Nasvet AMZS

Preverite, kje boste šli čez mejo

A.S./STA
27. 10. 2023, 21.24
Deli članek:

Na AMZS ob koncu tedna in med prazniki pričakujejo povečan promet zlasti proti Hrvaški. Voznikom svetujejo, da pred odhodom na pot preverijo stanje na cestah in mejnih prehodnih. Pripravili so tudi pregled zakonskih določb o predpisani zimski opremi za sosednje in še nekatere druge evropske države, saj se lahko te razlikujejo od slovenskih.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Slovenija je 21. oktobra ponovno uvedla začasni nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko. Kontrolo na meji izvajata tudi Italija in Avstrija, zato je pred odhodom na pot dobro preveriti, na katerih mejnih prehodnih je prehajanje mogoče, so na AMZS izpostavili v današnjem sporočilu za javnost.

"Ob koncu tedna in med prazniki pričakujemo povečan promet zlasti proti Hrvaški, kjer sicer v minulih dneh, kljub ponovni uvedbi mejnih kontrol, gneče na mejnih prehodnih nismo zaznali. Vseeno pa nasvet voznikom, naj pred odhodom na pot preverijo stanje na cestah in mejnih prehodnih, predvsem pa, na katerih mejnih prehodih glede na odredbo o določitvi mejnih prehodov s Hrvaško in Madžarsko, lahko prehajamo mejo s sosednjima državama," je dejal vodja AMZS informacijskega centra Matic Zupančič.

Pred odhodom naj potniki preverijo tudi veljavnost potovalnih dokumentov, saj morajo pri prehodu meje pokazati veljaven dokument. Svetujejo tudi, da upoštevajo določbe glede upravičenosti prehoda meje na posameznem mejnem prehodu in spremenjen prometni režim in navodila policistov, ki izvajajo mejno kontrolo.

Za vse, ki se bodo med jesenskimi počitnicami odpravili v tujino, pa so na AMZS pripravili tudi pregled zakonskih določb o predpisani zimski opremi za sosednje in še nekatere druge evropske države, saj se lahko te razlikujejo od slovenskih. V nekaterih državah je uporaba zimske opreme, podobno kot pri nas, določena datumsko, v drugih je potrebna le v primeru zimskih voznih razmer.

"V zadnjih letih je bilo nekaj novosti predvsem v Avstriji, Nemčiji in na Češkem, kjer so zakone o zimski opremi spremenili. Največja razlika glede na slovenski zakon pa je v minimalni globini profila pnevmatik, ki je v tujini večinoma štiri milimetre, v Sloveniji pa tri milimetre," so izpostavili na AMZS.

V Sloveniji je uporaba zimske opreme obvezna od 15. novembra do 15. marca. Zakon o pravilih cestnega prometa določa, da morajo biti v tem obdobju oziroma pred ali po tem datumu v primeru zimskih razmer vozila opremljena z zimsko opremo, ki jo sestavljajo štiri zimske pnevmatike z oznako M+S z minimalno globino profila treh milimetrov ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila treh milimetrov in ustrezno velike snežne verige v priboru.

V Avstriji je obvezna zimska oprema v obdobju od 1. novembra do 15. aprila, vendar za vozila do 3,5 tone le v času zimskih voznih razmer, za težja vozila pa ne glede na vozne razmere. Za vozila do največje dovoljene mase 3,5 tone se za zimsko opremo šteje uporaba zimskih pnevmatik z minimalno globino profila štirih milimetrov ali letnih pnevmatik z minimalno globino profila štirih milimetrov in snežnih verig na pogonskih kolesih. Kljub zimskim pnevmatikam pa so v primeru sneženja verige obvezne tudi na vseh višje ležečih cestah, kjer je to posebej označeno s prometnim znakom.

V Italiji se lahko od leta 2011 vsaka italijanska regija sama odloča, kdaj in kakšno zimsko opremo bo zahtevala od voznikov na cestah na njihovem območju. Tako se je večina regij na območju severne in osrednje Italije odločila za datumsko določeno uporabo zimske opreme, ki vključuje ali štiri zimske pnevmatike ali pa štiri letne in v opremi dodatne snežne verige.

V pokrajini Furlanija-Julijska krajina, na avtocestah Trst-Benetke in Palmanova-Udine-Trbiž, je obvezna uporaba zimske opreme vse od 15. novembra do 15. aprila ne glede na vozne razmere, med drugim navaja AMZS.