Zasebnost
IKT

(Anketa) Kakšno leto 2023 pričakujejo v telekomunikacijskih podjetjih

Telekomunikacijski operaterji si bodo tudi v prihodnje prizadevali za uvajanje novih storitev, s katerimi bodo postali več kot zgolj ponudniki povezljivosti

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI
IKT
BREZPLAČNI WEBINAR PODJETJA B2 BI
IKTPodpornik projekta Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI

Kako s preprostimi jezikovnimi ukazi do poglobljenih analiz in interaktivnih poročil

FINANCE
IKT
Kaj o umetni inteligenci meni generalna direktorica Microsofta Slovenija Barbara Domicelj
IKT
PODKAST BI NA RUMENI STOL?
IKTPodpornik projekta Kaj o umetni inteligenci meni generalna direktorica Microsofta Slovenija Barbara Domicelj

Z njo se je pogovarjal direktor podjetja B2 BI Rok Pirnat

FINANCE
IKT
Digistacija 24: Dogodek za spletne sladokusce
IKT
CREATIMOV DOGODEK
IKTPodpornik projekta Digistacija 24: Dogodek za spletne sladokusce

Letošnja Digistacija po ponudila vpogled v digitalno dostopnost, umetno inteligenco, oblikovanje zgodb in analitiko.

FINANCE
IKT
Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere
IKT
DOBRA PRAKSA
IKTPodpornik projekta Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere

V izrednih okoliščinah bodo lahko hitreje omogočili mobilne komunikacije na prizadetih območjih

FINANCE
IKT
Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost
IKT
BREZPLAČNI SPLETNI SEMINAR
IKTPodpornik projekta Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost

Podjetja bi pogosteje vpeljevala tehnologije umetne inteligence, če bi imela za to dovolj znanja.

18.01.2023 13:00
Čas branja: 5 min
(Anketa) Kakšno leto 2023 pričakujejo v telekomunikacijskih podjetjih
Foto: Shutterstock

»Po našem mnenju bo leto 2023 prineslo pospešeno preobrazbo telekomunikacijskih operaterjev (tel-cos) v tehnološka podjetja (tech-cos),« je presodil in se poigral z besedami Adolfo Hernandez, podpredsednik pri Amazonu Web Services (AWS). Ob tem je poudaril, da bodo morali operaterji letos narediti dva premika. Pri prvem je treba telekome inovirati in jim zagotoviti nove storitve, s katerimi bodo postali več kot zgolj ponudnik povezljivosti. Pri drugem pa bo treba preizkušati vodenje omrežja kot platforme. »Čeprav operaterji ponavadi delujejo z uporabo starih aplikacij, tradicionalne delovne sile in dolgotrajnih razvojnih procesov, postaja očitno, da jih ima vse več jasno vizijo in željo uvesti inovacije ter izboljšati izkušnje strank,« pravi Hernandez.

Lani upad, letos znova rast trga

V letu 2022 je bil svetovni trg telekomunikacijskih storitev vreden 1,46 bilijona evrov, kar je 1,7 odstotka manj kot leto prej, ocenjuje Gartner. Letos naj bi bilo za podoben namen porabljenih 1,47 bilijona evrov, kar je 2,4 odstotka več kot lani. Na območju Evrope, Bližnjega vzhoda in Afrike (EMEA) je bil trg telekomunikacijskih storitev lani vreden 438,1 milijarde evrov (3,6 odstotka več kot leto prej), letos pa bo 448 milijard evrov, kar bo 2,3 odstotka več kot lani. Za telekomunikacijske storitve v javni upravi je bilo lani v svetu, spet po Gartnerju, porabljenih 67,78 milijarde evrov, 5,5 odstotka manj kot v letu prej, letos pa bo za ta namen porabljenih 68,21 milijarde evrov ali 0,6 odstotka več kot lani.

Prihodki od naročnin na mobilne in širokopasovne komunikacije bodo v letu 2023 še naraščali, prihodki od naročnin na fiksne komunikacije pa vse bolj upadali. Tehnološki in telekomunikacijski sektor sta učinkovito prebrodila pandemijo, vendar bodo makroekonomske razmere v novem letu znova prinesle negativne vplive, od šibkejše gospodarske rasti do višje inflacije.

