To leto je med drugim zaznamovalo sprejetje zakona o elektronskih komunikacijah, ki je v slovenski pravni red prenesel evropsko direktivo o evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah.

Evropska direktiva o evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah, ki jo je v slovenski pravni red prenesel zakon o elektronskih komunikacijah, je nadomestila štiri direktive regulatornega okvira za področje elektronskih komunikacij. Po sprejetju zakona septembra 2022 je steklo pripravljanje in sprejemanje več kot 30 splošnih predpisov, je v predstavitvi poročila na današnji seji odbora povedal direktor agencije Marko Mišmaš. Med temi predpisi so bili po njegovih besedah skoraj vsi sprejeti v polletnem roku.

Agencija je leta 2022 nadaljevala aktivnosti na področju digitalne prizemne radijske platforme, izhaja iz poročila. Začetek obratovanja omrežja R2, ki se deli na Vzhod R2 in Zahod R2 in pokriva večji del Slovenije, namenjeno pa je predvsem izdajateljem radijskih programov, je pokazal, da je interes izdajateljev za digitalno razširjanje zelo veliko. Agencija je v začetku leta 2022 s podelitvijo pravic razširjanja v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Vzhod R2 oziroma Zahod R2 končala javni razpis iz leta 2021. Pravice so bile podeljene izdajateljem desetih radijskih programov, in sicer po pet na vsakem od obeh območij.

Agencija je maja 2022 objavila nov razpis za podelitev tovrstnih dovoljenj in proti koncu leta podelila osem pravic razširjanja v digitalni radiodifuzni tehniki, in sicer pet na območju Vzhod R2 in tri na območju Zahod R2.

Na podlagi zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah je nadalje začela aktivnosti na področju zaščite invalidov v avdiovizualnih medijskih storitvah. Vse izdajatelje televizijskih programov in vse ponudnike avdiovizualnih medijskih storitev na zahtevo je v prvi polovici leta 2022 pisno obvestila o njihovih obveznostih v zvezi z dostopnostjo do njihovih avdiovizualnih medijskih storitev.

Poleg tega so nadaljevali razvoj portala za medijsko in informacijsko pismenost MiPi. Agencija je tu objavljala raznovrstne vsebine s širšega področja medijskega in informacijskega opismenjevanja.

Vlada je dala soglasje k poročilu.

V kratki razpravi po predstavitvi poročila je predsednico odbora Terezo Novak (Svoboda) v povezavi z zagotavljanjem univerzalne storitve pri mobilnih povezavah in internetu zanimalo, na kakšen način namerava agencija zapolniti bele lise. Mišmaš je pri tem pojasnil, da so konec lanskega leta pripravili vnovično analizo o dostopnosti univerzalne storitve. V skladu z njenimi izsledki bodo predlagali posodobitev univerzalne storitve.

Anja Bah Žibert iz SDS-a pa je med drugim dejala, da je obravnavati poročilo za leto 2022 šele v letu 2024 "mučno". Po njenem mnenju bi morala svet agencije in zatem vlada podati svoje mnenje o poročilu hitreje, da bi bilo tudi pred poslanci prej.