profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Finska in Švedska v torek na pogovore s Turčijo o članstvu v Natu

Deli na:
Finska in Švedska v torek na pogovore s Turčijo o članstvu v Natu

Švedski vojaki (fotografija je simbolična). - Foto: Profimedia

Voditelja Finske in Švedske se bosta v torek ob začetku vrha zveze Nato v Madridu sestala s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom in generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom. Razpravljali bodo o reševanju spora med Turčijo in novima kandidatkama za članstvo v zvezi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Predsednik Sauli Niinisto se bo v torek v Madridu sestal s turškim predsednikom Erdoganom, švedsko premierko Magdaleno Andersson in generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom," je na Twitterju zapisalo finsko predsedstvo.

Pred torkovim srečanjem naj bi danes v Bruslju potekali tudi pripravljalni pogovori med finskimi, švedskimi in turškimi uradniki.

Turški uradniki so sicer že dejali, da Ankara prihajajočega vrha Nata ne razume kot končni rok za rešitev svojih pomislekov. Erdogan pa je v soboto sporočil, da pri pogajanjih s Švedsko zaenkrat še ni bil dosežen napredek, in Stockholm pozval, naj sprejme konkretne ukrepe, s katerimi bo upošteval pomisleke Turčije.

Švedska in Finska sta maja opustili dolgoletno politiko nevtralnosti in vložili prošnjo za vstop v Nato. Začetek procesa njune pridružitve zavezništvu trenutno blokira Turčija, ki državama očita, da podpirata teroristične organizacije, kot je Kurdska delavska stranka (PKK) v Turčiji.

Prav tako je Turčija večkrat pozvala državi, naj odpravita embargo na orožje, ki je bil proti Turčiji uveden leta 2019 zaradi njene vojaške ofenzive v Siriji.