Poročilo so člani odbora sprejeli brez pripomb in razprave.

Poročilo, ki obsega 30 strani, so skupaj pripravila zunanje, obrambno in notranje ministrstvo, njegovo vsebino pa je na seji na kratko predstavil državni sekretar na zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar.

Iz poročila je razvidno, da je bila Slovenija "tudi v preteklem letu zagovornica multilateralnega načina urejanja zadev v mednarodni skupnosti in mednarodnega prava kot glavnega sredstva za miroljubno, pravično in civilizirano reševanje meddržavnih sporov".

Kot verodostojna članica mednarodne skupnosti je Slovenija prevzela svoj del odgovornosti za mednarodni mir, varnost in stabilnost, vključno s sodelovanjem v mednarodnih operacijah in misijah, so zapisali.

Dejavno je sodelovala pri obravnavi vprašanj in kriznih situacij na različnih forumih (OZN, EU, OVSE, Nato). Sodelovala je pri Natovih misijah in pri njegovih ukrepih odvračanja in obrambe. Prisotnost je okrepila tudi v operacijah in misijah skupne varnostne in obrambne politike EU-ja, piše v poročilu.

Lani je v tujini na različnih misijah sodelovalo do 350 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske (SV), kar je namestnik direktorja direktorata za obrambno politiko Aljoša Selan označil za "viden in pomemben prispevek".

Po njegovih besedah operativni fokus SV ostaja na Zahodnem Balkanu, predvsem v Bosni in Hercegovini in na Kosovu, kjer želi vlada v prihodnje še okrepiti vojaško prisotnost, kot tudi na vzhodnem krilu Nata, v Latviji.

Po februarski ruski invaziji v Ukrajini so to misijo nadgradili z vključitvijo v novo misijo na Slovaškem. Prispevek SV za omenjeni misiji bo po navedbah Selana v prihodnjih dveh letih ostal enak. Slovenija je sicer angažirana tudi v Sredozemlju, v Sahelu in na Bližnjem vzhodu.

Razprave na seji ni bilo, je pa vprašanje zastavil podpredsednik odbora iz poslanske skupine SDS-a Jožef Lenart, ki ga je zanimalo, ali so slovenski vojaki na misijah v tujini zadovoljni ali so varni in ali so dobro opremljeni. Na vprašanje je odgovoril generalmajor Roman Urbanč, ki je Lenartu zagotovil, da so vojaki SV na misijah varni toliko, kolikor so v danih razmerah lahko. Kar zadeva opremo slovenskih vojakov, je generalmajor dejal, da je ta dobra in več kot to ter da je ta po vsaki operaciji predmet evalvacij in izboljšav.

Vprašanje je zastavil tudi član odbora Anton Šturbej, prav tako iz poslanske skupine SDS-a, ki ga je zanimalo, ali je Slovenija še vedno stalni oskrbnik finančnega sklada za afganistansko nacionalno vojsko, glede na to, da se je misija tam – potem ko so talibani prevzeli oblast – končala. Selan je Šturbeju zagotovil, da Slovenija v ta sklad ne vplačuje več.

Šturbeja je zanimalo tudi, ali ima Slovenija v OZN-u še vedno predstavnika, ki se zavzema za ženske in otroke v oboroženih spopadih. Na vprašanje mu je odgovoril državni sekretar Žbogar, ki je dejal, da Slovenija spremlja izvajanje resolucije ZN-a na to temo, sodeluje v vseh razpravah, povezanih z njo, in to vprašanje ves čas postavlja v ospredje kot eno od prioritet.