Časnik Finance s portalom IKT predstavlja dobre prakse podjetij na področju B2B e-commerce poslovanja in podeljuje priznanje za najboljši B2B e-commerce projekt. Prijavite se na razpis!
IKT

Kako podpisovanje v oblaku poenostavlja spletno poslovanje

E-podpisovanje lahko že kmalu postane prevladujoč način podpisovanja poslovnih dokumentov

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

Avtor
avtor
04.07.2022 13:02
Dopolnjeno: 04.07.2022 13:06
Čas branja: 4 min

Danes praktično celotno poslovanje poteka v digitalni obliki. Nakupi v fizičnih trgovinah se procesirajo digitalno, v celoti se digitalno izvajajo transakcije pri spletnem nakupovanju – od naročila do plačila. Drugače pa je v primerih, ko se posel sklepa s pogodbami ali v primeru podpisovanja soglasij, dovoljenj in drugih dokumentov, ki izkazujejo poslovni namen. Ti se večinoma podpisujejo še po starem.

Paradoks današnjega poslovanja ob tem je, da praktično vsi dokumenti nastanejo v različnih informacijskih rešitvah in so zato izvorno digitalni. Zakaj jih ne bi torej tudi podpisovali digitalno? In še celo pri nekaterih storitvah, ki jih lahko naročimo po spletu, se dogaja, da morate natisniti pogodbeno dokumentacijo, jo ročno podpisati in poslati ponudniku. Poleg tega še vedno veliko ponudnikov storitev uporablja okenca za poslovanje s strankami, kjer se izvaja fizično podpisovanje ali v malo boljšem primeru s podpisnimi tablicami.

Vsak poslovni proces lahko digitaliziramo

»Na voljo je cela paleta storitev, ki smo jih navajeni opravljati oziroma naročati fizično, na prodajnem mestu, kjer se strinjamo s pogoji uporabe storitve in samo storitev s podpisom pogodbe dejansko naročimo. To je seveda le en primer, saj na prodajnem mestu opravljamo številne postopke od nakazila denarja do prevzema priporočene pošiljke,« je povedal Aljoša Jerman Blažič, direktor podjetja SETCCE. Kot je dodal, nam današnja spletna orodja omogočajo, da tovrstne aktivnosti in poslovne procese učinkovito digitaliziramo ne samo na prodajnem mestu, ampak prenesemo v splet in poslujemo kot na prodajnem mestu prek digitalnih kanalov.

Praktično vsak poslovni proces lahko digitaliziramo ali prenesemo na splet. Zakonodajni okvir to omogoča, tehnologije tudi. In kar je najpomembneje, porabniki si to želijo. Digitalizacija je namreč smiselna ne samo zaradi iskanja stroškovnih prihrankov in optimizacije organizacije, ampak preprosto zato, ker poslovanje, ki ni digitalno, ni več konkurenčno. In celovito digitalno poslovanje ni možno brez oddaljenega digitalnega podpisovanja.

E-podpisovanje v oblaku je vse bolj privlačno

Z oddaljenim podpisom v oblaku lahko ponudnik doseže stranke in poslovne partnerje brez geografskih omejitev. Poslovni modeli so tako postali drugačni, poslovne pozicije so se spremenile.

»Ključno vlogo pri tem ima sprememba poslovnih modelov ponudnikov. S tem ko smo prestavili e-podpis v oblak in omogočili, da lahko uporabnik podpisuje brez posebnih dodatnih sredstev, je postala uporabniška izkušnja bistveno bolj sprejemljiva. Ko uporabnik ne potrebuje nič drugega več kot pametni telefon ali računalnik, je doseg praktično neomejen,« razlaga Blažič.

Poleg tega je podpisovanje v oblaku veliko bolj dostopno, saj od uporabnika ne zahteva nikakršne oziroma zgolj minimalno začetno naložbo. Stroški so povezani z dejansko uporabo, podobno kot uporaba telekomunikacijskih storitev. E-podpis si dejansko lahko privošči katerokoli podjetje, ki sprejme tak naročniški model obračuna.

Uporabnik je na prvem mestu

Kot pravi Aljoša Jerman Blažič, je uporabniška izkušnja na prvem mestu. Celo pred ceno. Slaba uporabniška izkušnja je največja omejitev, ki smo ji bili priča še do nedavnega.

Infrastruktura javnih ključev je namreč od nekdaj veljala za okoren in drag sistem. Uporabnik je moral imeti digitalno potrdilo, posebno opremo, ki je delovala zgolj na računalniku, pametno kartico in podobno. »Tak sistem se v dveh letih uporabe enostavno ni uveljavil. Da ne omenjamo, da gre za tehnologijo, staro 50 let. Kdo želi voziti 50 let star avto, razen če je ljubitelj starodobnikov?« je slikovit sogovornik.

