profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

To je varuh Svetina odgovoril direktorju RTV Slovenija, ki zahteva obsodbe sovražnega govora

Deli na:
To je varuh Svetina odgovoril direktorju RTV Slovenija, ki zahteva obsodbe sovražnega govora

Varuh človekovih pravic Peter Svetina. - Foto: Primož Lavre

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v odzivu na poziv generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha, naj obsodi spodbujanje sovražnega govora glede dogajanja na RTV Slovenija opozoril tudi na pomen dostojnosti. "Na nas je, da naredimo vse, da delujemo z zgledom in da je vsaka naša javno izražena misel kultivirana," je zapisal.

Grah Whatmough je predsednika republike Boruta Pahorja in varuha Svetino pozval k obsodbi vsakršnega spodbujanja sovražnega govora, tudi v primerih medijskih zapisov o dogajanju na RTV Slovenija.

Svetina je v odzivu opozoril, da institut varuha skladno s pooblastili "opozarja na nepravilnosti in kršenje pravic, če jih ljudem povzročajo državni organi, organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil". Pri tem so posebne pozornosti deležne skupine, ki nimajo možnosti, da bi se zoper sovražnosti branile same. To so skupine ljudi, ki so zapostavljene, marginalizirane ali kako drugače ranljive, je naštel Svetina. "Takrat pristojne organe pozovem, da nemudoma ukrepajo," je izpostavil.


Obenem pa Svetina svoje javne nastope, neposredne stike z odločevalci in ostalo komunikacijo pogosto izkoristi za opozorila, ki se nanašajo na problematičen razmah nesprejemljivih praks komuniciranja in delovanja, kot so grožnje, sramotenje, zmerjanje, obračunavanje, linč in podobno.

A za dvig ravni dostojnega komuniciranja javni pozivi in opozorila niso dovolj, meni. "Vsak od nas se mora zavedati, kakšno moč imajo naše besede," je zapisal v odgovoru Grahu Whatmoughu. "Na nas je torej, da naredimo vse, da delujemo z zgledom in da je vsaka naša javno izražena misel kultivirana, ne glede na njeno ostrino in neposrednost," je dodal.

Svoj zapis je zaključil z besedami, da imajo skladno s svojim slovenskim pravnim redom vsi, ki se v tovrstnih primerih čutijo premočno prizadete v svoji duševni integriteti, določene možnosti tako v okviru civilnega kot kazenskega pravnega varstva.