IKT

Umetna inteligenca pred vrati konferenčne sobe

Pandemija je z videokonferenčnimi rešitvami prinesla hibridne oblike sestankov in odprla vrata konferenčnih sob umetni inteligenci

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

13.09.2022 10:40
Čas branja: 5 min

Konferenčne sobe od nekdaj veljajo za prostor ne samo izmenjave mnenj, temveč tudi sprejemanja pomembnih poslovnih odločitev. Pandemija je v zadnjih dveh letih precej spremenila pristope dela v podjetjih, pri tem se je dotaknila tudi izvajanja sestankov. Delo od doma in hibridna oblika dela sta neposredni posledici pandemija, a bosta, kot kaže, ostali pomemben del kulture dela. Konferenčne sobe so se posledično preobrazile v hibridno sfero digitalne in fizične navzočnosti na sestankih. Hibridna srečanja so postala del agilnega vsakdana v poslovnem okolju, ne zgolj na sestankih znotraj podjetij, ampak tudi pri izvedbi večjih konferenc.

»Hibridne konference in srečanja so se izkazali za praktično rešitev tudi v tem letu, ko smo bili priča številnim odpovedim letalskih letov in se marsikdo iz tujih držav ni mogel udeležiti srečanja,« pravi Uroš Logar, direktor razvoja in operative v A-softu, ki smo ga povprašali o ključnih tehničnih elementih sodobne konferenčne sobe.

Po njegovih besedah mora ta omogočati visoko stopnjo interaktivnosti, kar dosežemo s primerno velikostjo zaslona, širokokotnimi kamerami, ki zajamejo vse udeležence v prostoru, pa tudi s funkcijami, kot so sledenje govoru, prepoznavanje oseb, filtriranje hrupa iz okolice, spremljanje jezika pogovora, podnaslavljanje v realnem času, dodajanje slik ali dopolnjevanje dokumentov in drugo.

Zaslon ostaja v središču pozornosti

Osnovni gradnik konferenčne sobe je zaslon ustrezne velikosti in kakovosti z žično (HDMI) ali brezžično (AirPlay, Miracast …) povezljivostjo. Ta se lahko nadgradi z avdio in video konferenčno opremo ter sistemom za centralizirano upravljanje. Pri manjših in srednje velikih sobah se priporoča čim večja standardizacija, ker se lahko enostavno zagotovi z implementacijo mobilnih stojal, na katera se integrira vsa potrebna oprema. Predvsem je za konstruktiven pogovor ključno, da se ne pojavljajo težave pri kakovosti slike ali da ne prihaja do časovnih zamikov zvoka.

Mikrofonski žarek, ki sledi govorcu po prostoru

Težave z zajemanjem in prenosom zvoka uspešno rešuje nova mikrofonska plošča DSP, ki uporablja posebno tehnologijo usmerjenih žarkov (ang. beamforming array). Ta zagotavlja prilagodljivost pri zvočnem pokrivanju najrazličnejših velikosti sob in vrst srečanj. »Mikrofon zajame vsako govorečo osebo, ki lahko sedi ali pa se premika po prostoru. Žarek bo sledil mikrofonu in ga osredotočil na glas govorca ter zmanjšal hrup v prostoru. Patentna tehnologija za zaznavanje glasovne dejavnosti omogoča mikrofonu, da loči med glasom in neželenimi zvoki, kot so recimo premikanje papirja ali mehanski zvoki iz prostora,« pojasnjuje Alan Ropoša, predstavnik podjetja Audio-Technica za srednjo Evropo.

MS Teams in Zoom ostajata osrednji videokonferenčni rešitvi

Kaj pa programska oprema? Microsoft Teams in Zoom sta dve najbolj priljubljeni rešitvi za videokonference, ki sta danes na voljo. Gre za robustne in zanesljive rešitve za sestanke na daljavo za timsko sodelovanje in komunikacijo, prav tako pa sta tudi odlični platformi za izvedbo virtualnih dogodkov. »Zoom je naše priporočilo za platformo za videokonference, saj ponuja izjemno kakovost spletnih videokonferenc, robustne poslovne funkcije, obsežne integracije in na splošno velja za najbolj uporabniku prijazno rešitev za virtualna srečanja na današnjem trgu. Zoom gostiteljem omogoča tudi, da svoje sestanke razširijo na do tisoč udeležencev. Microsoft Teams je najboljši za tiste, ki so že uporabniki Office 365, in tiste, ki potrebujejo cenejšo alternativo osnovnemu premijskemu paketu Zoom,« razlaga Dejan Zupančič, direktor podjetja NKT.

