Prvi v cilju je 170 kilometrov pretekel v dobrih 22 urah

V cilj v središču Vipave so pritekli tudi najhitrejši “emperorji”. Tako so organizatorji gorskega ultramaratona Ultra Trail Vipavska dolina poimenovali najzahtevnejšo 170-kilometrsko preizkušnjo.

Prihod Jana Božiča v cilj Foto: Alenka Tratnik
Prihod Jana Božiča v cilj Foto: Alenka Tratnik

VIPAVA > Najhitreje je z njo opravil Anže Sobočan. Za 170 kilometrov poti, ki je vodila iz središča Ajdovščine vodila na Kovk, po robu planote na Golake, čez Čaven do Lijaka, na Škabrijel in Sveto Goro, čez mejo v Gorico in nazaj prek Cerja, Trstelja in Vipavskih brd do Podnanosa, na Nanos in do cilja v središču Vipave, je potreboval 22 ur in 134 minut. Uro in pol za njim je v cilj pritekel Andi Mamić, tretje mesto pa je zasedel Niko Golob.

V dobrih 26 urah je traso pretekla Čehinja Martina Dvorakova. Druga med dekleti je bila Francozinja Claire Bannwarth, tretja pa Iranka Mahya Karbalaii,

Že malo po 11. uri so obiskovalci v cilju pričakali tudi najhitrejše na preizkušnji Centurion. 100-kilometrsko traso, na katero so se podali sinoči ob 23. uri, je najhitreje pretekel Idrijčan Jan Božič, ki je potreboval 12 ur in 17 minut. Muhasto vreme ga ni motilo, čeprav je bila proga spolzka, za organizatorje pa je imel same pohvalne besede. Tudi drugo in tretje mesto sta zasedla slovenska tekmovalca. Drugi je v cilj pritekel Hrvat Pavle Kruljac (Hrvaška), tretji pa Matej Pečnik Matej Pečnik.

Jan Božič se je razveselil tudi prve ženske tekmovalke, ki je prispela v cilj po 100-kilometrski preizkušnji, saj je to uspelo prav njegovi partnerki Nini Frelih. Druga je pritekla Čehinja Barbora Cicha, tretja pa Alenka Pavc.

Med tistimi, ki so se udeležili 50-kilometrskega gorskega teka Gladiator, sta v cilj prva pritekla brat in sestra Marko in Petra Tratnik, ki sta s tem postala tudi državna prvaka v tej disciplini. Drugi med moškimi je bil Aleš Žontar, tretji pa Marjan Zupančič. Pri dekletih pa je druga pritekla v cilj Martina Potrč, tretja pa Anja Zima.

Na 30-kilometrski preizkušnji Legionar so na prvih treh mestih slavili Žan Žepič (prvi), Primož Porenta (drugi) in Čeh Pavel Brydl. Med dekleti pa: Špela Gonza, Muller Alix in Rebeka Petrovčič.

Na letošnji sedmi gorski ultramaraton Vipavske doline se je prijavilo kar 1400 tekmovalcev iz 32 držav, preizkušnja pa ponuja šest različnih tekaških razdalj. Najkrajša je dolga 13, najdaljša pa 170 kilometrov.