REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

GS OZN sprejela rusko resolucijo o boju proti poveličevanju nacizma, Slovenija in »kolektivni zahod« preglasovana

GS OZN sprejela rusko resolucijo o boju proti poveličevanju nacizma, Slovenija in »kolektivni zahod« preglasovanaGeneralna skupščina OZN je na zadnjem glasovanju podprla rusko resolucijo o boju proti poveličevanju nacizma. Podprlo jo je 118 držav, 49 jih je bilo proti, 14 pa se jih je vzdržalo. Vir: Posnetek zaslona, X

Kot poroča TASS, je generalna skupščina OZN na zadnjem glasovanju podprla rusko resolucijo o boju proti poveličevanju nacizma.

Podprlo jo je 118 držav, 49 jih je bilo proti, 14 pa se jih je vzdržalo.

Rezultat je skorajda enak tistemu, ki ga je prineslo zasedanje tretjega odbora GS OZN, kjer se resolucija tradicionalno uvodoma obravnava.

V začetku novembra je 112 držav glasovalo za, 50 jih je bilo proti, 14 pa se jih je vzdržalo.

Med nasprotniki so bile takrat in sedaj ZDA, Kanada, Velika Britanija, vse članice Evropske unije (in vrsta drugih evropskih držav), Ukrajina, Avstralija, Japonska, pa tudi vrsta otoških držav, odvisnih od Washingtona.

Gre pravzaprav za »kolektivni Zahod«, kot ga imenujejo izven tega kroga držav.

Kako so te države, obenem tudi podpornice Ukrajine, v kateri se je neonacizem v zadnjem času najbolj okrepil, videti v očeh velike večine sveta, pa najbolje ilustrira slika spodaj:

Kljub nasprotovanju te manjšine držav, med katere se je uvrstila tudi Slovenija –, ki je, na svojo veliko sramoto torej znova nasprotovala boju proti poveličevanju nacizma - je bil sklep sprejet.

Dokument vsebuje 74 točk. Obsoja poveličevanje nacističnega gibanja in poskuse zanikanja holokavsta, pozdravlja prizadevanja za ohranitev zgodovinske resnice, izraža zaskrbljenost zaradi vojne proti spomenikom in ogorčenje nad neonacističnimi dejanji v številnih državah.

Takšna dejanja skrunijo spomin na neštete žrtve fašizma, negativno vplivajo na mlajšo generacijo in so absolutno nezdružljiva z obveznostmi držav članic OZN, poudarja resolucija.

Mimogrede, nedavno je ruski zunanji minister Sergej Lavrov opozoril na stališče Nemčije, Italije in Japonske.

Kljub nasprotovanju te manjšine držav, med katere se je uvrstila tudi Slovenija –, ki je, na svojo veliko sramoto torej znova nasprotovala boju proti poveličevanju nacizma - je bil sklep sprejet.

Prej so se namreč te države večkrat vzdržale, zadnjič leta 2021, v zadnjih dveh letih pa so začele nasprotovati resoluciji, ki obsoja nacizem.

»Tako obnašanje Berlina, Rima in Tokia postavlja pod vprašaj iskrenost njihovega kesanja za zločine, storjene proti človeštvu med drugo svetovno vojno,« je poudaril Lavrov.

Po njegovih besedah se ob trenutni situaciji človek vpraša, »v kakšnem nepremišljenem stanju je zdaj kolektivni Zahod.«

Sklep pa seveda v celoti velja tudi za Slovenijo, ki je uradno ponosna na svojo antifašistično zgodovino, v konkretnem primeru pa s poceni političnimi izgovori nasprotuje naporom, katerih cilj je boj proti oživljanju ideologije, ki je želela iztrebiti tudi Slovence.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek