Kylian Mbappe na prvi tekmi ni blestel, Randal Kolo Muani pa je vseh 90 minut na Parku princev sedel na klopi. Foto: EPA

Varovance Xavija Hernandeza čaka teden resnice. Na olimpijskem stadionu Lluis Companys bodo lovili polfinale Lige prvakov, potem ko so ugnali PSG s 3:2 že na Parku princev. V nedeljo bo na sporedu še "el clasico" na stadionu Santiago Bernabeu v Madridu. Real ima osem točk naskoka pred večnimi tekmeci in težko je verjeti, da bi lahko zapravil naslov.

Naser Al-Khelaifi je že od 7. oktobra 2011 predsednik PSG-ja, še vedno pa čaka na zmago v Ligi prvakov. Nekdanji teniški igralec si je ogledal zadnji trening na olimpijskem stadionu Montjuic. Foto: EPA

Luis Enrique je junija 2015 popeljal Barcelono do naslova evropskega prvaka v Berlinu. Od takrat Katalonci niso več igrali v velikem finalu. Nekdanji odlični napadalec je pred devetimi leti Xavija Hernandeza poslal v igro v 78. minuti. Trenerja se odlično poznata, skrivnosti ni.

"V torek bo odločala dnevna forma, ne pa odločitve trenerjev. Nujno potrebujemo podporo navijačev, Montjuic mora vreti. Pričakujem, da bomo zelo trpeli, saj bodo trenutki, ko bo PSG močno pritisnil. Ne igramo na Camp Nouu, a upam, da bo vzdušje podobno. Za take tekme ni treba motivirati igralcev," je poudaril Xavi, ki bo po koncu sezone zapustil klop Barcelone.

Parižani imajo 10 točk naskoka pred Brestom v prvenstvu in bodo kmalu potrdili nov naslov. Pred štirimi leti so edinkrat igrali v finalu Lige prvakov, ko je bil Bayern boljši z 1:0. Lani so z Bavarci izpadli že v osmini finala (0:1 in 0:2), polfinale pa se tudi tokrat zdi zelo oddaljen.

Luis Enrique je prepričan, da potnik v polfinale še ni odločen. Foto: EPA

PSG nikoli ni napredoval, potem ko je izgubil prvo tekmo doma
"Po takem porazu se moramo pobrati. Na treningih smo pripravili novo strategijo. Pripravljeni smo na velik boj, zavedamo se, da moramo pritisniti. Barcelona bo znova poskušala z dolgimi žogami poiskati Lewandowskega. Pričakujem podobno tekmo kot v Parizu. Obe ekipi bosta dosegli zadetke," je razmišljal Luis Enrique.

"PSG nikoli ni napredoval, potem ko je izgubil prvo tekmo na domačem stadionu. Odločeni smo, da nam končno uspe. Na prvi tekmi smo povedli z 2:1, bili smo boljši tekmec in zaslužili smo si več od poraza," je dodal Luis Enrique.

Xavi Hernandez bo po koncu letošnje sezone zapustil klop Barcelone. Foto: EPA

Branilec Achraf Hakimi je bil še bolj odločen: "Mi ne znamo igrati drugače kot napadalno. Moramo prevladovati in si priigrati veliko priložnosti. Prepričan sem, da lahko preobrnemo potek, potem ko se je na prvi tekmi marsikaj obrnilo proti nam."

Borussia bo lovila prvi polfinale po letu 2013
V Dortmundu bo Borussia skušala nadomestiti minimalen zaostanek s prve tekme, ki jo je Atletico dobil z 2:1. Sodil bo Mariborčan Slavko Vinčić.

Črno-rumeni bodo lovili prvi polfinale po letu 2013, ko so nato v finalu Wembleyju izgubili proti Bayernu z 1:2. Tudi letos bo finale na kultnem stadionu v Londonu, oba nemška velikana sta še v igri za napredovanje, a pot do finala bo trnova.

Ponoviti bo treba predstavo z zadnje četrt ure prve tekme
"Prepričan sem, da bomo imeli glasno podporo že na ogrevanju. Stadion je razprodan na vseh tekmah, ne glede na tekmeca. Vseeno so tekme pod reflektorji nekaj posebnega. Že večkrat so nas navijači posneli na nepozabnih večerih v Ligi prvakov. Že v skupinskem delu smo imeli odlično podporo proti Milanu, PSG-ju in Newcastlu," je povedal trener Edin Terzić.

Axel Witsel je med letoma 2018 in 2022 igral za Borusiio in zelo dobro pozna naelektreno vzdušje na polnem stadionu Westfalen. Foto: EPA

"Vse imamo v svojih nogah. Zelo težko je igrati proti Atleticu, če jim pustiš razviti njihov slog igre. Ponoviti bo treba predstavo z zadnje četrt ure prve tekme v Madridu. Na povratni tekmi ne bo dovolj dobrih 15 minut. 90 ali celo 120 minut moramo odigrati na najvišji ravni," je odločno napovedal Terzić.

Julian Brandt se je spomnil na nepozabno tekmo skupinskega dela 5. novembra 2019, ko je Borussia premagala Inter s 3:2, potem ko je že zaostajala z 0:2.

