Salto strelca zmagovite mojstrovine. Salem Al Davsari je 31-letni krilni napadalec domačega kluba Al Hilal, za katerega igra kar devet od 11 članov prve postave, kar razkrije temelj senzacionalnega uspeha Savdske Arabije. Foto: Reuters

Borbenost, pritisk, taktična brezhibnost in dva tehnično vrhunska gola. Ne, to niso bili Argentinci, temveč Savdijci, ki za nameček ključni zmagoviti dejavnik pripisujejo bučnim navijačem in kančku božje pomoči.

Po desetih minutah je Savdska Arabija že zaostajala, ob polčasu je delovala nemočno in predvsem srečno, da je zaostanek znašal le 0:1. A po odmoru se je uresničil načrt selektorja in trenerskega lisjaka (in to dobesedno – glej francoski prevod selektorjevega priimka). Navkljub neverjetni kvoti 761 na savdski preobrat.

Sorodna novica Argentinci po 32 letih spet akterji šokantnega poraza

Lisjak ni prišel na piknik, temveč po plen

Hervé Renard (fr. Lisjak) se lahko pohvali, da je prvi selektor, ki je dve različni reprezentanci (Zambijo 2012 in Slonokoščeno obalo 2015) popeljal do naslova prvaka Afrike, po 20 letih je na svetovno prvenstvo vrnil Maroko, zdaj pa poskrbel za enega največjih presenečenj v zgodovini svetovnih prvenstev.

Roko na srce, je imel nekdanji električar in lastnik pralnice zelo trdne temelje, zakaj je pred tekmo dejal, da Savdska Arabija ni prišla na piknik z Argentino. V prvi postavi je tekmo na stadionu Lusail začelo kar devet igralcev Al Hilala, daleč najuspešnejšega savdskega kluba, ki je s štirimi naslovi prvaka tudi velesila v Aziji, ravno lani je osvojil rekordni četrti celinski naslov.

Navdušenje savdskih nogometašev in navijačev po zmagi nad Argentino
Sorodna novica Neverjetno, a resnično: Savdijci premagali Argentince!

Uigrana, skoraj klubska, reprezentanca

Ob tem so Savdijci prilagodili domači tekmovalni koledar in Renard je kot eden redkih opravil običajne večtedenske reprezentančne priprave za svetovno prvenstvo, saj prav vseh 26 izbrancev igra v domačem prvenstvu, kjer mimogrede občasno sodi tudi Slavko Vinčić. Uigranost in taktična ozaveščenost ter pripravljenost na uvodnega tekmeca so bili na koncu več kot očitno sadovi priprav reprezentance, ki je le ena izmed štirih na SP-ju brez enega samega v tujini rojenega nogometaša (takšna reprezentanca je tudi Argentina, pri kateri pa zgolj tretji vratar igra v domovini).

Dan žalovanja v Argentini

Največji argentinski športni dnevnik Ole piše o "svetovnem udaru", najstarejši dnevnik v državi La Nacion pa o zemeljskem plazu, ki se je utrgal v Katarju. Potres, zgodovinski poraz, polom, tragedija. Vseeno hkrati v nogometno obsedeni državi ne manjka priznanj, da so si Savdijci zasluženo priigrali osupljiv preobrat, ki spravlja v škripce papirnatega drugega favorita Katarja 2022.

A zdaj bo v skupini C treba resno računati z arabskimi sokoli, ki so še pred tekmo poudarjali, kakšna čast je zanje, da bodo lahko zaigrali proti Lionelu Messiju, nato pa ga je zasenčila njihova lastna desetka Salem Al Davsari.

Mojstrovina Al Davsarija za vodstvo Savdcev z 2:1

Slalom Al Ovaraina dobil dostojnega naslednika

Njegovo velemojstrovino iz 53. minute za 2:1 si bodo lahko vrteli do onemoglosti in si v športni zgodovini zasluži mesto ob norem golu Saida Al Ovairana iz ZDA 1994. S tistim golom si je Savdska Arabija ob debiju na svetovnih prvenstvih priigrala zmago nad Belgijo in preboj v izločilne boje, v uradnem Fifinem izboru ob prelomu tisočletja pa je bil slalom Al Ovaraina izbran za šesti najlepši gol 20. stoletja.