Nadaljnji razvoj konferenčnih sistemov pa temelji na uporabi naprednih tehnologij umetne inteligence in 5G. »Sodobne širokopasovne povezave omogočajo izvedbo videokonferenčnih klicev brez visoke kompresije, kar občutno poceni strojno opremo ter zmanjša zamik v komunikaciji. Omrežje 5G tako omogoča učinkovito videokomunikacijo v najzahtevnejših okoljih,« dodaja sogovornik iz podjetja NKT.

Umetna inteligenca zapisuje in prevaja govor ter preklaplja med videokadri

Sobni videokonferenčni sistemi pa uporabljajo tudi tehnologijo umetne inteligence. Pri tem gre za širok nabor rešitev, kot so avtomatska transkripcija in prevajanje, napredno kadriranje in kombiniranje slike kamere ter spremljanje števila oseb v prostoru in kakovosti zraka. »Trenutni sistemi omogočajo podnaslavljanje v realnem času, vse bolj pa napreduje umetna inteligenca, ki podpira zvočno prevajanje, tako da bodo udeleženci lahko slišali pogovore v svojem maternem jeziku. S pomočjo 5G pa postaja uporaba VC-sistemov praktično neomejena, tako lokacijsko kot tudi funkcionalno,« pravi Uroš Logar iz podjetja A-soft.

Enkripcija za visoko varnost podatkov

Seveda morajo razvijalci sodobnih rešitev poskrbeti za varnost podatkov, ki se prenašajo prek sodobnih konferenčnih sistemov. Na hibridnih srečanjih je zagotovljena visoka stopnja varnosti, in sicer z gesli za dostop ter uporabniškimi imeni na različnih ravneh, v oblaku ali zasebnem okolju. Nameščene so tudi varnostne rešitve za obrambo pred kibernetskimi vdori. »Videokonferenčne aplikacije podpirajo 256-bitno enkripcijo na vseh točka videoklica (end to end). Vsi avdio- in videoposnetki zajamejo podatek o snemalcu, tako se lahko ugotovi vir neavtorizirane distribucije slednjih. Prav tako ponudniki sodobnih komunikacijskih kanalov zagotavljajo upravljanje informacijske varnosti po najstrožjih standardih, kot sta ISO/IEC 27001 in SOC 2 Type II,« pojasnjuje Dejan Zupančič, direktor podjetja NKT.

Kam gre razvoj?

Sicer se v vse bolj dislociranem svetu krepi težnja uporabe večjega števila manjših sejnih sob na posameznih lokacijah ter podpora različnih videokonferenčnih platform za komunikacijo z deležniki. Pri tem je zaželena standardizacija opreme, s čimer se zagotovi poenotena uporabniška izkušnja na vseh lokacijah, saj imajo nekatera velika svetovna podjetja tudi po več sto ali celo na tisoče posamičnih konferenčnih sob. Tako gre razvoj v smeri čim boljše souporabe in interaktivnosti ter večje hitrosti delovanja, torej v smeri čim boljše uporabniške izkušnje.

»V zadnjem času je predvsem v ospredju razvoj simultanega prevajanja, dušenja šumov iz okolice, izboljševanja resolucije slike, združljivosti z drugimi sistemi ter različnih aplikacij, ki spodbujajo kreativno sodelovanje med udeleženci. Poleg tega ta tehnologija močno prodira kot pomoč servisnim delavnicam s pomočjo virtualne resničnosti, to pa v prihodnosti pomeni veliko novih priložnosti,« napoveduje Uroš Logar, direktor razvoja in operative v A-softu.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Topjob
Top službe – več priložnosti za finančne direktorje; službe še v EBRD, EIOPA, MOL, Krki, Iskri, Yaskawi ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – več priložnosti za finančne direktorje; službe še v EBRD, EIOPA, MOL, Krki, Iskri, Yaskawi ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
Topjob
Top službe – priložnost za direktorja IT; službe še v Toyoti, AKOS, EIF, Login5, NLB, Savi Re ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – priložnost za direktorja IT; službe še v Toyoti, AKOS, EIF, Login5, NLB, Savi Re ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Vse in še kaj več
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoTomo Cerovšek Vse in še kaj več

Pri določanju zahtev za projekte BIM se lahko pogosto pojavljata dve skrajnosti: zahteve so nedefinirane in preohlapne ali preobširne in nesmiselne.

FINANCE
Topjob
Top službe – priložnosti za direktorja v Bruslju in na Dunaju; zaposlujejo še Elaphe, Fraport, Huawei ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – priložnosti za direktorja v Bruslju in na Dunaju; zaposlujejo še Elaphe, Fraport, Huawei ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

IZVOZNIKI
Novice
V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja
Izvozniki.si
NoviceBarbara Pavlin V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja

Podjetniška scena v avstrijski Koroški je sveža in odprta, deležniki pa so željni čezmejnega sodelovanja, tako pri gospodarskih kot pri raziskovalnih projektih. Kako do pravih povezav?

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B