"Že leta opozarjamo, da nismo le administratorji, temveč zdravstvenoadministrativni sodelavci, pa vendar naš poklic ni korektno prepoznan," je na konferenci v Moravskih Toplicah povedala ena od njihovih predstavnic Loredana Mejak.

Potem ko so lani po petih letih pogajanj dosegli dvig plačnih razredov, so tokrat sprejeli šest zahtev, ki jih bodo posredovali vladi in direktorjem slovenskih bolnišnic.

Med drugim predlagajo, da se vse zaposlene v zdravstveni administraciji uvrsti na delovno mesto Zdravstvenoadministrativni sodelavec 1 in se jim priznajo pogoji dela, kot so delo 24 ur na dan 365 dni v letu, prisilna drža, delo s pacienti in z računalnikom. Minister za zdravje pa naj imenuje delovno skupino, ki se bo začela ukvarjati s poenotenjem delovanja zdravstvene administracije, da bodo za vse veljali enaki pogoji, standardi in normativi.

"Zdravstvena administracija je nepogrešljiv in pomemben del zdravstvenega sistema in vsake zdravstvene ustanove. Od zdravstvenoadministrativnih sodelavcev pričakujemo vse najboljše, da so urejeni, nasmejani, točni, da se znajo pogajati, po drugi strani pa se borijo za višje plače, za možnost izobraževanja. Nekdo, ki se kljub plači ukvarja z osnovnimi eksistenčnimi težavami, težko opravlja svoje delo dobro," je na konferenci povedal direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota Daniel Grabar.

Predsednica strokovne sekcije pri Združenju zdravstvene administracije Slovenije Loredana Mejak je novo vlado in novega ministra za zdravje pozvala, da upoštevata njihov prispevek pri obravnavi pacienta. "Smo kader, ki na koncu naredi obračun zdravstvenih storitev in zaključi zapise v čakalni vrsti. Od obračunov zdravstveni zavodi živijo, točni podatki v čakalni vrsti pa so še kako pomembni, saj se na podlagi tega izdelujejo poročila o čakalni dobi," je povedala.

Predsednica Združenja zdravstvene administracije Slovenije je letos postala Milica Saje iz Splošne bolnišnice Novo mesto.