Schulte je bil pri Cii zaposlen kot programer. Foto: AP
Schulte je bil pri Cii zaposlen kot programer. Foto: AP

Joshua Schulte, ki je bil pri ameriški obveščevalni agenciji zaposlen kot programer, je po navedbah ameriškega pravosodnega ministrstva razkril več kot 8700 dokumentov in s tem izvedel največjo krajo zaupnih informacij v zgodovini Cie.

"Joshua Schulte je izdal svojo državo, saj je zagrešil nekaj najpredrznejših in najgnusnejših vohunskih zločinov v ameriški zgodovini," je med sojenjem v New Yorku dejal ameriški tožilec Damian Williams in dodal, da je Schulte v želji po maščevanju povzročil neizmerno škodo ameriški nacionalni varnosti.

Vzrok za njegovo maščevanje naj bi bil po poročanju BBC-ja spor na delovnem mestu. Po besedah pomočnika ameriškega državnega tožilca Michaela Lockarda je zamujal z izpolnjevanjem svojih nalog in zaostajal za določenimi roki. Z izdajo podatkov naj bi se maščeval tistim, za katere je menil, da mu delajo krivico s tem, ko mu očitajo zamujanje rokov.

Škode za več sto milijonov dolarjev

Po navedbah tožilcev je Schulte razkril orodja Cie, ki obveščevalcem omogočajo vdiranje v pametne telefone in prisluškovanje pogovorom. S tem, ko je leta 2017 Wikileaksu posredoval 8761 dokumentov, je po njihovem mnenju škodoval Cii pri zbiranju tujih obveščevalnih podatkov, neposredno ogrozil osebje, programe in sredstva Cie ter jo oškodoval za več sto milijonov dolarjev.

Schulte je bil zaposlen kot programer na oddelku za kibernetsko vohunjenje, kjer zbirajo podatke o terorističnih organizacijah in tujih vladah.

Nekdanji programer, ki je sicer v zaporu že od leta 2018, je obtožbe vselej zanikal, a je na treh ločenih sojenjih v New Yorku v letih 2020, 2022 in 2023 sodišče odločilo, da je kriv po več točkah obtožnice.

Na sojenju v četrtek ga je sodišče obsodilo na 40 let zapora zaradi vohunjenja, vdora v računalnike, razkritja zaupnih podatkov, dajanja lažnih izjav FBI-ju in posedovanja posnetkov spolne zlorabe otrok. Tako naj bi med preiskavo njegovega stanovanja odkrili "na deset tisoče fotografij spolnih zlorab otrok".

Schulte naj bi tudi po aretaciji skušal razkriti več zaupnih podatkov. V zapor je namreč pretihotapil telefon, po katerem je novinarju poskušal poslati informacije o Cii.