Zeleni sokoli: To so samo tri točke

Na zelenici Lusaila ob spodbudi več deset tisoč savdskih navijačev so sokoli resnično puščali tudi kri in predvsem disciplinirano igrali do zadnjega trenutka, nato pa je izbruhnilo neizmerno veselje. Ko pa so po več kot uri Savdijci le prišli iz slačilnice, so bili popolnoma umirjeni in so vsi od prvega do zadnjega dejali: "To so samo tri točke." Svarilo za Mehičane in Poljake, da bo življenje v skupini C še pestro do zadnjega žvižga.

Ob obeh strelcih največji junak savdske zmage: Mohamed Al Ovais. 31-letni vratar Al Hilala, katerega član je postal na začetku leta. 187 cm visoki čuvaj mreže, ki je zbral 43 nastopov za reprezentanco. Grafiko zagotavlja Foto: MMC RTV SLO

Namesto rekorda ... šok vseh šokov

"Vedeli smo, kako igra Savdska Arabija. Pripravili smo se, da bodo igrali z visoko postavljeno obrambo. Prepovedani položaji so bili milimetrski. Ni druge možnosti, kot da se poberemo in gremo naprej. Več kot to ni treba analizirati. Danes je žalosten dan, a moramo dvigniti glave in gremo dalje," je selektor Argentine Lionel Scaloni dejal v prvi izjavi na novinarski konferenci.

Argentina je pod njegovim in Messijevim vodstvom lani po 28 letih končno spet slavila na Pokalu Amerike. Nazadnje je La Albiceleste izgubil 3. julija 2019 v polfinalu prejšnjega južnoameriškega prvenstva proti Braziliji z 0:2. Od takrat so bili 36 tekem brez poraza: 26 zmag in 10 remijev. V Katar so prišli s serijo petih zmag brez prejetega gola, sami pa so Italiji, Estoniji, Hondurasu, Jamajki in Združenim arabskim emiratom pri tem natresli 19 golov.

Grafični prikaz, kako se je Lautaro Martinez ujel v prepovedani položaj, ko je domnevno podvojil vodstvo Argentine na 2:0 sredi prvega polčasa. Nova zakonitost Fifinega polavtomatskega določanja ofsajda. Foto: MMC RTV SLO

Milimetri, ki so jih lovili Slovenci in VAR

Po Scalonijevih besedah so bili varovanci pripravljeni na izredno agresivno zastavljeno Renardevo postavitev 4-3-3, ki so jo v prvem polčasu lahko prebijali po sredini, a se pri tem ujeli v serijo prepovedanih položajev. Argentince v domovini najbolj boli zlasti grafični prikaz ofsajda, v katerega se je ujel Lautaro Martinez, preden je po lepi kombinaciji z Messijem zadel in se veselil gola za 2:0. A polavtomatski VAR je bil neusmiljen: napadalčeva leva rama je bila prek navidezne črte in glavni sodnik Slavko Vinčić je razveljavil zadetek.

"Ali je s tem sploh pridobil kakšno prednost?" se sprašujejo žalostni Argentinci, a dokler so zdajšnja pravila ob hkratnem čipu v žogi in vseprisotnih kamerah, ki nenehno izrisujejo položaje vseh štirih okončin vseh 22 igralcev, drugačna odločitev ni mogla biti sprejeta.

Savdijec Al Šehri v 49. minuti šokiral z izenačenjem

Takšne stvari se dogajajo favoritom na SP-ju

"Prvi polčas je bil popolnoma naš, vsak gol lahko spremeni vse. Bolj umirjeno bomo analizirali igro ob njihovih zadetkih," je dejal Scaloni, ki je nato zavrnil tako psihološki padec v igri kot tudi fizičnega, saj da so vsi prisotni Argentinci po treh menjavah zaradi poškodb v vrhunski pripravljenosti.

"Še naprej razmišljamo na enak način. Pred tekmo so nas postavljali za favorite, toda na svetovnem prvenstvu se lahko zgodijo takšne stvari," je Scaloni z drugimi besedami nakazal, da je žoga še vedno zgolj okrogla.

Vendar to ne pojasni argentinske nemoči v preostanku tekme, ko so bili na sredini brez ideje, Savdijci so onemogočili razvoj igre. Messi je bil vse bolj odrezan od dogajanja, gavčem so preostala le krila in predložki ter prekinitve. Sicer so ob novem maratonskem sodnikovem dodatku (skupaj 5 in 14 minut) dosegli še dva strela Juliana Alvaresa, a se Al Ovais ni dal premagati.

Sanjski začetek in katastrofalen konec Messijevih ter prigarani in zasluženi čudež Renardevih sokolov.