Novi tehnološki in poslovni modeli sicer prav tako slonijo na infrastrukturi javnih ključev, vendar razbremenjujejo uporabnika vse kompleksnosti. Uporabniška izkušnja je zato neprimerno boljša in ne zahteva nobene naložbe v kompleksna orodja ne od ponudnika ne od uporabnika. Blažič napoveduje, da bi sčasoma infrastrukturo javnih ključev lahko zamenjala tehnologija podatkovnih blokov, ki že postaja prepoznaven del infrastrukture s stališča evropske komisije.

V prihodnje bo tako uporabniška izkušnja še pomembnejša: hiter dostop do orodja za podpisovanje v oblaku, neodvisnost od uporabljene opreme, dostopnost kjerkoli in kadarkoli ter ustrezen cenovni model. V Sloveniji je takšen način podpisovanja že usvojil celoten zavarovalniški trg, telekomunikacije, banke in javna uprava. V največjih poslovnih sistemih dosegajo tudi 99-odstotno uporabo e-podpisa, kar pomeni, da pri poslovanju praktično ne uporabljajo papirja.

Aktualno tudi za srednja in mala podjetja

Blažič ocenjuje, da je zdaj čas za srednja in mala podjetja, kjer je penetracija e-podpisovanja še zelo nizka. Bistveno je tudi, da je uporaba tovrstnega e-podpisa preprosta tudi za ponudnike informacijskih rešitev in storitev, ki podpirajo takšno podpisovanje. Imeti pa morajo na voljo več možnosti od portalske uporabe, kjer ne potrebujejo nobene integracije, do tesnejšega povezovanja prek odprtih vmesnikov (Open API), ko je zahtevana neposredna povezava z lastnimi informacijskimi sistemi.

Danes so digitalna orodja, tudi e-podpis, dostopna praktično povsod in cenovno ugodna. Blažič podjetjem svetuje, naj začnejo z majhnimi koraki. »Uporaba portalskih rešitev za e-podpis je resnično enostaven prvi korak za praktično katerokoli podjetje, ki omogoča, da podjetje izključi papirno dokumentacijo in jo zamenja z elektronskimi dokumenti ter jih zelo enostavno posreduje v e-podpis.«

Naslednji korak je tesnejše povezovanje s poslovnimi informacijskimi sistemi, kot so ERP, CRM in dokumentni sistem, ki jih podjetje že uporablja, pri čemer določeni proizvajalci storitve e-podpisovanja v oblaku že vključujejo v svoje rešitve.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
PMM
Nizkonapetostno elektroomrežje ni slabo, a ko pride milijon e-avtov ...
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostBorut Hočevar Nizkonapetostno elektroomrežje ni slabo, a ko pride milijon e-avtov ... 5

Kakšen bo vpliv priključevanja obnovljivih virov ter elektrifikacije prometa in ogrevanja na elektroenergetsko omrežje, je razložil Boštjan Blažič s fakultete za elektrotehniko.

FINANCE
PMM
Lažje delo za zaposlene, kakovostnejše storitve za uporabnike – kako to doseči?
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostSaša Špolar Lažje delo za zaposlene, kakovostnejše storitve za uporabnike – kako to doseči?

Dokumentni sistemi za brezpapirno poslovanje so postali srčika digitalizacije vsake organizacije, lahko so tudi vstopna točka na poti razvoja pametnih mest

Tovarna
Novice
Za 44 milijonov evrov subvencij za digitalizacijo veliko zanimanja
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Za 44 milijonov evrov subvencij za digitalizacijo veliko zanimanja

Skupna vrednost vlog presega sto milijonov evrov; zgornja meja odobrene subvencije pri 2,2 milijona evrov, posamezni projekt mora biti vreden najmanj milijon evrov

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.

FINANCE
IKT
Tajnica je postala IT-strokovnjakinja
IKT
IKTVlado Kadunec Tajnica je postala IT-strokovnjakinja

IT-podjetja si po najrazličnejših poteh prizadevajo pridobiti nove kadre – med drugim organizirajo interne izobraževalne programe, v katere se lahko vključijo tudi kandidati, ki o IT nimajo nobenega predhodnega znanja, jih pa takšno delo zanima

FINANCE
IKT
Brez ustrezne integracije informacijskih tehnologij se banke ne bodo digitalizirale
IKT
IKTRedakcija IKT Brez ustrezne integracije informacijskih tehnologij se banke ne bodo digitalizirale 1

Industrija finančnih storitev, na čelu z bankami, bo v bližnji prihodnosti videti popolnoma drugače, saj povpraševanje po zdajšnjih in novih digitalnih storitvah eksponentno narašča

FINANCE
IKT
Kdo bo prvi izkoristil prednosti nove osebne izkaznice
IKT
IKTJakob Žorž Kdo bo prvi izkoristil prednosti nove osebne izkaznice 4

Pričakuje se, da bodo to ponudniki poslovnih informacijskih rešitev in njihovi uporabniki

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B