Letos rast trga pametnih telefonov

Gradnja metavesolja, čeprav v letu 2023 še vedno ne bo postalo del glavnega toka, bo prinesla precej več inovacij in investicij. Letos bomo videli precej več novih rešitev poglobljene spletne tehnologije razširjene in navidezne resničnosti za delo, igranje, druženje in nakupovanje, ki bodo vplivale na celoten telekomunikacijski ekosistem.

Trg pametnih telefonov je lani doživel precejšnji upad, za 9,1 odstotka, na 1,24 milijarde enot, ocenjuje IDC. Analitsko podjetje za leto 2023 napoveduje vnovično, čeprav skromno, 2,9-odstotno rast, na 1,27 milijarde enot. Rast naj bi se zgodila v drugi polovici leta. IDC prav tako ocenjuje, da se je povprečna prodajna cena lani zvišala za 6,4 odstotka, na 387 evrov, glavni razlog rasti pa je rast deleža premijskih, to je dražjih telefonov.

Podjetje pričakuje, da bo letos trg pametnih telefonov z operacijskim sistemom Android zrasel za 3,1 odstotka, na 1,037 milijarde enot, trg tistih s sistemom iOS pa za 2,8 odstotka, na 233,5 milijona enot. V štiriletnem obdobju 2023–2026 IDC pričakuje dokaj šibko povprečno letno rast (CAGR) svetovnega trga pametnih telefonov, le odstotek pri modelih iOS in komaj 0,4 odstotka pri androidnih modelih.

O tem, kakšni so njihovi letošnji načrti, smo povprašali tudi vodilne može slovenskih telekomunikacijskih operaterjev.

Boštjan Košak, predsednik uprave Telekoma Slovenije: »Naš cilj je obrniti trend zadnjih let, povečati tržne deleže ter doseči rast prihodkov in števila uporabnikov v vseh segmentih poslovanja. Ostati želimo prva izbira uporabnikov, z nenehnim razvojem pa zagotavljati najsodobnejše storitve in odlično uporabniško izkušnjo v našem vrhunskem omrežju. Z nadaljnjim razvojem operativnega centra kibernetske varnosti bomo še povečali svoje prednosti pri zagotavljanju varnosti uporabnikov. Pričakujemo dinamično leto, polno izzivov; na naše poslovanje lahko občutno vplivajo zunanji dejavniki, kot sta cena energentov in dvig obrestnih mer. Smo optimistični, saj verjamemo, da so mnogi izzivi hkrati odlične priložnosti.«

Dejan Turk, predsednik uprave družbe A1: »Če s tremi besedami povzamem pričakovanja, ki jih imam za A1 v letu 2023, bi lahko rekel: digitalizacija, inovativnost, rast. Podjetja se predvsem zaradi visokih cen energije in težav v dobavnih verigah pa tudi zapletenih poslovnih procesov spopadajo s povišanimi stroški. Digitalizacija poslovanja je osrednja sprememba, ki lahko dolgoročno pomaga znižati stroške in optimizirati procese. Inovativno razmišljanje in največje 5G-omrežje v Sloveniji sta razloga, zaradi katerih sem prepričan, da bo A1 v digitalizaciji gospodarstva igral pomembno vlogo. Vloga v digitalizaciji gospodarstva pa je ob uspešnem razvoju novih virov prihodkov, na primer ponujanja celostnih rešitev kibernetske varnosti, temelj rasti A1 v letu 2023.«

Adrian Ježina, predsednik poslovodstva družbe Telemach: »Tako kot zadnja tri leta bo tudi leto 2023 polno izzivov, saj se bo zaradi vojne v Ukrajini nadaljeval negotov gospodarski in geopolitični položaj. Verjetno nas bodo še vedno spremljali energetska kriza, čedalje višji stroški, inflacija, napoveduje se recesija ali pa vsaj upočasnjena rast. Vendar pa je vsaka kriza tudi priložnost in Telemach se kot fleksibilno in agilno podjetje nenehno prilagaja novim razmeram. Verjamemo, da se bomo tudi letos ustrezno prilagodili tako razmeram na trgu kot zahtevam naših številnih uporabnikov. Zaradi kakovosti, ki jo ponujamo v mobilnem, fiksnem in poslovnem segmentu, pričakujemo nadaljnjo rast na vseh področjih storitev. Naše vodilo bo tudi v prihodnje napredek na vseh ravneh, tako pri omrežju kot tehnologiji, produktih, uporabniški izkušnji ...«

