začeti že lani, a je načrte spremenila epidemija novega koronavirusa.

Kolesarji bodo zavrteli pedala v petek, 6. maja, v Budimpešti, natanko tri tedne kasneje pa bodo prečkali tudi italijansko-slovensko mejo na Učji. Sledil bo spust mimo Žage in nato skozi Trnovo ob Soči v Kobarid. Naslednja postaja bo Idrsko, kjer se bodo podali na Livek in Livške Ravne, do Kolovrata ter čez sedlo Solarji nazaj v Italijo. Marano Lagunare bo startna točka, cilj pa bo na Stari Gori nad Čedadom, sicer znanem romarskem središču v Beneški Sloveniji, kjer bo potekal osrednji del 178 kilometrov dolge 19. etape, v kateri bo karavana morala premagati 3240 višinskih metrov.

35 kilometrov je dolg slovenski odsek 19. etape Gira 2022

Skoraj tretjino (940) jih bodo kolesarji zbrali ob vzponu na Kolovrat. Na desetkilometrskem klancu povprečni naklon dosega skoraj deset odstotkov, kar pomeni, da ima vse, kar imajo veliki, če seveda odštejemo nadmorsko višino dobrih 1000 metrov. Vseeno bo to najvišja točka 19. etape, ki je prireditelji sicer niso uvrstili v paket danes predstavljenih gorskih preizkušenj.

Etapa s slovenskim odsekom, dolgim 35 kilometrov, je umeščena v kategorijo, ki naj bi ustrezala predvsem lovcem na etapne zmage. Po profilu v hribovitem drugem delu pa bi jo brez zadržkov lahko uvrstili med gorske. Postregla bo namreč še z dvema vzponoma, tudi ciljnim, v katerem se bodo kolesarji v dobrih sedmih kilometrih soočili s skoraj osemodstotnim povprečnim naklonom. Zelo dobro ga pozna Jan Tratnik, ki si je na Stari Gori nad Čedadom pred dobrim letom dni utiral pot do etapne zmage v furlanskem San Danieleju.

Ni veliko manjkalo pa bi Idrijčan tudi letos okusil slast etapne zmage na Giru. Tratnik je uprizoril etapni podvig na Zoncolanu, naslednji dan pa tudi zaradi padca ni bil med glavnimi akterji na briških klančinah, kjer je imel veliko privržencev. Podobnih prizorov se lahko nadejamo tudi prihodnjo pomlad. Tekmovalnih načrtov sicer še ni razgrnil, a dejstvo je, da prerez trase Gira 2022, vključno z uvodnima etapama na Madžarskem, Tratniku ponuja precej privlačnih izzivov.

Enako velja za posoške gostitelje. Lani so na Goriškem oziroma v Brdih dodobra izkoristili odmevnost tradicionalnega športnega dogodka, kot je Giro, pa čeprav na njem nista bila navzoča Tadej Pogačar in Primož Roglič, ki bosta predvidoma tudi letos glavnino tritedenskih etapnih moči usmerila v dirko po Franciji. Ne gre spregledati, da imajo slovenski kraji, ki jih bo prihodnje leto obiskala karavana Gira, zavoljo dogodkov med prvo svetovno vojno posebno mesto tudi v zgodovini Italije. Simbolnega pomena Kobarida v izročilu naše zahodne sosede pa tako ali tako ni treba posebej poudarjati.


Najbolj brano