Župan Danilo Markočič in Aleksandra Pivec med njenim obiskom Izole. Foto: Radio Koper/Neva Zajc
Župan Danilo Markočič in Aleksandra Pivec med njenim obiskom Izole. Foto: Radio Koper/Neva Zajc

Od vseh vpletenih v aferi Izola in Vinakras je ovaden samo izolski župan Danilo Markočič, in sicer zaradi suma zlorabe položaja, ker je hotelsko nastanitev ministrice Aleksandre Pivec in njenih otrok v hotelu Marina plačal z občinskim denarjem in s tem ministrici omogočil korist. "Kriminalisti PU-ja Koper so za javnega uslužbenca v konkretni zadevi konec lanskega leta podali kazensko ovadbo. Javni uslužbenec je utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker je v maju 2019 in juniju 2020 izrabil svoj uradni položaj ter prestopil meje uradnih pravic," so na vprašanja TV Slovenija skopo odgovorili na koprski policiji.

Kriminalisti pa niso ugotovili, ali je v zameno za plačani vikendpaket občini obljubila kakršne koli ugodnosti od njene ministrske funkcije ali od vlade na splošno ali da bi bile kakšne ugodnosti že izpeljane. Komentar župana Danila Markočiča bomo objavili takoj, ko ga prejmemo.

Policijska preiskava potrdila ministričine laži

Junija 2020 je takratna kmetijska ministrica v Izoli skupaj z županom urejala projekt ribiškega muzeja, nato pa obisk podaljšala čez konec tedna. Prenočitev zanjo in njena sinova je plačala občina. Da bi to prikrili, so po izbruhu afere Vinakras v Izoli spremenili račun, tako da sta z njega izginili imeni sinov in ena soba. Potem ko je zgodbo razkrila TV Slovenija, se je Pivec ves čas zapletala v razlagah – od tega, da sinova sploh nista prenočevala v hotelu, do tega, da sta v sosednji sobi spala varnostnika.

Sorodna novica Razkrivamo: Ministrici prenočitev v hotelu na Obali plačala izolska občina

Tudi v kriminalistični preiskavi so se te izjave izkazale za laž. Po naših informacijah so preiskovalci ugotovili, da so vse rezervacije prenočitev izpeljali prek kabineta župana, že vnaprej pa se je vedelo, da ministrica prihaja z družino in s takratno podpredsednico DeSUS-a (ta si je prenočitev plačala sama) v Izolo na tako rekoč zasebni obisk, čeprav je Pivec vseskozi trdila, da je tisti konec tedna v Izoli reševala problematiko ribičev, obiskala pa naj bi tudi kmetije.

A so priče – ribiči in vinogradniki – tudi v preiskavi zanikali, da bi se sploh srečali z njo ali da bi se pri njih oglasila. Izkazalo se je, da je bil edini dogodek prvega dne njenega obiska kosilo z županom, drugi dan je bila prisotna pri podpisu pisma o nameri za ribiški muzej, udeležila se je sestanka lokalnega odbora stranke DeSUS, zvečer se je družila na terasi hotela Marina, v nedeljo pa z ladjo v lasti družine njenega svetovalca na ministrstvu plula po zalivu. Preiskava je torej potrdila, kar smo sicer razkrili že takrat. Dan pozneje pa smo poročali tudi o tem, da je njej in članom družine občina Izola plačala prenočevanje tudi maja 2019.

Sorodna novica Stroške bivanja Aleksandre Pivec najprej plačalo podjetje Vinakras

"Vinakras" brez ovadbe

Predlani poleti je Pivec na račun gostitelja z družino prenočevala tudi na Krasu, a se je račun v tem primeru "zavrtel" v krogu zasebnih podjetij in javna sredstva niso bila oškodovana. Zato je ta afera, predhodnica izolske, izpadla iz policijske preiskave.

Podjetje Vinakras, za katero je kmetijska ministrica sodelovala tudi v promocijskem videu, je prvotno plačalo stroške nastanitve nje in njene družine v hotelu Gabor. Šele ko so novinarji začeli postavljati vprašanja, je Vinakras zahteval od ministrice povračilo, račun je pozneje plačala.

KPK: Ministrica kršila zakon o integriteti in preprečevanju korupcije

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je lani pravnomočno ugotovila, da je Pivec s sprejemanjem koristi ravnala v nasprotju z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije in določbami iz pravilnika o omejitvah in dolžnostih funkcionarjev v povezavi s sprejemanjem daril.

KPK je še ugotovil, da je medijem oziroma javnosti podala neresnično izjavo, s čimer je ravnala v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo funkcije ministrice, kar predstavlja kršitve integritete. Pivec je s tem kršila tudi določbe etičnega kodeksa funkcionarjev v vladi in ministrstvih, saj s svojim ravnanjem ni prispevala h krepitvi zaupanja javnosti v njeno delo in integriteto ter v delo in integriteto vlade in ministrstva za kmetijstvo, na katerem je opravljala funkcijo.