REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Enotnost vlade in opozicije: Nekdanji predsednik pokazal, kdo ga vozi, je to razkril tudi Golob?

Enotnost vlade in opozicije: Nekdanji predsednik pokazal, kdo ga vozi, je to razkril tudi Golob?Slika Janše, ki upravlja z avtomobilom, medtem ko Borut Pahor sedi na sovoznikovem sedežu, je morda najboljša prispodoba vladavine in odnosa obeh iz preteklega obdobja oziroma časa Janševe vlade. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Le malokdaj v zgodovini Slovenije so vladne in opozicijske stranke pokazale takšno soglasje kot ob tokratnih poplavah.

S tem ni nič narobe, tragično je morda le, da se to ni zgodilo tudi ob kakšnih nič manj usodnih, a za kamere manj primernih dogodkih v preteklosti.

Po drugi strani pa je zadeva tragična, kajti namesto da bi vlada in opozicija od Evropske unije terjali več pomoči tako vladne kot opozicijske stranke očitno menijo, da je te pomoči – dovolj.

Predsedniki parlamentarnih strank so namreč na zadnjem srečanju, ki so ga ocenili kot konstruktivnega, izmenjali poglede o predlogih ukrepov, ki bi jih uvrstili v interventni zakon za sanacijo poplav.

Med omenjenimi ukrepi so solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme.

Kot je pojasnil predsednik vlade, je zadnji sestanek vladnih in opozicijskih strank pokazal, da tudi politiki znajo biti enotni.

Skupaj: Borut Pahor (na sliki levo) in Janez Janša (skrajno desno). Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Želim si, da bi ta narodna enotnost trajala čim dlje in da bi ta obnova dala zgled bodočim generacijam, kako skupaj delati za dobre ljudi,« je dejal premier.

Na sestanku so bili prisotni tudi predstavniki opozicije, bivši premier Janez Janša pa je bil nenavadno spravljiv do vladnih predlogov.

Več jih je celo pohvalil, kot tudi delo vlade.

Janša je pojasnil, da so tudi sami v stranki SDS pripravljali predloge in poročila za ravnanje ob ujmi in jih nato bistveno skrčili, ker je vlada tudi sama pripravila nekatere iste.

»Predsedniku vlade sem predal 44 predlogov, priporočil in verjamem, da gredo v isto smer. Najprej se sprejmejo interventni nujni ukrepi in še poseben zakon za obnovo. Mislim, da je to pravi pristop,« je poudaril prvak opozicije.

Zanimivo je tudi, da se tako opozicijske kot vladne stranke strinjajo, da je Slovenija s strani EU dobila dovolj pomoči.

Samo ljubezen: Premier in Ursula von der Leyen. Kaj pa denar? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Medtem ko je Hrvaška dobila za saniranje posledic zadnjega potresa na Baniji več kot milijardo pomoči, desetine milijard pa EU nenehno pošilja v Ukrajino, se ne vladi in ne pohlevni opoziciji to ne zdi sporno.

Nepovratne ne bo več kot 400 milijonov evrov, opozicija in vlada pa poudarjata le pomen hitre priprave načrtov za porabo novih 2,7 evropskih milijarde evrov, ki pa pomenijo – novo zadolževanje že zelo zadolžene Slovenije, katere deficit že bistveno presega dovoljenega v višini 3 odstotke BDP-ja.

Med novimi interventnimi ukrepi so sicer tehnična pisarna, pospešitev pridobivanja dovoljenj za rekonstrukcije, izredna solidarnostna pomoč in moratorij na posojila.

Predlog zakona bodo ministri potrdili prihodnji četrtek in ga po nujnem postopku poslali v Ddržavni zbor (DZ).

Medtem se vrtiljak pojavljanja politikov na terenu, med ljudmi, kjer »pomagajo« z lopatami vse bolj širi. Vsaka pomoč je bila seveda dobrodošla. Slikanje politikov je bilo zato pričakovano.

So pa pozornost vzbudili nekateri prizori, ki so marsikoga spomnili na našo nedavno preteklost.

Borut Pahor je tako na primer v Strugah pri Lučah lopato vihtel skupaj z Janezom Janšo.

Med vsemi slikami politikov na poplavljenih območjih so bile te slike najbolj simbolične.

Slika Janše, ki upravlja z avtomobilom, medtem ko Borut Pahor sedi na sovoznikovem sedežu, je morda najboljša prispodoba vladavine in odnosa obeh iz preteklega obdobja oziroma časa Janševe vlade.

Tedaj je žal nismo videli, smo pa občutili posledice tega upravljanja takratnega predsednika vlade Janše z usodo takratnega predsednika države Pahorja.

V času Janševe vlade je Borut Pahor pogosto molčal ob spornih ukrepih, ki jih je sprejemala Janševa vlada.

Takrat je dejansko dopuščal, da ga »Janša vozi« in upravlja z njegovimi političnimi odločitvami.

Sedaj pa smo dobili še sliko, ki jasno simbolizira to obdobje.

In ta slika je res takšna, da spada v anale zgodovine, ker z enim samim prizorom opiše bistvo pretekle politike.

Kot so opazili pri Mladini, bi Pahor lahko na teren odšel s sedanjo predsednico države Natašo Pirc Musar, lahko bi delal skupaj s Tanjo Fajon, lahko bi se kot nekdanji vrhovni poveljnik pridružil vojakom, a izbral je Janšo.

Njegova fotografija s partnerico predsednika vlade Tino Gaber v ljubljanskem zbirnem centru IPO, kjer oba pozivata k pomoči, ni primerljiva z delovno akcijo v Savinjski dolini in ne s sliko, kako ga Janša »vozi« naokoli.

Na podobno sliko sedanjega predsednika vlade pa še čakamo.

Osladno. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Morda pa bomo celo doživeli, ko bo Roberta Goloba nekam zapeljala nesposobna predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Odnos med njima, kar kaže slika (zgoraj), ko se skoraj zaljubljeno gledata, je namreč že podoben tesnim vezem, ki sta jih spletla Janša in Pahor.

Škoda le, da Robertu Ursula ni vrnila simpatij s tem, da bi ob poplavah nekoliko bolj razvezala mošnjiček EU.

Kar za Ursulo nikoli ni težava, ko gre za na primer neskončno in neomejeno podporo režimu v Kijevu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek