Foto: PZS/PD Mozirje
Foto: PZS/PD Mozirje

Ob veliko odrekanja in truda domačega Planinskega društva Mozirje, planinske skupnosti, številnih prostovoljcev in donatorjev je nova Mozirska koča tudi simbol povezanosti, sodelovanja in novega upanja za planinstvo v Mozirju. Mozirska koča je tako znova odprta.

"Na odprtju je bilo zelo prešerno, čeprav koča še ni povsem končana, nam je z ramen padel del bremena, da smo jo končno odprli. Zbralo se je ogromno ljudi, več kot tisoč, in z veseljem smo jim pokazali, kako je objekt narejen in kam so donirali svoj denar, saj je koča od vseh," je povedal predsednik PD-ja Mozirje Boštjan Goličnik, ki je bdel nad obnovo priljubljene planinske koče, ki "naj bo simbol povezanosti, sodelovanja in novega upanja za planinstvo v Mozirju".

Pred dvema letoma je koča pogorela praktično do tal. Foto: PU Celje
Pred dvema letoma je koča pogorela praktično do tal. Foto: PU Celje

Predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan je v nagovoru poudaril nesrečno dejstvo, da so tamkajšnji planinci izgubili že tri koče na istem mestu, vse je uničil ogenj. Kljub temu je ob pogledu na enega najlepših slovenskih planinskih domov pridobitev privoščil vsem ljubiteljem planinstva Zgornje Savinjske doline: "Če bi bil predrzen, bi morda pomislil, da je še dobro, da je bila stara koča uničena, da je tu zdaj zrasla prelepa planinska vila, moderen, požarno kar najbolj varen objekt. Vsem domačinom in tu zbranim planincem želim, da bi tako imenitni dom pogosto uporabljali, zaposleni v njem pa imeli odlične delovne razmere."

Gradnja stala slab milijon evrov

"Angažirala se je širša skupnost, ne le planinci, tudi domačini, kmetje, ki so vpeti v planino in jim koča veliko pomeni. Koča je bila vedno dobro obiskana, zato je bil velik interes za pomoč tudi s strani občine, širše smo se potrudili pri pridobivanju sredstev, donirala so podjetja, zadruge, posamezniki. Prejeli smo sredstva na razpisu gospodarskega ministrstva in tudi zavarovalnica je odobrila stoodstotno zavarovalnino. Če ne bi gradnje zaznamovale podražitve v gradbeništvu, bi imeli naložbo finančno pokrito, a se je vse podražilo za približno sto tisoč evrov, za kolikor smo morali vzeti posojilo, četudi smo dosti racionalizirali in ves čas iskali ugodnejše rešitve," pojasnjuje Goličnik. Gradnja nove koče je stala nekaj manj kot milijon evrov, od tega so zbrali 200.000 evrov donacij, 300.000 evrov so pridobili z razpisa takratnega Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, 400.000 evrov od zavarovalnice iz naslova odškodnin, za preostanek pa so najeli bančno posojilo.