Zasebnost
Oglasno sporočilo

Kako rešiti problem nereciklabilne embalaže

Avtor
17.09.2021 07:00
Čas branja: 2 min

Trenutno živimo v družbi, kjer je prekomerna poraba nereciklabilne embalaže velika težava, saj s tem povečujemo smetenje, ki porazno vplivajo na kakovost našega življenja ter okolje. Vsako leto sicer več recikliramo, toda ali s tem res ustvarjamo manjšo količino odpadkov? Odgovor je vprašljiv, zato je podjetje Interseroh razvilo strokovno metodo za preverjanje reciklabilnosti embalaže. S tem kredibilno zagotavlja podjetjem in kupcem, da z embalažo ravnajo trajnostno.

Hiter življenjski slog, priročna pakiranja in naraščajoča uporaba spletnega nakupovanja so samo eni izmed dejavnikov, ki povečujejo nastajanje odpadne embalaže. Opazimo lahko, da je že skoraj vsaka embalaža narejena iz različnih vrst materialov ali da je dodatno ovita v plastiko. Ne pomaga niti dejstvo, da pri nakupovanju vse pogosteje uporabljamo plastične vrečke za enkratno uporabo ter da ob dostavi hrane mešano embalažo takoj vržemo v koš.

Podatki za leto 2019 kažejo, da je v Sloveniji nastalo kar 292.500 ton odpadne embalaže. To pomeni 146 kg odpadkov na prebivalca. Največ odpadne embalaže proizvedejo gospodinjstva in storitvene dejavnosti. Dejstvo pa je, da kot družba še vedno ne znamo pravilno ločevati odpadkov.

Zato je na mestu vprašanje, kako se te težave lotiti? Enega od odgovorov ima podjetje Interseroh, ki se ukvarja s sodobnimi okoljskimi rešitvami. V Interserohu so namreč razvili inovativno metodo za preučitev ocene reciklabilnosti embalaže. Metoda poteka na podlagi programskega orodja, ki oceni, v kolikšni meri je določeno embalažo mogoče reciklirati. Če embalaža po analizi doseže dovolj visoko stopnjo reciklabilnosti, prejme poročilo in znak »Check for Recycling«. Ta predstavlja kredibilno oznako, da se podjetje s svojimi izdelki obnaša trajnostno naravnano, pa tudi, da so izdelki primerni za reciklažo in nadaljnjo uporabo. Če izdelek ne doseže določene stopnje reciklabilnosti, podjetje Interseroh nudi svetovanje, kako se lahko izboljšajo pri doseganju trajnostnih ciljev v prihodnosti. Znak predstavlja mejnik na področju recikliranja, saj bo sedaj tudi potrošnik lahko lažje ocenil, če kupuje okolju prijaznejšo embalažo.

Z napredno laboratorijsko analizo »Made for Recycling pa lahko v Interserohu še bolj podrobno proučijo vse parametre sestave embalaže in ocenijo, kakšno stopnjo reciklabilnosti dosegajo. Analizo so razvili na podlagi direktiv EU in splošno sprejetih standardov, ki so jih razvili in potrdili neodvisni mednarodni inštituti. Podjetje s tem ne dobi le informacij o sestavi njihove embalaže, ampak tudi o tem ali jo bo gospodinjstvo sposobno prepoznati, pravilno ločiti in če jo bo sistem za sortiranje v nadaljevanju prepoznal ter izključil.

Pridobitev znaka »Check for Recycling« in analiza »Made for Recycling« nista le korak k odgovornemu ravnanju z odpadki, ampak predstavljata rešitev v procesu optimizacije gospodarjenja z odpadki tudi na drugih področjih življenja, ki močno vplivajo na našo prihodnost.


Vsebino omogoča Interseroh d.o.o.