Novico o tem je po pisanju Associated Pressa (AP) sporočil pesnikov nečak Rodolfo Reyes. To je zadnji preobrat v eni od velikih in dolgotrajnih razprav v Čilu po državnem udaru, ki se je zgodil pred 50 leti. Nerudov voznik je kljub drugačni uradni razlagi desetletja dolgo zatrjeval, da je bil pesnik zastrupljen.

Ricardo Eliecer Neftali Reyes Basoalto, kot je bilo pesniku ime, preden se je tudi uradno preimenoval v Pabla Nerudo, je umrl 23. septembra 1973. Posnetek je iz leta 1971. Foto: AP
Ricardo Eliecer Neftali Reyes Basoalto, kot je bilo pesniku ime, preden se je tudi uradno preimenoval v Pabla Nerudo, je umrl 23. septembra 1973. Posnetek je iz leta 1971. Foto: AP

Forenzični strokovnjaki iz Kanade, Danske in Čila, ki naj bi v sredo objavili poročilo o vzroku Nerudove smrti, za zdaj niso potrdili tega, kar je sporočil njegov nečak. Javna objava ugotovitev skupine strokovnjakov je bila letos že dvakrat preložena. V prvem primeru so bile krive težave s spletno povezavo enega od njih, naslednjič pa je sodnik sporočil, da komisija še ni dosegla soglasja.

Prisotnost velike količine bakterij, ki povzročajo botulizem
Pred leti je prav tako mednarodna skupina forenzikov kot uradni vzrok smrti zavrnila možnost, da bi šlo za kaheksijo oziroma oslabelost in izčrpanost telesa zaradi kronične bolezni – v Nerudovem primeru raka. Ob tem pa takrat niso ugotovili, kaj ga je dejansko ubilo.

Sorodna novica Neruda nima miru: forenziki spet pretresajo možnost, da je bil umorjen

Reyes je v pogovoru za AP dejal, da so forenzični testi, opravljeni v danskih in kanadskih laboratorijih, pokazali prisotnost velike količine bakterij vrste cloristridium botulinum, ki proizvaja toksin botulin in povzroča botulizem, kar se lahko konča s smrtjo.

Reyes je v ponedeljek informacijo najprej razkril španski tiskovni agenciji EFE. Dejal je, da ima kot odvetnik v sodni zadevi zaradi smrti svojega strica dostop do forenzičnega poročila, ki je bilo spisano po tem, ko je ista skupina strokovnjakov leta 2017 izjavila, da obstajajo sledi toksina v kosteh in kočniku pokojnega pesnika. Po Reyesevih besedah so laboratorijski testi pokazali, da je bil toksin apliciran, ko je bil Neruda še živ.

Po besedah medicinske sestre so mu dali injekcijo v želodec
Aktualno poročilo naj bi bilo objavljeno torej 50 let po smrti pesnika in člana komunistične stranke ter 12 let po začetku sodne preiskave o tem, ali je bil zastrupljen, kot že mnogo let vztraja njegov voznik Manuel Araya. Ta je za AP na začetku februarja povedal, da je prepričan, da bodo forenzične ugotovitve podprle njegovo trditev, da je pesnik umrl, potem ko so mu na kliniki, na kateri je bil hospitaliziran, dali "injekcijo v želodec". Araya je dejal še, da je to različico dogajanja prvič slišal od medicinske sestre.

Sorodna novica Pablo Neruda se vrača pod rušo

69-letni Neruda, ki je zbolel za rakom na prostati, je umrl v kaosu, ki je sledil državnemu udaru v Čilu 11. septembra 1973, v katerem so strmoglavili predsednika Salvadorja Allendeja, na oblast pa se je zavihtel general August Pinochet.

Nerudove posmrtne ostanke so izkopali leta 2013, da bi ugotovili vzrok njegove smrti, vendar takratni testi niso pokazali prisotnosti strupenih snovi ali strupov v njegovih kosteh. A njegovi družinski člani in voznik so zahtevali nadaljnjo preiskavo. Dve leti pozneje je čilska vlada podala izjavo, da je "zelo verjetno, da je tretja oseba" odgovorna za Nerudovo smrt.

Leta 2017 je prej omenjena skupina mednarodnih znanstvenikov ugotovila, da ni umrl zaradi raka ali podhranjenosti in je torej zavrnila uradni vzrok smrti, a ni navedla kakšnega drugega vzroka. "Temeljni sklepi so neveljavnost mrliškega lista, če ta navaja kaheksijo kot vzrok smrti. Še zmeraj ne moremo izključiti ali potrditi naravnega ali nasilnega vzroka smrti Pabla Nerude," je takrat dejal Aurelio Luna, eden od sodelujočih strokovnjakov.

Zgolj dan pred načrtovanim eksilom
Allende, pesnikov dolgoletni prijatelj, se je med državnim udarom, ki ga je vodil Pinochet, raje ubil, kot da bi se predal vojakom. Neruda, travmatiziran zaradi vojaškega prevzema oblasti, preganjanja in smrti svojih prijateljev, je načrtoval odhod v tujino.

Sorodna novica Obdukcija: Allende se je v glavo ustrelil sam

A dan pred načrtovanim odhodom so ga z reševalnim vozilom odpeljali na kliniko v prestolnici, kjer so ga zdravili zaradi raka in drugih bolezni. Uradno je umrl na kliniki naravne smrti 23. septembra 1973, torej le 12 dni po državnem udaru. Sumi, da je imela diktatura opraviti z Nerudovo smrtjo, so ostali še dolgo po tem, ko se je Čile leta 1990 vrnil v demokracijo.

Če ga ne bi pustili samega na kliniki ...
Gonzalo Martínez Corbala
, mehiški veleposlanik v Čilu med krvavim vojaškim udarom, je leta 2017 za AP povedal, da je dan pred njegovo smrtjo videl Nerudo in da je ta takrat tehtal skoraj 100 kilogramov.

Pesnikov voznik Araya pa je v preteklem mesecu za AP povedal, da še zmeraj misli, da če Nerude "ne bi pustili samega na kliniki, ga ne bi ubili." Spomnil je, da sta bila po Nerudovih navodilih 23. septembra pesnikova žena Matilde Urrutia in on na domu zakoncev, da bi prevzela kovčke, ki naj bi jih naslednji dan odpeljali v Mehiko. Sredi popoldneva ju je Neruda prosil, naj se hitro vrneta, a je nato še iste noči umrl.