Jure Valjavec, predsednik uprave T-2: »Prizadevali si bomo nadgrajevati zaupanje naših naročnikov in jim z vse naprednejšimi storitvami zagotavljati kar najboljšo uporabniško izkušnjo. Veliko pozornosti usmerjamo v širitev in nadgradnjo mobilnega omrežja 5G, pospešeno nadgrajujemo tudi digitalno okolje za gospodarstvo, industrijo, javni sektor in lokalne skupnosti ter razvijamo nove rešitve za pametna mesta. Letos bomo tako začeli izvajati projekt T-2 Pametna mesta 4.0, ki so ga kot pomembnega za digitalno preobrazbo podjetij in njihovih poslovnih funkcij prepoznali tudi v EU in finančno podprli njegovo izvedbo. Cilj projekta je razvoj najsodobnejših tehnologij na področjih umetne inteligence, avtomatizacije procesov, interneta stvari, velepodatkov in razširjene resničnosti ter njihova vključitev v platformo za povezovanje pametnih mest in skupnosti.«

Blaž Golob, direktor Heliota Slovenija in direktor za razvoj pametnih mest pri Heliotu Europe: »V skupini Heliot se bomo posvetili področju IoT-rešitev za digitalno preobrazbo gospodarstva, s poudarkom na logistiki, oskrbovalnih verigah in pametnih tovarnah 4.0. Podpirali bomo tudi razvoj pametnih mest z rešitvami za vodooskrbo, promet in kakovost zraka. Z našimi energetsko učinkovitimi rešitvami bomo dejavni tudi na področju krožne ekonomije. S konkretnimi rešitvami za gospodarstvo in organizacije, ki so zavezane k trajnostnemu poslovanju, želimo približati rešitve IoT, ki prinašajo optimizacijo storitev, bolj natančno analitiko in zelo pomembne prihranke pri poslovanju. Naše digitalne rešitve bomo v sodelovanju s poslovnimi partnerji in gospodarskimi združenji, katerih člani smo, predstavili na podjetniških dogodkih, forumih, kongresih in poslovnih srečanjih v Sloveniji in mednarodnem okolju.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenska multinacionalka za kabelsko konfekcijo se širi še v Mehiko in Indijo
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenska multinacionalka za kabelsko konfekcijo se širi še v Mehiko in Indijo

Cablex: Deglobalizacija je pospešila odprtje novega obrata v Mehiki

FINANCE
IKT
Kakšni bodo telefoni po letu 2030
IKT
IKTEsad Jakupović Kakšni bodo telefoni po letu 2030

Leta 2030 bodo pametni telefoni morda pridobili sposobnost prikazovanja holografskih 3D-slik na zaslonu oziroma prikazov, ki bodo lebdeli nad zaslonom

FINANCE
Iz marketinške persone v digitalnega dvojnika stranke
Finance
Kristina Robežnik Iz marketinške persone v digitalnega dvojnika stranke

Gartner napoveduje nov tehnološki trend

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.

FINANCE
Skupina Telekom Slovenije do konca septembra: prihodki na ravni lanskega devetmesečja, več dobička
Finance
Petra Sovdat Skupina Telekom Slovenije do konca septembra: prihodki na ravni lanskega devetmesečja, več dobička

Precej slabše rezultate kot v istem lanskem obdobju Telekom dosega na domačem trgu iz osnovne dejavnosti

FINANCE
Manager
Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal
Manager
ManagerMatjaž Ropret Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal 1

Pri zakasnitvenih časih se velik napredek še ne pozna, saj prenos podatkov poteka prek novega radijskega vmesnika (5G), medtem ko je jedrno omrežje starejšega datuma - zgrajeno oziroma prilagojeno za 4G.

FINANCE
IKT
Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje
IKT
IKTEsad Jakupović Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje

V procesu sprememb, ki jih prinaša digitalna preobrazba, prevladujejo tako imenovani človeški dejavniki

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.