Manjkal bo napadalec Haller
Sebastien Haller, ki je v Madridu dosegel izjemno pomemben zadetek za črno-rumene v 81. minuti, ne bo igral na povratni tekmi. V soboto si je v Mönchengladbachu zvil gleženj.

Diego Simeone je Atletico popeljal v finale Lige prvakov v letih 2014 in 2016. Foto: EPA

Simeone opozarja na pritisk Dortmunda v uvodne četrt ure
Atletico je popolnoma prevladoval v prvem polčasu, povedel je z 2:0 in prav nič ni kazalo, da bi izpustil lepo prednost. V zadnjih minutah je imel Jan Oblak veliko dela in tudi v torek ne bo nič drugače.

"Borussia je odlična na domačem igrišču. Prepričan sem, da bodo krenili v napad od prve minute. Na takih tekmah je prvih 15 minut zelo pomembnih. Mislim, da smo zelo dobro pripravljeni, izidi v zadnjih tednih so bili dobri, samozavest je prava," je razmišljal trener Atletica Diego Simeone.

Borussia bo skušala nadomestiti minimalen zaostanek proti Atleticu

Arteta: Povratna tekma v Münchnu prihaja v idealnem trenutku
Velik udarec v boju za naslov v Premier ligi je v nedeljo doživel Arsenal. Na stadionu Emirates so topničarji popolnoma odpovedali in izgubili proti Aston Villi z 0:2. Vodstvo na lestvici so prepustili Manchester Cityju, ki ima tudi najugodnejši razpored v zadnjih šestih krogih.

Arsenal čaka velik test v sredo v Ligi prvakov. Na domači zelenici je remiziral z Bayernom (2:2), obe ekipi pa imata velike težave pred povratno tekmo.

Kapetan Martin Ödegaard je moral zapustiti igrišče v 79. minuti, tudi Bukayo Saka je odšepal z zelenice po koncu tekme.

Mikel Arteta in Thomas Tuchel imata precej skrbi pred povratno tekmo, ki bo v sredo na Allianz Areni. Foto: EPA

"Povratna tekma v Münchnu prihaja v idealnem trenutku. Imamo veliko priložnost, da se po 15 letih znova prebijemo v polfinale Lige prvakov. Štiri mesece smo le zmagovali, zdaj pa smo izgubili in čaka nas velik test v sredo," je razmišljal trener Mikel Arteta.

Bayern ostal skoraj brez vseh hitrih igralcev
Trener Bayerna Thomas Tuchel si v nedeljo ni ogledal slavja Leverkusna, ampak je ob isti uri gledal prenos tekme Arsenal – Aston Villa. Po sobotni zmagi nad Kölnom z 2:0 ima še več težav. Na prvi tekmi v Londonu se je poškodoval Serge Gnabry, v soboto pa na začetku drugega polčasa še Kingsley Coman. Alphonso Davies zaradi rumenih kartonov nima pravice nastopa. Leroy Sane tudi ni pripravljen za vseh 90 minut. To so štirje najhitrejši igralci Bayerna, ki bi lahko povzročali velike težave topničarjem.

Četrtfinale, povratne tekme, torek ob 21.00:
BORUSSIA DORTMUND – ATLETICO MADRID 1:2

Verjetni postavi:
Borussia (D):
Kobel, Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen, Sabitzer, Can, Brandt, Malen, Adeyemi, Füllkrug.

Atletico: Oblak, Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpilicueta, De Paul, Koke, Llorente, Griezmann, Morata.

Sodnik: Slavko Vinčić (Slovenija)

BARCELONA – PARIS SG 3:2

Barcelona: ter Stegen, Kounde, Araujo, Cubarsí, Joao Cancelo, F. de Jong, Gündogan, Pedri, Yamal, Lewandowski, Raphinha.

Paris SG: Donnarumma, Hakimi, Marquinhos, Hernandez, Mendes, Zaïre-Emery, Vitinha, Ruiz, Dembele, Mbappe, Barcola.

Sodnik: Istvan Kovacs (Romunija)

Sreda ob 21.00:
BAYERN – ARSENAL 2:2

Bayern:
Neuer, Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui, Laimer, Goretzka, Sane, Müller, Musiala, Kane.

Arsenal: Raya, White, Saliba, Gabriel, Tomijasu, Jorginho, Rice, Saka, Havertz, Gabriel Jesus, Martinelli.

Sodnik: Danny Makkelie (Nizozemska)

MANCHESTER CITY – REAL MADRID 3:3

Man. City: Ederson, Walker, Stones, Rúben Dias, Gvardiol, Rodri, Bernardo Silva, De Bruyne, Foden, Grealish, Haaland.

Real Madrid: Lunin, Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy, Valverde, Kroos, Camavinga, Bellingham, Vinícius Junior, Rodrygo.

Sodnik: Daniele Orsato (Italija)

Izidi prvih tekem so v krepkem tisku.

Polfinale, prvi tekmi, 30. aprila/1. maja:
ATLETICO/BORUSSIA (D) – PSG/BARCELONA

ARSENAL/BAYERN MÜNCHEN – REAL MADRID/MANCHESTER CITY

Povratni tekmi 7. in 8. maja. Finale bo v soboto, 1. junija, v Londonu. Stadion Wembley bo gostil že osmi finale za evropskega prvaka.